Čeští vojáci by měli být součástí mírových sil na Ukrajině, míní Pavel

Český prezident Petr Pavel považuje bezpečnostní záruky pro Ukrajinu za dvousložkový proces. Jedním z klíčových prvků má být dohoda se Spojenými státy o využívání nerostných surovin, druhým pak stabilizační vojenské síly evropských zemí.

V rozhovoru pro Evropskou pravdu Pavel uvedl, že případná dohoda mezi Ukrajinou a USA by mohla zajistit větší angažovanost Washingtonu v regionu. „Pokud bude v Ukrajině přítomen americký byznys, lze očekávat, že Spojené státy budou hájit své zájmy,“ řekl český prezident.

Druhou složkou bezpečnostních záruk by podle něj měla být angažovanost evropských zemí, které vyjádřily ochotu nadále podporovat Ukrajinu.

„Hovoříme především o nově vzniklé koalici odhodlaných stát, které jsou schopny a ochotny vyslat stabilizační vojenské síly na Ukrajinu, jakmile bude dosaženo mírové dohody,“ upřesnil Pavel.

Když hovořil o složkách bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, poukázal na země z tzv. „koalice odhodlaných“. Na otázku, zda vidí Českou republiku jako součást takové koalice, Pavel odpověděl: „Už jsme součástí této koalice.“

„A věřím, že jakmile dojde k pochopení, že bude společná vůle k nasazení sil, a Česká republika bude součástí této koalice,“ zdůraznil.

Na otázku, proč mezi bezpečnostními zárukami nevidí přijetí Ukrajiny do NATO, český prezident odkázal na postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Viděli jsme, že americký prezident odmítl variantu rychlého vstupu Ukrajiny do NATO. Pokud by se tento faktor stal překážkou v dosažení mírové dohody, musíme se s tím smířit. Nakonec, členství v NATO není otázkou několika měsíců, ale dlouhodobého procesu,“ uvedl Pavel.

Současně však zdůraznil, že toto téma by nemělo být definitivně uzavřeno.

„Nechme tuto otázku otevřenou do budoucna, protože politici přicházejí a odcházejí. Za tři roky může být v USA jiná administrativa a s ní i odlišný pohled na věc,“ dodal český prezident.

Pavel se k tématu bezpečnostních záruk vyjádřil krátce poté, co britský premiér Keir Starmer zdůraznil nutnost pevných garancí v jakékoli budoucí mírové dohodě s Ruskem. Podle britského ministra zahraničí Davida Lammeyho by navíc ruský prezident Vladimir Putin neměl mít právo veta ohledně případného rozmístění zahraničních vojsk na Ukrajině. 

Související

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.
Petr Pavel promluvil v Poslanecké sněmovně. (26.3.2025) Prohlédněte si galerii

Odborníků na armádu je stejně jako na fotbal, pustil se Pavel do kritiků. Poslanci pak raději schůzi uzavřeli

Poslanci se ve středu odpoledne sešli na mimořádné schůzi svolané z iniciativy hnutí ANO, která se věnovala koncepci výstavby Armády České republiky a její modernizaci. Výjimečně se jednání na pozvání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové účastnil i prezident Petr Pavel, který kvůli tomu zkrátil svůj program v Plzeňském kraji. Schůze probíhala za napjaté atmosféry, kdy se střetávaly názory vládní koalice a opozice ohledně dalšího navyšování výdajů na obranu a armádních akvizic.

Více souvisejících

Petr Pavel válka na Ukrajině Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

Zdravotnictví už nebude pro každého? Kennedy jr. je pohromou pro americké lékaře

Farmaceutické a zdravotnické společnosti se během potvrzovacího procesu Roberta F. Kennedyho Jr. na post ministra zdravotnictví rozhodly nevyjadřovat veřejně nesouhlas, přestože on sám byl otevřeným kritikem jejich produktů. Nyní však přehodnocují svůj postoj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy