Včera zavítal ministr životního prostředí Petr Hladík do pražských poboček společností Kaufland Česká republika a Lidl Česká republika, aby zjistil, jak se ujal pilotní projekt odběru lahví a plechovek, který obě společnosti před dvěma lety spustily. Výsledky ukazují úspěšnou zkušenost se systémem a také pozitivní reakce zákazníků. A to i přesto, že PETky nesmí sešlapovat a strhávat z nich polepy.
Zálohy už jsou schválené
„Češi jsou skvělí v třídění plastu, ale v recyklaci PET lahví a plechovek zatím pokulháváme. Chtěl bych, aby se v přírodě, v příkopech, ve městech nepovalovaly plastové lahve a plechovky, proto považuji za důležité prosadit zálohování PET lahví a plechovek,“ řekl loni ministr životního prostředí Petr Hladík. A stalo se, loni na podzim vláda schválila návrh novely zákona o obalech, která PET lahve a plechovky zpoplatní.
U jakých nápojových obalů zaplatíme zálohu?
- Pro nealkoholické nápoje v plastových lahvích o objemu 0,1 až 3 litry a alkoholické nápoje do 15 % alkoholu v plastových lahvích.
- Pro všechny nealkoholické nápoje v plechovkách o velikosti 0,1 až 3 litry a nápoje s obsahem do 15 % alkoholu v plechovkách.
- Výjimka se týká mléka a mléčných výrobků, které se zálohovat nebudou.
- Nápojové obaly nemusí být vymyté, podstatné je, že se budou vracet včetně etikety, nezdeformované a nesešlápnuté, aby šlo naskenovat jejich unikátní EAN kód.
- Záloha bude pravděpodobně čtyři koruny za kus.
- Novela zákona o zavedení povinného zálohování PET lahví a plechovek by měla vejít v platnosti na začátku příštího roku.
Odběr testuje Lidl, Kaufland a Albert
Ale protože už se zálohový systém osvědčil v 17 zemích v Evropě a další ho plánují, tuzemské řetězce se na situaci připravily a už dopředu začaly zpětný odběr testovat. Před dvěma lety ho spustil ve vybraných prodejnách Lidl a Kaufland, vratný systém na plechovky a PET lahve začal předloni testovat i Albert, a to v Plzni a některých pobočkách v Praze. Vracet je můžete i kurýrům Rohlik.cz. Od startu projektu k dnešnímu dni se za obě společnosti vybralo celkem více než 1,4 milionu obalů.
„Těší mě, že jsou výsledky projektu pozitivní a zároveň také představují pozitivní zkušenosti zákazníků, kteří ho vyzkoušeli. Dvouletý projekt ukázal, že to funguje. Sám jsem s lidmi u zkušebních zálohovacích automatů v minulosti několikrát hovořil a dostal jsem od nich z velké většiny pozitivní zpětnou vazbu na systém,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík.
Nesešlápnuté obaly v garáži
Anketa mezi zákazníky ukázala, že 37 procent z nich vrací nápojové obaly jednou týdně a 13 procent dokonce častěji. Zajímavé je, že 70 procent zákazníků z těch, kdo obaly vrací, neshledává problém s uskladněním nesešlápnutých nápojových obalů předtím, než je odnesou vrátit do prodejny.
Nicméně to také znamená, že skoro třetina lidí s tím problém má. Domácnosti nejsou nafukovací – 71 procent zákazníků řetězce Lidl a Kaufland uchovává nápojové obaly například v komoře, v předsíni, v kuchyni či na balkoně. Třetina dotázaných je skladuje například ve sklepě či v garáži.
Galerie: V Kauflandu a Lidlu můžete vracet PETky a plechovky
Třídění není recyklace
„Dnes končí mimo kontejnery na tříděný odpad každá pátá PET lahev a tři ze čtyř plechovek. 400 milionů plastových lahví a 500 milionů plechovek ročně skončí v přírodě, na skládce či ve spalovně. A to samotný oddělený sběr neznamená recyklaci, u plastů je poměr zhruba poloviční a u hliníku se to nedaří téměř vůbec, jen něco přes čtvrtinu z vybraného množství. Proto má smysl zavést zálohování, díky kterému bychom měli být schopni do roku 2029 získat k recyklaci 90 % všech prodaných obalů," řekl již dříve ministr životního prostředí Petr Hladík.
Proč recyklovat plechovky
- Kov se dá recyklovat donekonečna bez ztráty kvality materiálu.
- Recyklace uspoří 95 % energie oproti výrobě nového materiálu.
- Kov se dá na třídicích linkách snadno oddělit od jiných materiálů.
- V Evropě je zrecyklováno 75 % nápojových plechovek.
- Recyklace plechovek šetří přírodní zdroje i energii a snižuje objem skleníkových plynů.
Zdroj: Kazdaplechovkasepocita.cz