Manchester City slaví čtvrtý titul v řadě, Souček a spol. mu korunovaci nepřekazili

Sport ČTK Sport, ČTK
19. 5. 2024 20:02
Fotbalisté Manchesteru City jsou podesáté mistry anglické ligy. Domácím vítězstvím 3:1 nad West Hamem stvrdili v posledním kole zisk čtvrtého titulu v řadě, což se svěřencům Pepa Guardioly podařilo v historii Premier League jako prvním.
Fotbalisté Manchesteru City s trofejí pro vítěze Premier League
Fotbalisté Manchesteru City s trofejí pro vítěze Premier League | Foto: Reuters

Tomáš Souček a Vladimír Coufal odehráli za poražené celé utkání. Tým City udržel dvoubodový náskok před Arsenalem, který porazil Everton 2:1.

"Citizens" za rekordním titulem nasměroval dvěma góly během prvních osmnácti minut Foden, jenž tak zakončil sezonu s 19 vstřelenými brankami a oslavil zisk ceny pro nejlepšího hráče sezony.

Nejlepším střelcem se s 27 góly stal jeho spoluhráč Haaland.

Tři minuty před poločasovou přestávkou za hosty snížil efektním kopem přes hlavu Kudus, ale v 59. minutě obnovil dvoubrankové vedení mistrů Rodri a zpečetil konečný výsledek.

Souček v 88. minutě sice opět snížil, jeho branku však vzápětí videorozhodčí odvolal pro hru rukou.

Everton vedl od 40. minuty, kdy Gueye zahrával přímý kop a jeho střela se odrazila od hlavy ve zdi stojícího Rice mimo dosah brankáře Rayi.

Domácí však dlouho neprohrávali, o tři minuty později srovnal Tomijasu. Vítězný gól Havertze z 89. minuty byl pro "Kanonýry" slabou útěchou, neboť zůstali o dva body za mistrovským Manchesterem City.

Ligu mistrů si v příštím ročníku vedle Manchesteru City a Arsenalu zahrají Liverpool a Aston Villa.

Do Evropské ligy se kvalifikoval Tottenham a Konferenční ligy se zúčastní Chelsea. Do druhé ligy sestoupily Luton, Burnley a Sheffield United.

Útočník Crystal Palace Jean-Philippe Mateta v posledním kole nastřílel při vítězství svého týmu 5:0 nad Aston Villou hattrick.

Pod trenérem Glasnerem, jenž nastoupil do funkce na lavičce "Orlů" 24. února, dal Mateta 13 branek.

Za tři a půl sezony před příchodem rakouského kouče nastřílel v dresu londýnského klubu o dvě branky méně.

Anglická fotbalová liga - 38. kolo:

Manchester City - West Ham 3:1 (2. a 18. Foden, 59. Rodri - 43. Kudus), Arsenal - Everton 2:1 (43. Tomijasu, 89. Havertz - 40. Gueye), Brentford - Newcastle 2:4 (48. Janelt, 70. Wissa - 21. Barnes, 37. Murphy, 38. Isak, 77. Guimaraes z pen.), Brighton - Manchester United 0:2 (74. Dalot, 88. Höjlund), Burnley - Nottingham 1:2 (72. Cullen - 2. a 14. Wood), Chelsea - Bournemouth 2:1 (17. Caicedo, 48. Sterling - 49. vlastní Badiashile), Crystal Palace - Aston Villa 5:0 (9., 39. a 64. Mateta, 54. a 70. Eze), Liverpool - Wolverhampton 2:0 (34. Mac Allister, 40. Quansah), Luton - Fulham 2:4 (45.+2 Morris z pen., 55. Doughty - 45.+3 a 49. Jiménez, 44. Traoré, 69. Wilson), Sheffield United - Tottenham 0:3 (14. a 65. Kulusevski, 59. Porro).

20. Sheffield United 38 3 7 28 35:104 16

Poznámka: Everton přišel o 8 bodů a Nottingham o 4 body jako trest za porušení finančních pravidel.

Cádiz sestoupí ze španělské ligy

Fotbalisté Cádizu se po remíze 0:0 s Las Palmas stali třetím sestupujícím celkem z La Ligy. Do druhé španělské ligy doprovodí Granadu a Almeríu. Útočník Alexander Sörloth nasázel Realu Madrid čtyři branky a jeho Villarreal s mistry remizoval 4:4.

Cádiz strávil ve španělské nejvyšší soutěži pouhý rok a opět se vrací do druhé ligy. V kádru týmu figuroval i host z pražské Slavie Aiham Ousou, jenž však kvůli zraněnému kotníku počtvrté v řadě chyběl v nominaci na utkání.

Real Madrid ve Villarrealu vedl po půl hodině 2:0. Trefili se Güler a Joselu. Ve 39. minutě snížil svým prvním gólem Sörloth, ale "Bílý balet" ještě do poločasu obnovil své dvoubrankové vedení díky Vázquezovi a na 4:1 zvýšil svou druhou brankou Güler.

Sörloth spustil svou střeleckou show ve 48. minutě a zakončil ji vyrovnávacím gólem o osm minut později. Na všechny tři branky mu ve druhém poločase přihrál spoluhráč Moreno. Díky čtyřem brankám do sítě Realu norský útočník nyní kraluje tabulce střelců s 23 brankami a předskočil Dovbyka z Girony, jenž dal 21 gólů.

Před posledním kolem La Ligy je již jisté, že Ligu mistrů si zahrají Real Madrid, Barcelona, Girona a Atlético Madrid. Evropské ligy se zúčastní fotbalisté Bilbaa a San Sebastianu, Konferenční liga čeká na Betis Sevilla.

Španělská fotbalová liga - 37. kolo:

Atlético Madrid - Pamplona 1:4 (55. Morata - 26. a 64. García, 52. Oroz, 88. Torró), Betis Sevilla - San Sebastian 0:2 (5. Méndez, 42. Merino), Bilbao - FC Sevilla 2:0 (17. García, 19. Muniaín), Cádiz - Las Palmas 0:0, FC Barcelona - Vallecano 3:0 (72. a 75. Pedri, 3. Lewandowski), Granada - Celta Vigo 1:2 (87. Bruno Méndez - 61. Larsen, 63. Bamba), Mallorca - Almería 2:2 (29. Larin, 83. Darder - 41. Arribas, 66. Langa), Valencie - Girona 1:3 (84. Pepelu z pen. - 33. Sávio, 58. Dovbyk, 67. vlastní Gasiorowski), Villarreal - Real Madrid 4:4 (39., 48., 52. a 56. Sörloth - 14. a 45.+2 Güler, 30. Joselu, 40. Vázquez).

Sassuolo sestoupí z italské ligy

Fotbalisté Sassuola po jedenácti letech sestoupí z italské ligy. Jistotu získali kolo před koncem nejvyšší soutěže poté, co Frosinone a Empoli bodovaly ve venkovních zápasech.

Sassuolo podlehlo 0:2 Cagliari, které se díky souběhu dalších výsledků v lize zachránilo. Jakub Jankto chyběl Cagliari kvůli poraněnému kotníku.

O vítězství jeho týmu rozhodli svými góly v 71. minutě Prati a v 91. minutě Lapadula, jenž se prosadil z pokutového kopu.

Frosinone vyhrálo v Monze 1:0 zásluhou Chaddírovy branky z 9. minuty. V Udine diváci čekali na gól až do 90. minuty, kdy poslal hosty z Empoli z pokutového kopu do vedení Niang.

Následoval dramatický závěr, v němž domácí srovnali rovněž z penalty až ve 13. minutě nastavení. Úspěšným exekutorem byl Samardžič.

O třetím sestupujícím se rozhodne v posledním kole. Osmnácté Empoli přivítá AS Řím. O bod nad sestupovým pásmem jsou Verona, která se představí na hřišti poslední Salernitany, a Udine, jež nastoupí k přímému boji o záchranu ve Frosinone.

AS Řím doma i v oslabení porazil FC Janov 1:0 a zajistil si pro příští sezonu účast v Evropské lize. Římané od 72. minuty dohrávali bez vyloučeného Paredese, přesto o sedm minut později rozhodl o jejich vítězství Lukaku.

Městští rivalové AS z Lazia remizovali na stadionu Interu Milán 1:1 a na jistotu účasti v Evropské lize si musejí ještě počkat. Lazio nad mistrem dlouho vedlo díky Kamadově brance z 32. minuty, ale tři minuty před koncem srovnal domácí Dumfries.

Italská fotbalová liga - 37. kolo:

Sassuolo - Cagliari 0:2 (71. Prati, 90.+1 Lapadula z pen.), Monza - Frosinone 0:1 (9. Chaddíra), Udine - Empoli 1:1 (90.+13 Samardžič z pen. - 90. Niang z pen.), Inter Milán - Lazio Řím 1:1 (87. Dumfries - 33. Kamada), AS Řím - FC Janov 1:0 (79. Lukaku).

1. Inter Milán 37 29 6 2 87:20 93
2. AC Milán 37 22 8 7 73:46 74
3. Boloňa 36 18 13 5 51:27 67
4. Juventus Turín 36 18 13 5 49:28 67
5. Bergamo 36 20 6 10 67:39 66
6. AS Řím 37 18 9 10 64:44 63
7. Lazio Řím 37 18 6 13 48:38 60
8. Fiorentina 36 15 9 12 55:42 54