CZK/€ 25.100 +0,02%

CZK/$ 24.065 +0,20%

CZK/£ 30.305 +0,22%

CZK/CHF 26.610 -0,05%

23. 01. 2025

0 komentářů

Evropa stabilizovala zadlužení, premiantem je Řecko. Jaká jsou rizika do budoucna?

 

Včera publikovaná data za třetí čtvrtletí potvrdila stabilizaci veřejného zadlužení v eurozóně. To se již více než rok drží na úrovni 88 % HDP, zhruba o pět procentních bodů výše než před začátkem pandemie a sérií následných šoků v čele s energetickou krizí. Napříč měnovou unií ale stále přetrvávají významné rozdíly, a to jak v celkové velikosti zadlužení, tak i samotném post-pandemickém vývoji.

Loading



 

Premiantem v konsolidaci veřejných financí je – pro někoho možná překvapivě – Řecko. Přestože jeho dluh zůstává stále nejvyšší v eurozóně, od konce roku 2019 kleslo řecké zadlužení o 25procentních bodů na 158 % HDP. Od covidových maxim v roce 2021 řecká vláda díky svižnému růstu ekonomiky a postupné fiskální konsolidaci snížila své zadlužení dokonce o 54 p.b.

Na opačné straně spektra se nachází Francie, která v důsledku vládního chaosu ani nezačala stabilizovat veřejné rozpočty. Celkové zadlužení se tak za posledních pět let zvýšilo o téměř 16 p.b. na 114 % HDP, což je třetí nejvyšší dluh v celé eurozóně. Vzhledem k neschopnosti francouzských politiků doručit potřebné rozpočtové škrty/navýšení příjmů navíc vážně hrozí další zhoršení fiskální situace. Toho se ostatně obávají i trhy. Svědčí o tom rozšiřující se spread mezi německým a francouzským desetiletým vládním papírem, který je nejvyšší od dob dluhové krize eurozóny.

V Česku došlo k nárůstu zadlužení v podobném rozsahu jako ve Francii. Skokové zvýšení z 29,6 % na 43,6 % HDP je výsledkem vyšších veřejných výdajů a nižšího daňového inkasa zejména kvůli zrušení tzv. superhrubé mzdy, které do rozpočtu zaseklo trvalou sekeru zhruba 120 mld. Kč. I s přispěním fiskálního balíčku se však podařilo veřejný dluh stabilizovat a ten tak zůstává jeden z nejnižších v Evropské unii.

V relativně krátkém čase budou evropské vlády čelit tlaku na další růst zadlužení. Americký prezident Trump dává vcelku jasně najevo, že mu nebude stačit 2% závazek HDP vynaloženého na obranu. Realisticky se můžeme pohybovat v rozmezí 3-3,5 % HDP. Evropa musí také více investovat, aby posílila svou inovační kapacitu a dlouhodobě nakopla hospodářský růst. Ten je totiž – i ve světle stárnutí populace a mizerné demografické křivky – nejlepší cestou, jak dlouhodobě stabilizovat zadlužení.

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Investoři zůstávají oddaní „E“, „S“ i „G“, ale…

Podle studie více než polovina investorů stále považuje faktory „E“, „S“ a „G“ za důležité, pokud jde o alokaci aktiv během příštích 18 měsíců. Nejdůležitější je pro investory „E“, tedy životní prostřední, a to pro dvě třetiny (63 %), poté je „G“, řízení podnikání (58 %) a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 02. 2025

Jak při investování zvládnout vlastní psychiku

Úspěšné investování je z velké části otázkou psychiky. Emoce, jako strach nebo euforie, často vedou k impulzivním rozhodnutím, která ohrožují dosažení dlouhodobých finančních cílů. Automatizace investování přináší řešení. Investorům pomáhá eliminovat vliv emocí a soustředit se na systematickou a efektivní správu svého portfolia.

Text: Redakce

Foto: s

07. 02. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *