Šestý díl druhé řady podcastu Bitcoin a blondýna věnujeme trochu podrobněji těžení bitcoinu. S tématem nám pomáhal další host, tentokrát to byl Kristian Csepcsar ze společnosti Braiins, která dodává (zatím převážně) software pro těžbu bitcoinu a je provozovatelem nejstaršího těžebního poolu na světě.
Aby během tohoto dílu mohli zůstat v obraze i ti, kteří o systému Bitcoin moc neví, pojďme si shrnout, jak těžba funguje. Celý systém Bitcoin podrobněji popisujeme ve druhém dílu první podcastové série.
Jak probíhá těžba bitcoinu
Bitcoin je navržen tak, že mince se uvolňují do oběhu postupně těžením. Samotné těžení není řešení komplikovaných matematických operací, jak se často chybně uvádí. Bitcoiny se těží naopak prostřednictvím jednoduché operace, kdy těžař, resp. jeho počítač určený k těžení (tzv. ASIC miner) hledá číslo, které vyhoví nějakému zadání. Náročná na celém procesu je rychlost, se kterou tyto operace probíhají.
Podcast si můžete poslechnout přímo tady:
Těžaři těžbou získávají tzv. bloky. Představit si je můžete jako imaginární nádoby s bitcoinovými transakcemi, které se dějí po celém světě. Když se tato nádoba transakcemi naplní, těžaři hádají zmíněné číslo, které danou nádobu reprezentuje. Jakmile ho někdo uhodne, nádoba se zapečetí, transakce v ní se potvrdí – proběhnou – a začne se plnit zase další nádoba.
Platnost a potvrzování transakcí mají na starosti uzly. Ty také zajišťují dodržování pravidel, kterými se síť řídí. Uzly tak pomáhají celou síť udržovat v chodu a distribuují po ní bitcoinové transakce.
Ověřené platné transakce se zapisují do tzv. účetní knihy systému Bitcoin, do blockchainu. Je to databáze, jež uchovává všechny bitcoinové transakce tak, aby byly chráněné proti neoprávněnému zásahu. Jsou tu navždy zapsány všechny onchain transakce z bitcoinové sítě, které navíc existují v obrovském množství kopií po celém světě.
Těžař, který uhodne zmíněné číslo jako první, získává odměnu 3,125 bitcoinu (a dostává i odměnu za zpracované transakce z poplatků, které platí za transakce uživatelé sítě Bitcoin).
Odměna za vytěžený blok se v čase snižuje. Po potvrzení každých 210 000 bloků se sníží na polovinu (tzv. halving). Tím se přísun nových bitcoinů do systému zpomaluje. Protože se každý blok potvrzuje zhruba každých deset minut, dochází k půlení cca jednou za 4 roky. Poslední halving proběhl loni v dubnu.
Ač se dříve dal těžit bitcoin na normálních noteboocích, dnes už se to nedělá, protože obtížnost těžení vzrostla s tím, jak roste v čase počet těžařů. Těžit bitcoin doma se už nevyplatí ani kvůli vyšším cenám elektřiny. Dobrá výbava na těžení navíc v současnosti stojí tisíce dolarů. Těžaři navíc musí být z hlediska nákladů na těžbu čím dál efektivnější, aby se jim kvůli pravidelnému halvingu vůbec vyplatila. V současnosti už se těží spíš tak, že se využívají přebytky energie z vodních nebo solárních elektráren, které jsou levné.
Jednotliví těžaři se často sdružují do tzv. poolů. V nich se slučuje výkon jejich počítačů. Pool má pak větší šanci, že dané číslo uhodne. V takovém případě pak rozdělí svým členům odměnu poměrnou částí podle toho, jak který uživatel poolu přispívá výkonem svého ASIC mineru.
Poslechněte si šestý díl druhé podcastové řady Bitcoin a blondýna a vyhrajte kšiltovku od firmy Trezor. Soutěžní otázku najdete dál v textu.
Netransparentnost a centralizace v oblasti těžby
Když jsme se Kristiana (tak, jako každého hosta) ptali, co se mu na bitcoinu líbí a nelíbí, poukázal kromě pozitiv na to, že ačkoli symbolem Bitcoinu je oceňovaná transparentnost a decentralizace, u těžby je tomu naopak. Je to mnohdy hodně netransparentní a hodně centralizované. Máme 10 těžebních poolů, z toho dva kontrolují víc než 51 % sítě. Máme celosvětově tři výrobce hardwaru, všichni z Číny a ten první ovládá třeba 70 % světového trhu. Ono to pořád funguje, protože je Bitcoin krásně nastavený, že ty incentivy každého drží v šachu a každý hraje podle pravidel. Ne že by to podle mě mělo znamenat krach bitcoinu, ale je to něco, o čem se málo mluví. Ta těžba pro ty bitcoinery nějak jede a proto ji neřeší. Všichni ví, že jsou motivace kolem celého systému nastaveny správně, proof of work mechanismus funguje. Ale je tam co zlepšovat. Na to se v Braiins hodně soustředíme. Je to něco, co se mi nelíbí, ale dá se na tom makat.
Partner podcastu
Partnerem podcastu je společnost Firefish. Kdy je ten správný čas prodat váš Bitcoin? Ve Firefish věří, že možná nikdy. Potřebujete hotovost? Místo prodeje použijte svůj Bitcoin jako zajištění a získejte půjčku – ať už od drobných investorů, nebo od institucí. Zaregistrujte se na Firefish.io, kde můžete svůj Bitcoin bezpečně uzamknout přímo na Bitcoinové síti a získat koruny nebo eura přímo na váš bankovní účet. S kódem "blondyna" získáte navíc slevu na první půjčku.
Energetická náročnost těžby
Když je řeč o těžení, spousta lidí systému Bitcoinu vytýká jeho energetickou náročnost, což je fakt, který nelze popřít.
Kristian je přesvědčený, že pokud lidé chtějí decentralizované globální internetové peníze, jinak než pomocí těžby to nejde. Přesněji dosud nikdo neobjevil lepší koncept. Lidé v historii zkoušeli různé mechanismy, ale nikdy se to nedařilo. Motivace v tom systému nebyly dobře nastavené. Pak se vymyslel princip těžby, že lidé budou kupovat stroje, budou pálit svou elektrickou energii a tím získají to právo zapsat do té účetní knihy Bitcoinu (tzv. blockchainu – pozn. red.). Bylo potřeba vymyslet co nejférovější systém, který určí, kdo, jak a za jakých podmínek tam může zapsat a řešení přinesla právě těžba. Tím, že všichni hrají tu hru (hádají čísla reprezentujícího daný blok – pozn. red.) proti sobě, je to právě férové. Každý může vstoupit do té hry a každý z ní může odejít. Výherce je ten, kdo uhodne správné číslo. Ten získá možnost zapsat do účetní knihy, za což dostane odměnu
, uvedl Kristian s tím, že statisticky se dá jednoduše vypočíst pravděpodobnost úspěchu, každý sem tam dostane.
Tím je podle něj férově distribuováno oněch 21 milionů mincí, které mají kdy existovat. Distribuuješ je těm, kteří vykonávají nějakou reálnou práci, aby ten systém fungoval. To pojítko je spotřeba elektrické energie, která jde v online světě strašně jednoduše prokázat. Všichni na světě jsou extrémně jednoduchým způsobem schopni ověřit, že jsi utratil tu elektrickou energii
.
Chcete-li si na toto téma přečíst víc, můžete si bezplatně stáhnout v PDF překlad knihy Vynález jménem Bitcoin, který je dostupný na webu Bitperia od Braiins.
Soutěž s firmou Trezor o kšiltovky a tři ocelové zálohy Trezor Keep Metal
V každém díle podcastu probíhá soutěž o kšiltovku od Trezoru.
Po odvysílání deseti dílů vylosujeme ze všech správných odpovědí výherce tří peněženek ocelových záloh Trezor Kemp M Trezor Safe 3.
Trezor je český výrobce celosvětově první hardwarové peněženky, lídr a inovátor v oblasti bezpečné správy bitcoinu i dalších kryptoměn.
Soutěžní otázka k tomuto dílu:
Kolik příjmů společnosti Braiins generuje těžební firmware?
Odpověď zazněla v podcastové epizodě k tomuto textu. Hlasovat v tomto kole je možné zde do 22.1.2025.
Pravidla soutěže najdete zde.
Využití obnovitelných zdrojů pro těžbu
Jak už jsme zmiňovali v minulé podcastové řadě, odhaduje se, že asi polovina energie používaná na těžbu bitcoinu pochází z obnovitelných zdrojů. Vyšší ceny energie i halving nutí těžaře hledat stále efektivnější cesty, což je naštěstí tlačí i k řešením, kdy využívají přebytky energie, zejména z vodních nebo solárních elektráren.
Když stavíš soláry nebo větrníky, je třeba produkci hodně naddimenzovat, protože někdy svítí, někdy ne. Někdy fouká, někdy ne. Texas je krásný příklad.
vysvětluje Kristian s tím, že pak jsou ale i opačné výkyvy, kdy přes den např. hodně svítí slunce a vyrobené energie je přebytek. Těžaři tyto přebytky kupují za příznivou cenu.
Staví tam daleko víc, než je průměrná spotřeba Texasu, protože potřebují vykrýt situace, kdy bude energie z daného zdroje méně, aby měli pořád dostatek,Ten těžební stroj zapneš za dvě sekundy a vypneš během dvou sekund a jsi schopen ty výkyvy v energetické síti vyrovnávat. Těžba je geniální v nějaký čas na nějakém místě. My nikdy nebudeme těžit v centru Evropy, protože to nemá smysl
.
Podobně těžaři bitcoinu využívají tzv. flare gas. Odpadní plyn doprovázející těžbu ropy, který se většinou bez užitku spaluje. Jeho přeměnou na elektřinu je ale možné ho využít pro těžbu kryptoměny.
Cena těžebních strojů závisí na ceně bitcoinu
Cena těžebního zařízení hodně kolísá, prodejci ji totiž upravují podle vývoje ceny bitcoinu. Z toho důvodu je i obtížně predikovatelná. Jde o náklady v řádech tisíců dolarů. Od třech tisíc do dvanáct tisíc dolarů za jeden stroj. Já vždycky říkám, počkejte na bear market (až bude cena výrazněji klesat – pozn. red.) a nakupujte staré stroje, to je nejlepší. Ale dělejte to jenom když rozumíte těžbě. Je to extrémně náročný a nepredikovatelný byznys, který má hodně nuancí. Můžeš si pořídit jeden stroj, na který budeš dlouho čekat a až ho konečně proclíš, zjistíš, že během té doby celková obtížnost sítě vystřelila a už ti to nesedí na tu modelaci cash flow. Těžba je hra spíš pro profesionální týmy,
vysvětluje Kristian.
Možnost domácí těžby vidí ve spojení s využitím odpadního tepla, což je podle něj jakýsi rodící se mikrotrend, který dokáže snížit náklady na vytápění právě díky těžbě bitcoinu. Ty stroje jsou prostě jenom jako velký přímotop, protože 99,5 % elektrické energie se jenom přeměňuje na teplo. Ten výpočet nežere tu elektřinu, ten jenom přeběhne rezistorem, což je ten čip a dělá to teplo, které někteří začínají využívat pro vytápění,
popisuje s odkazem na start-up 21energy z Rakouska, který tímto směrem zaměřil svůj byznys. Podobně je podle něj možné využít teplo nejen v domácím prostředí, ale i v dalších projektech.
Dál se s Kristianem v tomto dílu bavíme o domácím zařízení na těžbu bitcoinu pro mini mining a tzv. lottery mining, směřování Braiins i do výroby hardwaru pro těžbu bitcoinu, o fungování těžebního poolu a ASIC minerů nebo překladu a vydávání knih o bitcoinu, které je možné často bezplatně stáhnout na webu Bitperia.
Podcast serveru Měšec.cz najdete na všech hlavních platformách – Spotify, Apple Podcasts i dalších. Sledovat můžete také náš kanál na YouTube, kam budeme jednotlivé epizody dávat.
Baví vás Bitcoin a blondýna? Můžete nás jednoduše podpořit. Stačí, když nás budete poslouchat v podcastových aplikacích nové generace, jako je Fountain. Co umí? Během poslechu podcastu posílají mikroskopické částky (např. 10 haléřů za minutu poslechu) autorům. Samozřejmě v bitcoinech a přes Lightning Network. Odkaz na tyto podcastové aplikace najdete na webu bitcoinablondyna.cz. Děkujeme.