Australský generál ve výslužbě Mick Ryan se při pohledu na ukrajinské bojiště rozhodl popsat, jak se proměňuje. Jak velkou roli hrají v dnešní válce moderní technologie.
„V posledních 48 hodinách se objevily zprávy o ukrajinském útoku na ruské pozice u vesnice Lyptsi v Charkovské oblasti. K útoku byly použity desítky bezosádkových pozemních bojových vozidel (UGV). UGV byly zřejmě po celou dobu aktivity podporovány FPV drony. I když to nedělá útok plně autonomní – vozidla potřebují lidské operátory – je to jeden z významnějších příkladů boje s drony v této válce. Bitva u Lyptsi je důležitým krokem v proměně charakteru války z ryze lidského snažení k něčemu docela jinému – k válce v 21. století. Ale žádná z funkcí bojiště předpokládaná pro systémy bez posádky nebude účinná bez transformace vojenských institucí, které je chtějí používat. To zahrnuje armády, ale také civilní byrokracii, která je podporuje,“ napsal Ryan.
Okamžitě dodal, že teď bude možná nezbytné osekat tradiční armádu, aby bylo možné vložit více peněz do moderních prostředků boje.
„Tyto změny jsou nutné nyní, nikoli v nějakém budoucím rozpočtovém prostředí. Současné schopnosti bude pravděpodobně nutné omezit, aby byly možné mnohem větší investice do týmů člověk–stroj. Klíčové oblasti, kde bude potřeba transformace, jsou školení, vzdělávání, rozvoj vedení, taktika, organizační struktury a zadávání zakázek.“
In the past 48 hours, reports have emerged of a Ukrainian attack on Russian positions near the village of Lyptsi in the Kharkiv region. The attack utilised dozens of uncrewed ground combat vehicles (UGV). 1/5 ?????? pic.twitter.com/PDDV9bpbKu
— Mick Ryan, AM (@WarintheFuture) December 22, 2024
V tuto chvíli se navíc zdá, že se promění nejen válečné prostředí, ale i hranice NATO. Tvrdí to alespoň Vasyl Kapustej, Ukrajinec žijící již dlouhá léta v Česku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.