9 nejčastějších mýtů o pasivních domech
29. ledna 2025
O pasivních domech i kvalitních renovacích starších domů koluje celá řada mýtů a polopravd. Naším cílem je vše vysvětlit, dát do kontextu a ukázat dlouhodobě funkční cestu a nastínit dobré řešení.
Pojďme se tedy podívat na 9 nejčastějších mýtů, se kterými se opakovaně setkáváme a opakovaně je vyvracíme.
Mýtus č. 1 - Šířka izolace (stačí 10 cm)
Aby se investice do zateplení vyplatila musíte při současných cenách energie zateplit stěny izolací tloušťky 22-28 cm (viz graf). Tloušťka izolantu by neměla být menší než 18 cm, protože jinak dochází ke zbytečným tepelným únikům. Špatně zateplenými stěnami se ušetří jen 20 % tepla, správně provedeným zateplením i přes 40 % tepla. Na izolaci se nevyplatí šetřit! Cenový rozdíl zateplení mezi 8 a 24 cm je pouze okolo 20 %, úspora je však více než dvojnásobná.
U zateplení stropu/střechy je to pak 28–40 cm. Strop nad nevytápěným suterénem by měl být s izolací 14–20 cm.
Mýtus č. 2 - Okna stačí jednoduše vyměnit
Omyl!!! Okna jsou velmi důležitá. Kvalitní okna s tepelněizolačním trojsklem s takzvaným teplým rámečkem (kvalitní rám) jsou základ. Dále je však potřeba dbát na podobu okna (viz. obrázek) a umístění okna (viz. obrázek). Dobře promyšlená okna s vysokou mírou prosklení jsou nejen levnější, ale také mají lepší vlastnosti i o 20 %. Umístění okna pak zvýší jeho vlastnosti až o 25 %.
Mýtus č. 3 - Inspirace u souseda - udělám to stejně
Raději si pro radu zajít k odborníkovi než k sousedovi, i když ho máte blíže. Běžná renovace se od té komplexní v investičních nákladech příliš zásadně neliší. Většina nákladných položek je stejná. Zásadní rozdíl je ale v provozních nákladech. Obecně platí, že lze snížit spotřebu energie až o 30 % úpravou vlastních návyků a snížením užitného komfortu (např. vnitřní teploty). Běžnou renovací se současným zachováním užitného komfortu se běžně sníží náklady o 20-40 %. Komplexní kvalitní a chytrou renovací lze podle rozsahu realizovaných opatření snížit náklady o 60-90 %. Až taková renovace může skutečně vyřešit problém s fakturami.
Mýtus č. 4 - Stačí tepelné čerpadlo a fotovoltaika
Jedná se nejčastější omyl. Většina majitelů domů se snaží sehnat co nejlevnější energii, namísto toho, aby omezili její spotřebu. V nezatepleném domě má tepelné čerpadlo poloviční účinnost než v domě zatepleném (především v případě otopné soustavy s vysokou teplotou – nad 40 °C). Tepelné čerpadlo do nezatepleného domu navíc bývá díky vysokému výkonu i dvojnásobně dražší. Elektřina je nejdražším palivem. I když vám tepelné čerpadlo sníží spotřebu na polovinu (v nezatepleném domě) či na třetinu (v zatepleném domě), může být výroba tepla nákladnější než z konvenčního zdroje. Fotovoltaika elektřinu sice vyrábí, ale u běžného rodinného domu je i s bateriemi její využitelnost velmi malá (okolo 35 %), navíc hlavní spotřebu energie v nezatepleném domě způsobuje vytápění, které činí běžně 80% podíl na celkové spotřebě. Aby se úspora udržela trvale, je třeba technologii pravidelně servisovat a po cca 15 letech ji kompletně obnovit.
Nejvýhodnější a dlouhodobě jediným trvale udržitelným přístupem je energii nepotřebovat, tedy realizovat opatření snižující její spotřebu. Většina stavebních opatření má velmi dlouhou živostnost, úspora je tedy trvalá. Je-li dům energeticky úsporný, přestává být cena energie pro majitele starostí.
Mýtus č. 5 – V pasivním domě se vzduchotechnikou (větráním s rekuperací) si nesmím otevřít ani okna
Okna se samozřejmě otevřít mohou! Každý, kdo si postaví pasivní dům, si může okny větrat, jak chce. Výměnu vzduchu však zajišťuje větrání s rekuperací vzduchu, takže vyrobená a draze zaplacená tepelná energie zůstává uvnitř. Větrat je proto zbytečné, neboť v domě je stále kvalitní a čerstvý vzduch (pokud tedy nepřipálíte maso).
Mýtus č. 6 – Vzduchotechnika (větrání s rekuperací tepla) je zbytečná
Ten, kdo je zvyklý z administrativních budov na řízení větrání/vzduchotechniku určitě ocení, že je v kancelářích stále čerstvý vzduch se stálou teplotou (pokud tedy funguje správně). Tak proč toto nemít i doma? Vzduchotechnika neustále čistí vzduch, proto se také musí čistit filtry. Ale za ten kvalitní vzduch a domácnost bez prachu to stojí, ne? A o úspoře energie není ani potřeba hovořit.
Mýtus č. 7 – Dům s nízkou spotřebou energie/pasivní dům bez elektřiny nefunguje
Částečně je to pravda. Pokud vypadne proud, skutečně nefunguje spousta strojů a přístrojů. Jako u každého jiného domu.
A že nefunguje rekuperace tepla? Vadí to? U takto silně zaizolovaného domu se při venkovní teplotě 0 °C sníží vnitřní teplota za 24 hodin o pouhé 2 °C. U nezatepleného domu je tohle nemyslitelné. A co se týče výměny vzduchu, stejně jako u normálního domu je možné otevřít okno (o tom viz Mýtus č. 5).
Mýtus č. 8 – Hluboká renovace (pasivní dům) je zbytečně drahý
Hluboká renovace nebo stavba pasivního domu s kvalitním projektem a předprojektovou přípravou je dražší asi o 10 až 20 % z celkové ceny stavby. To znamená, že na tuhle stranu má výše uvedená věta pravdu.
Jenže:
- Na pasivní dům / komplexní renovaci totiž můžete dostat od státu velmi vysokou dotaci v rámci titulu Nová zelená úsporám.
- Vzhledem k technologiím a parametrům pasivního domu / domu s hlubokou renovací majitel významně uspoří v průběhu let na vytápění. Tyto náklady jsou jen zlomkem toho, co by majitel platil u domu s horšími tepelně-technickými parametry.
Mýtus č. 9 – Pro získání dotace potřebujeme projektanta (architekta) a ten je příliš drahý, je lepší si vše udělat svépomocí
Ano i to lze. Nekvalitně/neodborně provedené renovace často neřeší tepelné mosty. Tedy místa, kde na sebe konstrukce navazují. Zejména místa s výrazně oslabenou izolací nebo prostupy střechou bývají místem častého vzniku tzv. tepelných mostů, které způsobují srážení vody. Následná trvalá vlhkost vede ke vzniku zdraví nebezpečných plísní.
- Pro zamezení vzniku tepelných mostů je nezbytné navrhnout nejen správnou skladbu, ale i řešení stavebních detailů. A to si sami majitelé neudělají.
- Katalog některých stavebních detailů naleznete např. na Konstrukční detaily - Pasivnidomy.cz nebo na stránkách výrobce.
Potřebujete poradit? Nebo už jste se pustili do novostavby nebo renovace, ale něco nefunguje, jak má? Máte pochybnosti? Využijte možnost sekat se s našimi odborníky v Poradenském centru v rámci veletrhu FOR PASIV 7.-8. února. Poradenský stánek najdete v sektoru 2B11, hala 2, sektor B. Více informací na našich webových stránkách ZDE.