Ministři školství se sjeli do Varšavy, hlavním tématem zasedání byla inkluze
Tento týden se ve Varšavě konalo neformální zasedání ministrů školství. Jednání se zaměřilo na preventivní aspekty inkluzivního vzdělávání a jeho úlohu při budování spravedlivé, silné a soudržné Evropy. Českou delegaci vedl náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jiří Nantl.
Polsko, které předsedá Radě EU, označilo inkluzivní vzdělávání za klíčové téma své agendy v oblasti vzdělávání. Jednotlivé státy si vyměnily své zkušenosti a postřehy týkající se zavádění inkluzivního vzdělávání.
Česko považuje inkluzivní vzdělávání za důležitý nástroj pro podporu sociální soudržnosti a odolnosti. Náměstek Jiří Nantl vyzdvihl novelu školského zákona, která má vstoupit v platnost v roce 2026. Ta zavádí systematické financování psychologů a speciálních pedagogů na základních školách a posiluje kvalitu podpory ve školách propojením pedagogicko-psychologických poraden. K tomu MŠMT investuje do infrastruktury, která toto inkluzivní úsilí podporuje.
Diskuse se vedla i nad tím, jakým způsobem inkluzivní politiku efektivně aplikovat na místní úrovni. Nantl upozornil, že Česko v tomto bodě již podniklo několik kroků. Jedná se například o podporu speciálních pedagogů ve školách skrze program Jana Ámose Komenského. V rámci Národního plánu obnovy mohou navíc školy s vyšším podílem sociálně znevýhodněných žáků získat cílenou finanční podporu. Důležitým aspektem je i zpětná vazba, která umožňuje reagovat na potřeby škol i žáků.
Druhý den na neformálním setkání vystoupil Andreas Schleicher, ředitel pro vzdělávání a dovednosti OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), a zdůraznil roli silných vztahů mezi učiteli a žáky. „Všichni víme, že nerovnosti ve vzdělávání vedou přímo k sociální, ekonomické i občanské polarizaci, kterou vidíme v našich společnostech,“ poznamenal Schleicher.
Zasedání zahájila polská ministryně školství Barbara Nowacka a evropská komisařka pro sociální práva Roxanu Mînzatu. Jednalo se o první neformální zasedání ministrů, které organizovalo polské předsednictví. Polsko se své role ujalo počátkem ledna a bude Radě EU předsedat dalších šest měsíců.
Zdroj: ÚV ČR, polské předsednictví, Rada EU
Foto: Rada EU
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka pro OSVČ hlavní činnost za rok 2019 - výpočet daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Velikonoce 2021 od 21. 3. do 12. 4.
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdy do důchodu?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu