„Turecko se nevzdá teroru ulice,“ prohlásil Erdogan po demonstracích z posledních dvou dnů. Prý jsou cestou do slepé uličky. Sám Imamoglu ve čtvrtek z policejní cely apeloval na turecké soudce, aby nemlčeli a nedovolili zneužívání justice a poškozování její pověsti. „Vyzývám desítky tisíc čestných a morálních prokurátorů a soudců... Zakročte proti těmto kolegům, kteří ničí naši justici a kazí naši pověst před celým světem,“ píše Imamoglu v příspěvku, který na síti X zveřejnili jeho právníci.
„Nesmíte mlčet... Stejní lidé, kteří ukradli můj diplom, zaútočí na váš majetek, vaši čest... Jako národ musíme zůstat jednotní proti tomuto zlu,“ dodal s odkazem na to, že po desítkách let od ukončení studia mu vedení Istanbulské univerzity zneplatnilo získaný diplom. Krátce poté turecká policie zatkla nejen Imamoglua, ale i stovku dalších lidí.
Starosta Istanbulu už už chtěl jít proti Erdoganovi. Vzali mu diplom, pak ho zatkli![]() |
Obvinila jej z korupce, podvodu, napomáhání teroristické organizaci – Kurdské straně pracujících (PKK) – a vedení zločinecké organizace. Opozice považuje postup policie a justice za politicky motivované. Středeční zatčení politika nadzvedlo i jeho kolegy z evropských radnic.„Stojíme za Ekremem Imamogluem. Stojíme za demokracií v Turecku,“ říkají ve videu zveřejněném na Instagramu starostové.
Mezi nimi třeba pařížská primátorka Anne Hidalgová, Roberto Gualtieri z Říma a Giuseppe Sala z Milána, amsterdamská starostka Femke Halsemaová, starosta Barcelony Jaume Collboni, štrasburská primátorka Jeanne Barseghianová, primátor Záhřebu Tomislav Tomašević či Dominic Fritz z rumunského Temešváru. Ten dodává, že obdivuje Imamogluovu odvahu. Objevili se i politici z Finska a Polska.
Proti zatčení nejvýraznějšího tureckého opozičního politika současnosti se ohradily i německá a francouzská vláda nebo Rada Evropy, jejíž je Turecko členem. A tisíce Turků v Istanbulu i v dalších městech navzdory zákazům vyrazily do ulic. Starostu podpořili studenti dvou istanbulských univerzit protestním pochodem a bojkotem přednášek. Záběry se mimo největší turecké město objevují hlavně z Ankary a Izmiru. Policie na protestující mnohde použila slzný plyn a gumové projektily.
Šéf Imamogluovy partaje, Republikánské lidové strany (CHP) Özgür Özel ostatně občany vyzval, aby proti krokům úřadů pokojně protestovali. „To je poprvé za posledních dvanáct let, co opozice takto vyzvala k protestům proti vládě,“ uvedl na síti X turecký novinář Ragip Soylu pracující pro portál The Middle East Eye.
Lira se začala propadat, banka sahá do rezerv
V pátek dopoledne pak informoval, že vláda pro příštích pět dní zakázala demonstrace právě v Ankaře a Izmiru. Policie ve čtvrtek zatkla také přes čtyřicet lidí za příspěvky na sociálních sítích. Zadržení čelí obvinění z podněcování k násilí a trestným činům. Uživatelé sítě X za den sdíleli na 18,6 milionu příspěvků o starostovi.
„Dnes nezadrželi jen Ekrema Imamoglua, ale vůli šestnácti milionů lidí z Istanbulu. Zadrželi naději ve spravedlivé, demokratické Turecko,“ řekla davům Imamogluova manželka Dilek. Ozvali se navíc i Erdoganovi bývalí spojenci. Třeba někdejší premiér Ahmet Davutoglu označil zatčení primátora za „největší ostudu a skandál“ a dodal, že se boj o prezidentské křeslo vede prostřednictvím „války diplomů“.
Vůdce islamistické Strany nového blahobytu Fatih Erbakan pak varoval, že „podkopávání spravedlnosti a hledání důvěry a stability, které ekonomika potřebuje, nikomu neprospěje“. Dokonce Imamogluovo zatčení přirovnal k Erdoganovu vlastnímu zatčení z roku 1999, kdy byl starostou Istanbulu. Policie jej tehdy zavřela za předčítání islamistické básně.
O čtyři roky později se Erdogan stal premiérem. V politice je od té doby nepřetržitě až dodnes. „Není správné ani oprávněné, aby ostatní zažívali bezpráví, které jste zažil v minulosti, a to ještě ve vyšší míře,“ vzkázal Erbakan.
V souvislosti s děním kolem primátora Istanbulu také okamžitě výrazně klesla hodnota turecké liry, upozornil portál. Centrální banka podle něj uvedla, že v případě potřeby využije své devizové rezervy, aby zabránila dalšímu poškození liry.
Vládce Turecka ovšem míní, že se z kauzy radují sami členové CHP, kteří takto odklidili svého konkurenta. „Opoziční strana CHP se svými médii a dalšími strukturami nikdy nedokáže reagovat na obvinění vznesená justicí jak v otázce diplomů, tak v otázce korupce a krádeží. Místo toho se omezují na politická hesla a snaží se národ oklamat,“ napsal na síti X. „Snaha opozice vydávat své vnitřní boje nebo problémy se zákonem za nejdůležitější problém země je vrcholem pokrytectví,“ pokračuje.
„Ambice a vášně ovládly jejich mysl. Jsou tak vyvedeni z rovnováhy, že útočí na naši policii a vyhrožují soudcům, státním zástupcům a soudům. Pokud říkají ‚bratře, tento diplom je řádně v potu tváře získaný dokument‘, je možné o tom diskutovat. Ale oni nechtějí a nemohou to udělat, protože sami nejlépe vědí, že to všechno a ještě mnohem víc je pravda a skutečnost. Dokonce vědí, že většinu těchto informací a dokumentů předali justici jejich vlastní straníci,“ tvrdí.
Erdoganova výhra. Historické příměří s PKK dobře prodá, ať dopadne jakkoliv![]() |
„Říkám to ještě jednou: Problémy CHP nejsou problémy země a národa, ale problémy hrstky jednotlivců v jejich ústředí. Ani osobně, ani jako strana, ani jako aliance nemáme čas věnovat se opozičním spektáklům,“ dodal s tím, že namísto toho se jeho strana věnuje práci pro turecký lid.
Erdogan se svého největšího rivala a kritika Imamoglua snaží podle opozice odstavit od moci dlouhodobě. V současnosti je proti němu vedeno pět soudních řízení. Kvůli obvinění, že urazil volební komisi, nemohl kandidovat v posledních prezidentských volbách a být politicky činný. Imamoglu se však odvolal a verdikt tak zatím nenabyl platnosti, dodal MEE. Odebrání diplomu je pak v této souvislosti významné proto, že bez vysokoškolského vzdělání není možné v Turecku kandidovat na prezidenta.