Mnoho investorů sní o tom, že na finančních trzích zbohatnou. Pro mnohé se tento sen stal i skutečností, a to díky kryptoměnám.
Skvělým příkladem je token XRP od společnosti Ripple. Proč?
Pokud byste totiž v roce 2015 investovali do XRP 10 000 dolarů, měla by dnes tato investice hodnotu přes 2 miliony dolarů – zhodnocení o 20 700 %. Pro srovnání, stejná investice do indexu S&P 500 by dnes dosáhla hodnoty pouze 30 000 dolarů.
Má však XRP tento ohromný růstový potenciál i v roce 2025? Pojďme to zjistit.
Ripple a jeho cíle
Ripple byl založen v roce 2013 a jeho cílem je řešit problémy finančního sektoru, zejména v oblasti mezinárodních plateb.
V této oblasti tradičně dominuje Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT). SWIFT však často čelí kritice za pomalé transakce.
Ripple nabízí alternativu, která využívá XRP jako překlenovací měnu.
Uveďme si příklad:
- Společnost namísto přímé konverze amerických dolarů na mexická pesa raději dolary převádí na XRP a poté za XRP nakupuje pesa.
Tento přístup obchází tradiční zprostředkovatele a potenciálně zvyšuje poptávku po XRP.
Ripple zpracovává transakce za tři až pět sekund a zvládne 1 500 transakcí za sekundu. Jeho poplatky jsou přitom minimální, stojí jen 0,00001 XRP za transakci – téměř zanedbatelné.
Transakce v Bitcoinu přitom stojí přibližně 1,90 USD a mohou trvat od 10 minut do několika hodin v závislosti na vytížení sítě.
Konkurence a spolupráce
I přes své silné stránky čelí XRP konkurenci novějších sítí, jako je Solana. Ta dokáže zpracovat dokonce až 65 000 transakcí za sekundu.
Zavedená pověst Ripplu však zůstává jeho silnou devizou. Vývojářská společnost Ripple Labs navíc spolupracuje s velkými bankami, jako jsou:
Vývoj kryptoměny XRP za poslední rok
Posílit mainstreamového přijetí XRP pak může i její nedávné právní vítězství
V roce 2020 čelila Ripple Labs žalobě SEC, která tvrdila, že XRP je pouze neregistrovaný cenný papír.
V roce 2023 však soud rozhodl, že prodej XRP drobným investorům nebyl transakcí s cennými papíry. SEC se sice odvolala, společnost je ale optimistická.
Generální ředitel Brad Garlinghouse toto odvolání komentoval následovně:
Jedná se o opakování již neúspěšných argumentů, které příští administrativa pravděpodobně stejně opustí.
Nedořešené právní otázky sice mohou některé investory odradit, mohly by však vyjasnit regulační rámce pro XRP a jemu podobné projekty.
Budoucnost kryptoměny
Mezi volatilními a vysoce rizikovými kryptoměnami se XRP jeví jako sázka na stabilitu. Nejenže má značka Ripple dobré jméno, její technologie je navíc reálně využitelná, a to potenciálně v celosvětovém měřítku.
Vyhraný soudní spor, a s tím spojený potenciální přísun institucionálních investorů, může značit dobré časy.
Ripple je tedy na dobré cestě, ale jeho potenciál z vás udělat milionáře by neměl být přeceňován. Jeho inherentní riziko je stále velké a dokud se do trhu neopřou velcí hráči, situace bude i nadále nejistá.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.