Rakousko = favoritům ouzko. Outsider porazil Finsko gólem v čase 59:59!

AKTUALIZOVÁNO

Další senzace na hokejovém mistrovství světa v Praze má znovu jméno Rakousko. Tým, který měl být takřka nejslabším v »české« skupině, se stává postrachem favoritů a obírá je o body jako Jánošík. Dnes vše dovedl k úplné dokonalosti, když Finsko porazil 3:2 gólem dvě desetiny vteřiny před koncem třetí třetiny!

Že vám to něco připomíná? Ano, závěr šestého semifinále hokejové extraligy mezi Třincem a Spartou, kdy byli hosté dvě desetiny vteřiny od postupu, ovšem ten jim vzal vyrovnávací brankou na 1:1 Daniel Voženílek. Dnes se autor gólu v poslední vteřině se jmenuje Benjamin Baumgartner.

»Pocity nejde ani popsat. Finsko je vynikající hokejová země a myslím, že porazit je na mistrovství světa je to nejlepší, co se rakouskému hokeji podařilo za hodně dlouhou dobu. Jsme na náš tým velice hrdí,« řekl po utkání Baumgartner. »Myslel jsem, že už bylo po siréně, ale nebylo. Dvě desetiny, to je těsné. Těsnější to být nemůže,« dodal.

Rakušané sice již prohrávali 0:2, přesto slaví tři body a poprvé na turnaji si vyposlechli národní hymnu. K velké radosti fanoušků v bíločervených barvách, kterých bylo již od rána v ulicích české metropole plno a z jejichž přítomnosti mají radost i tuzemští hoteliéři.

Naopak národní tým se před zítřejším vzájemným duelem, který se odehraje od 20.20 hodin, musí mít na pozoru. Rakušané totiž trápí jednoho favorita za druhým. Se Švýcarskem prohráli 5:6 gólem v oslabení až 51 sekund před koncem. A proti Kanadě se zapsali do historie, když favorita obrali o bod, ačkoli po dvou třetinách Javorové listy vedly 6:1. Nakonec braly jen dva body za výhru 7:6 v prodloužení. A zatímco se po tomto neuvěřitelném duelu spekulovalo, zda si Kanaďané o druhé přestávce nevsadili, nyní se zdá, míněno samozřejmě s nadsázkou, se si vsadili i Finové. Ti mají na turnaji druhou porážku ve čtyřech zápasech.

Na rozdíl od Finů jejich severský rival ze Švédska ve skupině B v Ostravě povinné tři body získal. Tři korunky porazily Kazachstán 3:1 a stále zůstávají na mistrovství světa stoprocentní. A to jako jediný tým z celé šestnáctky…

Dokonce i Kanada v »protilehlé« pražské skupině už ztratila, ovšem tabulku vede po dnešní večerní výhře 4:1 nad Norskem. A možná to bylo jasnější, než skóre vypovídá, protože Seveřané za dvě třetiny ani jednou (!) nevystřelili na branku.

Večer slavil i další zámořský celek – Spojené státy americké. Favorit ostravské skupiny zdolal 5:0 Francii. Paradoxem je, že k čistému kontu Alexe Nedeljkovice stačilo pouhých deset zákroků.

* * *

Skupina A (Praha):

Finsko – Rakousko 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 3. Mäenalanen (Pakarinen, Vittasmäki), 9. O. Kapanen (Riikola, Kaski) – 24. M. Huber (Raffl, Nissner), 50. Nickl (Nissner, M. Huber), 60. Baumgartner (Haudum, Ganahl). Rozhodčí: Bjork (Švéd.), Tscherrig (Švýc.) – Wyonzek (Kan.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 15 387.

Kanada – Norsko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. B. Tanev (Guhle, McBain), 23. Mangiapane (Byram, Oleksiak), 47. Cozens, 59. McCann (Daws, Oleksiak) – 43. Solberg (E. Ö. Salsten, N. Steen). Rozhodčí: Schrader (Něm.), Kaukokari – Nikulainen (oba Fin.), Hynek (ČR). Vyloučení: 3:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 16 418.