Fotbalisté Dukly si po pěti letech zajistili návrat do první ligy

foto Ilustrační foto - Stadion Juliska v Praze, kde graje své domácí zápasy Dukla Praha.

Praha - Fotbalisté pražské Dukly v 28. kole druhé ligy porazili doma po obratu Prostějov 3:2 a s předstihem si zajistili návrat do první ligy, v níž hráli naposledy v sezoně 2018/19. Dejvický celek díky vítězství získal dvě kola před koncem jistotu prvenství ve druhé lize.

Dukla jako jediná postoupila mezi elitu přímo. Další dva týmy se utkají s dvěma prvoligovými mužstvy v baráži hrané na dva zápasy na přelomu května a června. V ní se představí třetí Vyškov a čtvrté Táborsko, kteří dnes v souběžně hraných zápasech prohrály. Na druhé příčce v tabulce je Olomouc B, která kvůli účasti A-mužstva Sigmy v lize mezi elitu projít nemůže.

Pražanům proti Prostějovu popáté za sebou scházel hlavní trenér Petr Rada, který si odpykává tříměsíční disciplinární trest za rasistickou urážku.

Hosty poslal na Julisce do vedení už ve čtvrté minutě Šimek, v závěru úvodního dějství srovnal z penalty Hora. Hanáci, bojující o záchranu, si vzali náskok zpátky po změně stran zásluhou Harušťáka, domácí však mezi 68. až 78. minutou předvedli obrat, o nějž se postarali Vondrášek a Mešanovič.

"V Dukle jsem vyrostl, jako hráč jsem tu odvedl poctivých deset let a dostal se díky ní ven. Jsem rád, že teď jsem jí spolu s realizačním týmem mohl aspoň jedním procentem vrátit, co mi dala. Podle mě patří svou slávou a tradicí do top trojky českého fotbalu se Spartou a Slavií. Ve druhé lize proti ní každý hraje možná na 150 procent. Dostat se zpátky bylo strašně těžké," uvedl trenér Rada, který se po utkání sešel s novináři.

Během zápasu byl pod stožárem v rohu stadionu. Zastupoval ho asistent Jiří Vágner. "Potvrdilo se, že poslední krok bývá nejtěžší. Nervozita se na nás podepsala, v každém poločase jsme po čtyřech minutách inkasovali. Jsme šťastní, že nakonec jsme přece jen využili hned první postupový mečbol," řekl Vágner.

O všechny tři góly se postarali hráči s velkými prvoligovými zkušenostmi. "Kabinu ovládla obrovská euforie, trenéra Radu jsme zlili šampaňským od hlavy až k patě… Druhá liga není vůbec snadná, i já si na ni musel po příchodu z Teplic nejdřív zvyknout. Máme výbornou partu, a když to můžu porovnat, řada kluků z týmu na nejvyšší soutěž má. Máme nějaké ústní dohody, uvidíme, kdo zůstane, kdo nový přijde. To všechno se teď bude řešit, změny samozřejmě přijdou," popsal šestatřicetiletý obránce Tomáš Vondrášek.

Dukla vyhrála třetí kolo po sobě. Prostějov zůstal předposlední s jednobodovou ztrátou na Příbram. V sobotu sestoupil nováček Kroměříž.

Vyškov prohrál v Opavě 1:3, všechny branky padly už v první půli. Hosty dostal do vedení Diallo, jenže domácí nepříznivý vývoj otočili. Slezané se posunuli na osmé místo, Vyškov prohrál třetí kolo po sobě.

Táborsko podlehlo ve Vlašimi 1:2, přestože stejně jako Vyškov vedlo. Obrat Středočechů, kteří jsou sedmí, zařídil po přestávce dvěma góly Heppner.

Žižkov remizoval doma s Varnsdorfem 1:1. Pražané vedli po Richterově brance, po změně stran vyrovnal Gembický. Pražský nováček ztratil body po dvou výhrách a je desátý. Severočeši zůstali třináctí a od první sestupové pozice je dělí pouze dva body.

Fotbalová FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA - 28. kolo:

Žižkov - Varnsdorf 1:1 (1:0), Dukla Praha - Prostějov 3:2 (1:1), Opava - Vyškov 3:1 (3:1), Vlašim - Táborsko 2:1 (0:1).