Horák neuspěl se stížností, trest v kauze Bečvářova statku je potvrzený

foto Ilustrační foto - Městský soud v Praze vynesl 9. července 2020 rozsudek v případu tři bývalých úředníků obžalovaných kvůli restituci Bečvářova statku v Praze. Na snímku je obžalovaný Jan Horák.

Brno - Bývalý referent pražského pozemkového úřadu Jan Horák neuspěl s ústavní stížností. Pětiletý trest vězení v kauze restituce Bečvářova statku je tak definitivně potvrzený. Ústavní soudci stížnost považovali za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení zpřístupněného v internetové databázi.

Reklama

Horáka spolu s jeho někdejšími nadřízenými Evou Benešovou a Petrem Chmelíkem vinila obžaloba z toho, že nezákonně přiřkli dnes již zemřelé Emilii Bednářové a dalším restituentům náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi, a způsobili tak škodu přes miliardu korun.

V ústavní stížnosti Horák poukazoval na to, že při rozhodování neměl postranní motivy a nepřineslo mu žádný prospěch. Zmínil složitost restituční agendy, přetížení pozemkového úřadu a také délku trestního řízení. Domáhal se mimořádného snížení trestu pod zákonnou sazbu, případně uložení podmíněného trestu, a to například s ohledem na svůj věk.

"Stěžovateli byl vyměřen trest na úplné spodní hranici zákonné sazby, a to i přes existenci celé řady okolností, které činí jeho trestnou činnost závažnější než obvyklé případy aplikace uvedeného ustanovení trestního zákoníku," reagovali ústavní soudci.

Skutečnost, že je trest citelný, není podle Ústavního soudu vadou rozhodnutí, ale naplněním smyslu trestní represe. Neznamená to však automaticky nutnost vykonat trest navzdory závažným překážkám, k nimž patří například špatný zdravotní stav.

"I kdyby pachatel trestného činu neměl z uloženého trestu kvůli zdravotnímu stavu vykonat nic, je existence řádného trestního rozsudku (se spravedlivým trestem) stále důležitou okolností prokazující naplnění závazků státu postihovat závažnou trestnou činnost," stojí v usnesení.

Policie trojici obvinila v roce 2016, pražský městský soud se případem začal zabývat o čtyři roky později. Kauza má spletitý vývoj, postupně padaly různé rozsudky nad Horákem včetně nepodmíněného trestu, ale také zprošťujícího výroku.

Trojice úředníků se u soudu zpovídala z několika rozhodnutí z let 2009 až 2012. Bednářová a v některých případech i další restituenti na jejich základě obdrželi lukrativní pozemky jako náhradu za to, že jim stát nevrátil statky po Bečvářovi ve Strašnicích a na Žižkově. Bednářovou označil Horák za neteř po Janu Marii Bečvářovi, ačkoli měla nárok pouze na dědictví po jeho bratru Josefovi, který ji uvedl v závěti. Další restituenti zase mohli dědit pouze po jeho sestře.

Chmelík dostal roční podmíněný trest. Verdikt nad ním už dříve prošel celou soudní soustavou a potvrdil ho i Ústavní soud. Benešová opakovaně odešla od odvolacího soudu s podmínkou, rozhodnutí ale vždy zrušil Nejvyšší soud na podnět nejvyššího státního zástupce. Vrchní soud v Praze podle databáze InfoSoud případ znovu projedná 22. ledna.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 22.01.2025 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 22. ledna 2025

Očekáváme v 14:00 2°C

Celá předpověď