Mírotvůrce, razantní názory, zlatá éra či nevyzpytatelnost? Čeští politici reagují na Trumpův návrat do Bílého domu

Největší audioportál na českém internetu

Americký prezident Donald Trump | Foto: Greg Nash, Reuters

Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu, včetně inauguračního projevu Donalda Trumpa a debaty českých politiků

Úřadu amerického prezidenta se ujal republikán Donald Trump. Slavnostní přísahu složil jako nejstarší vítěz prezidentských voleb v americké historii. Poslechněte si debatu senátora Miroslava Bárty za hnutí STAN, místopředsedy sněmovního zahraničního výboru Petra Beitla (ODS), poslance Jiřího Kobzy (SPD) a místopředsedy hnutí ANO Radka Vondráčka. Moderuje Tomáš Pancíř.

Radek Vondráček, místopředseda hnutí ANO, už v neděli na Facebooku napsal, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu je naděje. „Určitě je to příležitost pro Česko. Považuji zvolení Donalda Trumpa za změnu a je to změna svým způsobem globální, že se to projeví na všech pozicích,“ vysvětluje Vondráček.

Upozorňuje také na to, že lídři Evropské unie podle něj dlouhodobě inklinovali k demokratům a budou složitěji hledat cestu k Trumpovi. „Přál jsem panu Trumpovi, aby zvítězil. Očekávání mám poměrně velká. Dokonce slibuje zlatou éru,“ dodává.

„Klíčovou supervlastností Donalda Trumpa je nevyzpytatelnost. A když se člověk podívá na tu řadu slibů, i když jsem slyšel ten inaugurační projev, tak to samozřejmě vzbuzuje naděje a nejistoty. Příští dny, týdny a měsíce nám teprve ukáží, jak moc byly některé věci myšleny vážně. Myslím si ale, že pro Evropu to je jakýsi budíček, že by se měla postavit na vlastní nohy,“ myslí si místopředseda sněmovního zahraničního výboru z ODS Petr Beitl.

„Mám očekávání, a jak se to často vyskytuje u mnoha komentátorů, Donalda Trumpa je třeba brát vážně, ale ne doslova. To by byla velká chyba. Myslím, že si vytvořil výbornou pozici, protože už před inaugurací vydával velmi razantní názory, ať už jde o obranu Evropy, o tarify, o jižní hranici,“ popisuje senátor Miroslav Bárta za hnutí STAN.

Také podle poslance Jiřího Kobzy (SPD) je nástup Donalda Trumpa nadějí: „Trump se v minulém období projevil jako poměrně významný mírotvůrce, když se mu podařilo uklidnit situaci na Středním východě. Předpokládám, že půjde stejnou cestou, ať už se jedná o konflikt na Ukrajině nebo o konflikty na Středním východě.“

Cla na dovoz

Jedním z předvolebních slibů Donalda Trumpa bylo i zavedení cel na dovoz zboží. Ta by se měla týkat jak Číny, Kanady a Mexika, tak Evropské unie. Podle Vondráčka se Česko vzdalo své celní politiky ve prospěch Evropské komise.

„Myslím, že to je příležitost podívat se na celní politiku Evropy. Je to velký impulz, aby jsme opravdu chtěli nějakou revizi. Abychom byli trochu fér vůči Američanům, tak opravdu to celní zatížení není úplně reciproční. Zkuste si dovést z Ameriky osobní auto,“ ilustruje místopředseda hnutí ANO.

„Občas jsou Američané skutečně v nevýhodné pozici. Když si vezmu dovozní cla na evropská auta, která jsou čtvrtinová oproti dovozním clům na americká auta, tak je tady něco, co Evropská unie rozhodně může nabídnout,“ myslí si Bárta.

„Není možné s Trumpem vyjednávat z pozice defenzivy. Je potřeba být sebevědomí, mít pro něj agendu, kterou mu můžeme nabídnout jako EU. Přestože v posledních patnácti letech to evropští politici dovedli k tomu, že náš ekonomický výkon je poloviční ve srovnání před patnácti lety vůči americkému, tak stále máme co nabídnout,“ věří senátor.

„Donald Trump slíbil svým voličům změnu, kterou pocítí na kvalitě svého života – zlevnění životních nákladů i zboží. Ten jednoduchý návod, že všem dá cla a bude vyrábět v Americe, samozřejmě napoprvé může fungovat, ale samozřejmě nemůže fungovat během jednoho až dvou let. Takový optimista snad nemůže být ani pan Trump,“ poznamenává Beitl.

Čtěte také

„Myslím, že cla budou diferenciovaná, bude je rozdělovat v rámci světa. Tam, kde by měl hledat svého spojence, partnera, tam by měl zvolit nějakou rozumnou celní politiku, aby neznamenala otřesy, které by mohly přejít v celní válku. Ta by nebyla vhodná pro nikoho,“ doplňuje.

Podle poslance Kobzy Trump bude především nutit výrobce, aby se vraceli na americké území a platili daně: „Myslím si, že k nějaké nové obchodní dohodě mezi Spojenými státy a EU by mělo dojít. Ovšem musím se přiznat, že nevidím ve vedení Evropské komise nikoho, kdo by byl schopen tuto dohodu s Trumpem uzavřít.“

Peníze na obranu

Donald Trump už v minulosti mluvil o tom, že bude po členech Severoatlantské aliance požadovat, aby dávali pět procent HDP na obranu. Hnutí SPD však dlouhodobě požaduje referendum o členství České republiky v NATO.

„V tomto momentě není jiná možnost nebo varianta kolektivní obrany. Tady nic jiného neexistuje. A naše armáda byla koncepcí Bílé knihy zdecimovaná na kapesní expediční sbor. My máme v programu budování armády jako takové. Slyšeli jsme hlášky o nějaké mobilizaci, slyšeli jsme hlášky o tom, že jsme ve válce. Ale vždyť tady není koho mobilizovat,“ tvrdí poslanec Kobza.

Když se podíváme na Donalda Trumpa, vidíme, že jeho uvažování je v nulách a jedničkách, přítel, nepřítel. Myslím si, že jeho administrativa bude od prvních dnů tlačit svět zpátky do bipolárního vidění,“ domnívá se Bárta.

Čtěte také

„Proto je poměrně vstřícný vůči (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi. Proto tlačí Evropu do vyšších nákladů už dlouhodobě, dělal to už při prvním mandátu – jednoduše proto, alespoň tak tomu rozumím já, aby si mohl být jistý, že Evropa je vyzbrojená natolik, že to pro něj není přítěž,“ dodává senátor.

„Zvykáme si, že se rovnováha ve světě mění a zřejmě budeme muset vynaložit větší část toho, co vyprodukujeme, na zabezpečení naší armády. Je sporné, jestli je to investice, nebo není. Ale zkrátka nám nic jiného nezbývá. Mně akorát na té debatě vadí, že neřešíme, co za ty peníze nakoupíme, jakým způsobem,“ kritizuje Vondráček.

S tím ale nesouhlasí Beitl z ODS, podle kterého Česko ví, co chce s penězi na obranu dělat: „Konečně jsme se dostali na ta dvě procenta, ke kterým jsme se zavázali. Rozhodně víme, za co je chceme utratit. Plány skutečně byly dlouhodobé, jenom za některých vlád utrácení ministerstva obrany zamrzlo a také zamrzlo to plnění. Ale jsme tam, kde jsme.“

Celé speciální vysílání Radiožurnálu si můžete poslechnout ze záznamu v úvodu článku.

autoři: Tomáš Pancíř , job

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.