Teplice a Hradec jsou ve hře o Evropu. Pardubice udělaly velký krok k záchraně

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 12. 5. 2024 20:34
Do finále střední skupiny Fortuna:ligy, které je cestou do pohárové Evropy, postoupili fotbalisté Teplic a Hradce Králové. Sezona skončila pro Liberec a Olomouc. Ve skupině o udržení porazily Pardubice České Budějovice 3:2, Bohemians remizovali 1:1 s Jabloncem a Karviná se Zlínem 2:2.
Fotbalisté Teplic slaví na hřišti Liberce.
Fotbalisté Teplic slaví na hřišti Liberce. | Foto: ČTK

Fotbalisté Teplic překvapivě zvítězili v odvetě semifinále nadstavbové ligové skupiny o Evropu v Liberci 2:1 a stvrdili postup do finále. Před týdnem v úvodním domácím duelu vyhráli 2:0.

Tým ze Stínadel rozhodl dnešní zápas U Nisy dvěma brankami krátce po přestávce, kdy se trefili Daniel Trubač a poprvé v české lize Nemanja Mičevič. V 81. minutě už pouze snížil Marios Purzitidis.

Tepličtí si ve finále zahrají s Hradcem Králové o to, kdo vyzve pátý celek skupiny o titul v kvalifikačním utkání o účast v Evropské konferenční lize. Tým ze Stínadel coby hůře postavené mužstvo po základní části začne dvojzápas s "Votroky" za týden doma.

Pro Liberec sezona skončila. Se Slovanem se rozloučil trenér Luboš Kozel, jenž pod novým klubovým vlastníkem nebude v příštím ročníku pokračovat. Tepličtí potvrdili, že se jim proti Liberci daří, v nejvyšší soutěži s ním neprohráli popáté za sebou a z toho počtvrté zvítězili.

Hradec Králové v odvetě semifinále zvítězil 3:1 v Olomouci a po stejné výhře z úvodního utkání postoupil do finále. Hosté vedli po brankách Daniela Vašulína a Václava Pilaře ze závěru prvního poločasu, po přestávce snížil střídající Lukáš Juliš, ale konečnou podobu výsledku dal Jakub Kučera.

Pardubice přestřílely Jihočechy

Fotbalisté Pardubic ve 2. kole ligové nadstavbové skupiny o záchranu porazili doma 3:2 České Budějovice a výrazně se přiblížili udržení v soutěži. Po druhém vítězství za sebou mají na 13. místě tři kola před koncem sedmibodový náskok na první barážovou příčku svého soupeře.

Hosty poslal do vedení v 31. minutě Musa Alli, těsně před pauzou ale srovnal Michal Hlavatý a obrat zařídila v 69. minutě vlastní branka Florenta Poulola. V 73. minutě znovu odpověděl premiérovou trefou v ligovém ročníku Marcel Čermák, v 85. minutě ale rozhodl druhým zásahem v utkání Hlavatý.

Pardubice jsou v součtu s úvodní domácí výhrou 2:0 nad Zlínem v nadstavbě stoprocentní. Dynamo naopak nenavázalo na triumf 2:1 s Bohemians 1905 a v lize nebodovalo po pěti utkáních. Českobudějovičtí venku nezvítězili ani v 16. duelu v sezoně.

Bohemians 1905 remizovali ve 2. kole skupiny o záchranu doma s Jabloncem 1:1 a definitivně odvrátili hrozbu baráže. Hostům zařídil vedení Francouz Alexis Alégué už ve druhé minutě, tři minuty před koncem normální hrací doby vyrovnal střídající David Huf. Severočeši potřebují k jistotě získat ve třech zbývajících zápasech alespoň dva body.

Karviná remizovala se Zlínem 2:2, přestože po úvodním poločase vedla o dvě branky. Nováčkovi soutěže zajistili náskok Sebastián Boháč a Lucky Ezeh, po přestávce ale snížil střídající Lukáš Bartošák, stejný hráč ve třetí minutě nastavení vyrovnal. Slezané ve třetím vzájemném utkání v ligové sezoně ztratili první body a nenavázali na 14 dní starou výhru na hřišti "Ševců". V tabulce mají oba celky stále stejně bodů, Zlín zůstal tři kola před koncem na posledním místě, které jako jediné znamená přímý sestup.

Karviná bodovala v pátém z posledních šesti zápasů v nejvyšší soutěži a v dalším kole ji čekají pražští Bohemians 1905. Zlín nevyhrál pět kol po sobě, tuto bilanci bude chtít zlomit ve čtvrtečním 3. kole nadstavby, kdy hostí České Budějovice.

Nadstavba první fotbalové ligy - odvetné utkání semifinále skupiny o Evropu:

Slovan Liberec - FK Teplice 1:2 (0:0)

Branky: 81. Purzitidis - 49. Trubač, 58. Mičevič. Rozhodčí: Zaoral - Caletka, Hurych - Kocourek (video). ŽK: Višinský, Prebsl, Tetour - Fila, Mičevič, Chaloupek. Diváci: 3266. První zápas: 0:2, postoupily Teplice.

Liberec: Bačkovský - Mikula (73. Tetour), Chaluš, Purzitidis - Fukala (55. Horský), Prebsl, Žambůrek, Ghali (55. Preisler) - Višinský (85. Kok), Tupta - Letenay (55. Rabušic). Trenér: Kozel.

Teplice: Ludha - Knapík (46. Jukl), Chaloupek, Mičevič - Švanda, Mareček (90. Bednár), Kričfaluši, Labík (74. Beránek) - Trubač (65. Havelka) - Fila, Čerepkai (74. Cykalo). Trenér: Frťala.

Sigma Olomouc - FC Hradec Králové 1:3 (0:2)

Branky: 57. L. Juliš - 43. Vašulín, 45.+1 Pilař, 70. Kučera. Rozhodčí: Starý - Nádvorník, Kubr - Berka (video). Bez karet. Diváci: 3619. První zápas: 1:3, postoupil Hradec.

Olomouc: Stoppen - Pokorný, Beneš, Matys - Chvátal, Breite, J. Spáčil (63. Muritala), Uriča (46. L. Juliš) - Zorvan (46. Langer) - Zifčák (79. Singhateh), Šíp. Trenér: Saňák.

Hradec: Zadražil - Klíma, Kodeš, K. Spáčil - Harazim (27. Čmelík), Kučera, Dancák, Horák - P. Juliš (64. Pudhorocký), Vašulín (75. Koubek), Pilař (75. Krejčí). Trenér: Horejš.

2. kolo nadstavby první fotbalové ligy, skupina o záchranu:

Bohemians Praha 1905 - FK Jablonec 1:1 (0:1)

Branky: 87. Huf - 2. Alégué. Rozhodčí: Petřík - Váňa, Pečenka - Zelinka (video). ŽK: Prekop, Dostál - Martinec, F. Souček, Kratochvíl, Alégué, Náprstek, Krob (vedoucí týmu). Diváci: 4495.

Bohemians: Soukup - Křapka (87. Kozák), Petrák, Hybš - Köstl (60. A. Kadlec), Hůlka, Beran, Dostál (74. Shejbal) - Hála (46. Necid), Prekop - Ristovski (74. Huf). Trenér: Veselý.

Jablonec: Fendrich - F. Souček, Martinec, Štěpánek - Černák (90. Hübschman), Kratochvíl, Nebyla, Čanturišvili - Alégué (82. Náprstek), Polidar - Pleštil (60. Hollý). Trenér: Látal.

FK Pardubice - Dynamo České Budějovice 3:2 (1:1)

Branky: 45.+1 a 85. Hlavatý, 69. vlastní Poulolo - 31. Alli, 73. Čermák. Rozhodčí: Rouček - Mokrusch, Novák - Klíma (video). ŽK: Surzyn, Icha, Ortiz - Králik. Diváci: 2853.

Pardubice: Kinský - Icha, Halinský, Ortiz, Surzyn - Kissiedou (66. Solil), Vacek (76. Donát), Hlavatý - Daněk (61. Sychra), Patrák (61. Černý), Krobot (76. Brdička). Trenér: Kováč.

Č. Budějovice: Šípoš - Nikl (86. Hubínek), Poulolo, Králik, Trummer - Suchan, Čermák (86. Brandner), Hellebrand - Šigut (72. Skalák), Tranziska (60. Ondrášek), Alli. Trenér: Lerch.

MFK Karviná - FC Zlín 2:2 (2:0)

Branky: 15. Boháč, 45.+1 Ezeh - 54. a 90.+3 Bartošák. Rozhodčí: Szikszay - Volf, Machač - Všetečka (video). ŽK: Vukadinovič, Pidro (oba Zlín). Diváci: 3525.

Karviná: Ciupa - Bergqvist, Svozil, Fleišman - Mikuš, Boháč, Moses, Ražnatovič - Budínský (79. Ayaosi) - Ezeh (61. Memič), Regáli (79. Doležal). Trenér: Vlk.

Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Holík (74. Pidro) - Bužek, Janetzký (86. Žák) - Vukadinovič (46. Bartošák), Tkáč (74. González), Fantiš - Ikugar (65. Slončík). Trenér: Červenka.