„Nebylo prokázáno, že by skutek spáchal obžalovaný. Nebylo ale ani prokázáno, že by ho nespáchal. Soud musel postupovat v souladu se zásadou při pochybnostech ve prospěch obžalovaného,“ řekl předseda senátu Roman Felzmann ohledně požáru Českého Švýcarska.
Lobotka, jehož soud zároveň po více než roce a půl propustil z vazby, podle soudu zapálil v dubnu 2023 na Vlčí hoře u Krasné Lípy matraci u mysliveckého posedu, který shořel, a způsobil i požár rekreačního přístřešku u zdejší rozhledny, kterou plameny poničily také. Později zapálil krmelec v lese u Rumburku nebo posed u Doubice. To vše v rozmezí několika dnů.
„Tyto požáry má soud za prokázané. Pokud jde o druh a výměru trestu, z hlediska polehčujících okolností platí, že obžalovanému lze přičíst k dobru doznání. Přitěžuje mu ale, že jednal s rozmyslem, způsobil velkou škodu a činu se dopustil opakovaně. Proto nebylo možné uložit podmíněný trest,“ uvedl soudce Felzmann.
Ohledně ochranného ústavního léčení se senát ztotožnil se znalci, podle nichž by ambulantní léčba nebyla dostačující.
Lobotka má uhradit část způsobené škody, několik stovek tisíc korun. Se zbytkem nároků soud odkázal poškozené na civilní soud.
„Líp to dopadnout nemohlo,“ prohlásil Lobotka při odchodu ze soudní síně. S ohledem na dnešní propuštění z vazby z ní odcházel bez pout, po mnoha měsících může jít na svobodu, kde bude čekat na odvolací jednání u Vrchního soudu v Praze.
Verdikt krajského soudu totiž není pravomocný. Státní zástupce, jenž Lobotku navrhoval uznat vinným ve všech bodech obžaloby a žádal trest 12 let vězení, okamžitě podal odvolání. Lobotka si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.
O propuštění z vazby informoval Lobotkovu rodinu jeho obhájce Vít Pavko. Sám ho do jeho bydliště odvezl. Řekl, že to dělá proto, aby se ujistil, že bude Lobotka připraven na život na svobodě. „Budu se snažit na něj působit několik hodin, než ho vysadím doma,“ uvedl a dodal, že i to je podle něj součástí výkonu advokacie. Proč chtěl jeho klient zůstat ve vazbě, Pavko neví. „Toto prohlášení se mnou nekonzultoval stejně jako mnohá další,“ uvedl.
Bývalý dobrovolný strážce se dřív v rámci hlavního líčení k založení menších požárů přiznal. Vinu u toho největšího před soudem opakovaně odmítl. Během vyšetřování však své výpovědi několikrát změnil.
Muž byl v minulosti několikrát na psychiatrii. V rámci vyšetřování případu velkého požáru a během průběhu hlavního líčení jeho zdravotní stav opakovaně posuzovali odborníci.
„Domnívám se, že soudu byly předloženy důkazy, které svědčí o vině obžalovaného, proto jsem se na místě odvolal,“ řekl žalobce Martin Krumpoch.
K zapálení parku měl podle něj Lobotka několik motivů – byl vyhozen z oblíbeného zaměstnání, nemohl se stát strážcem národního parku a byl uživatelem drog.
Žalobce se v rámci své závěrečné řeči také pozastavil nad změnou výpovědi Lobotky, který se k založení požáru nejdříve přiznal a výpověď změnil až později. K tomu soudce Felzmann při odůvodnění rozsudku řekl, že není neobvyklé, když během řízení dojde ke změně výpovědi.
Při požáru Českého Švýcarska byly páteřní cesty jako prales, řekl hasič soudu![]() |
„Kamarád mi napsal, že spravedlnost nespí a neusnula. Rozsudek vnímám z hlediska důkazní situace jako nevyhnutelný. Nicméně už v průběhu řízení byly patrné indicie, že by bylo dobré nějakého pachatele dohledat a odsoudit. Naštěstí si soud zachoval zákonnost,“ uvedl Lobotkův advokát Vít Pavko po skončení soudního jednání.
Podle něj policie selhala, protože jednala s cílem z jeho klienta doznání dostat.
Zmínil, že v době doznání byl Lobotka v toxické psychóze, bral množství silných léků kvůli jeho velmi špatnému psychickému stavu, trpěl bludy a byl agresivní. Medikace podle Pavka mohla vést k prohloubení úzkosti jeho klienta a k podvolení se nátlaku. „Vůbec neměl být v takovém stavu vyslýchán,“ uvedl.
Soud se s tvrzením, že by si policie jednání vynutila, neztotožnil.
Pavko, jenž požadoval pro svého klienta za menší požáry podmínku a léčení, také připomněl, že v době, kdy požár vznikl, bylo léto a do parku chodilo hodně návštěvníků a trampů. Upozornil, že strážci nacházeli množství starých ohnišť. Neprokázalo se tak, že by požár z léta 2022 založil právě jeho klient.
Chci do Bohnic. To je můj sen, řekl soudu obžalovaný z požáru národního parku![]() |
Zpochybnil, že by Lobotka zvládl ujít v noci trasu v délce téměř 40 km ze svého bydliště do Malinového dolu. A pak dojít zpátky a po cestě nikoho nepotkat, kdy se měl schovávat před lidmi a auty, jak je popsáno ve spisu. „To je prostě nemožné, nereálné,“ okomentoval Pavko.
Podle něj policisté neprovedli prohlídku místa, kde měl Lobotka podle svého prvního doznání požár zapálit. „Ukázalo by se, že to bylo jinde, než požár ve skutečnosti vznikl,“ uvedl.
„K objasnění události má vést sedm kriminalistických otázek – Co, Kdy? Kde? Kdo? Jak? Čím Proč? Neprokázání jediné zakládá pochybnost o vině. Tady jich nebylo prokázáno několik,“ uvedl Pavko.
Kvůli požáru se v červenci 2022 evakuovalo nejméně 532 lidí. Zásah trval 21 dní, vystřídalo se u něj šest tisíc hasičů. Zmocněnkyně České republiky dnes uvedla, že škoda je 225 milionů korun.
24. července 2022 |