Sparta - Ostrava 2:1Birmančevič vyřídil Baník. Spartě vynese titul klopýtnutí Slavie

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Z Letné už je v dáli vidět mistrovská trofej. Fotbalisté Sparty v úterním kole nadstavby udolali doma ostravský Baník 2:1 díky dvěma trefám Veljka Birmančeviče. Obhájcům titulu z Letné zbývají dva duely do konce ligy a před Slavií mají luxusní sedmibodový náskok. Pokud rival z Vršovic zaváhá ve středeční dohrávce proti Plzni, mistrem se stane Sparta.

Záložník Baníku David Buchta stíhá Veljka Birmančeviče ze Sparty.

Fotogalerie

Po závěrečném hvizdu stadionem znělo: „Tak jsme první, no a co!“

„Baník je dobrý tým s dobrými a mladými hráči. Uvědomovali jsme si jejich kvalitu. Hrají náročný způsob hry, možná jsou nejlepší v lize v přechodové fázi. Museli jsme zůstat opatrní,“ líčil kouč Sparty Brian Priske.

Tři dny po bezgólovém derby vyměnil šest členů základní sestavy. Něco byla nutnost, něco osvěžení. Spartě postačilo, že v ní zůstal Veljko Birmančevič.

Řádil, pálil, cvičil obranu Baníku. Dva góly dal a před hodinou hry taky zařídil, že hosté z Ostravy dohrávali o desíti. Když chvíli před koncem střídal, vyprovázel ho obří aplaus.

Hned úvod partie naznačil, že se rozjíždí velká srbská show. Neuplynula ani polovina prvního dějství a hbité křidélko už mělo na kontě několik slibných pokusů. Birmančevič dokonce mazaně střílel i přímo z rohového kopu, gólman Letáček se ale sklouzl k přední tyči včas.

Trefa Veljka Birmančeviče překonává brankáře Baníku a končí v síti.

Ve 30. minutě už byl bezmocný. Kuchtovu ránu z hranice vápna jednička Baníku vyrazila, na dorážejícího Birmančeviče se ale smála prázdná brána.

Lídra ligy vedení ještě víc zklidnilo. Sparta držela míč, ale Baník nedrtila. Obměněná Sparta v první půli vypadla z role snad jen na malou chvilku, když po Ewertonově střele měl solidní možnost Buchta.

„Byli jsme absolutně bez sebevědomí v první půli. Báli jsme se hrát, všechno jsme nahrávali gólmanovi, který míče odkopával. Sparta je získávala a dostala nás pod tlak,“ vykládal ostravský kouč Pavel Hapal. „Kluci si nevěřili a nevím, z čeho to bylo. Druhý poločas byl paradoxně úplně jiný, možná jsme byli i o trošku lepší než Sparta.“

O bláznivou druhou půli se postaralo i jeho odvážné trojité střídání. Na hřiště za zraněného stopera Blažka poslal i Michala Frydrycha.

Je mu čtyřiatřicet, ale blonďatý obránce nejspíš moc krásnějších gólů v košaté kariéře nedal. Akrobaticky střihl nohama a míč se po přetaženém ostravském rohu v 54. minutě zatřepotal v síti. Srovnání Letnou zpražilo.

Veljko Birmančevič slaví branku.

Rozproudil ji Sadílek, jenž z dálky napálil břevno. V 58. minutě bleskově vykopl brankář Vindahl a prchajícího Birmančeviče složil až Kpozo coby poslední ostravský hráč. Sudí Pechanec tasil červenou kartu.

„Vaše bída, naše radost,“ skandoval kotel Sparty a po chvíli hučel ještě víc. Sparta přesilovku okamžitě využila. Preciadova tečovaná střela se odrazila od tyče, po níž balon napálil pod břevno opět Birmančevič.

Skóre proti oslabenému soupeři mohli domácí zvýšit. V nastavení si sparťané oddechli, že pokus střídajícího Šína proletěl těsně vedle.

Baník od počátku dubna čeká na ligovou výhru, ale především ztráty konkurentů ho dál drží v boji o evropské poháry. Spartě se naopak po úterku už zhmotňuje mistrovská trofej, na Slavii má aktuálně sedmibodový náskok. Pokud sparťanský rival ve středu v 19.30 doma ztratí body s Plzní, Sparta po roce obhájí titul.

3. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:
Sparta Praha - Baník Ostrava 2:1 (1:0)
Branky: 30. a 60. Birmančevič - 54. Frydrych. Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Hurych - Berka (video). ŽK: Preciado, Vitík - Kubala, Boula, Frydrych. ČK: 58. Kpozo (Ostrava). Diváci: 17.057.
Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Sörensen - Preciado (77. Wiesner), Sadílek, Solbakken, Zelený - Karabec (69. Pešek), Birmančevič (88. Ryneš) - Kuchta (77. Olatunji). Trenér: Priske.
Ostrava: Letáček - Ndefe, Blažek (46. Frydrych), Lischka, Kpozo - Buchta (46. Rusnák), Boula, Klíma, Rigo (46. Šín), Ewerton - Kubala (83. Adediran). Trenér: Hapal.