
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock
Krajský soud v Brně podle Ústavního soudu porušil práva oběti, když otčímovi šestnáctileté dívky změnil tříletý trest vězení na podmínku. Muž přitom nevlastní dceru mnohokrát nutil k pohlavnímu styku. Ústavní soud verdikt nezrušil, dívce se ale otevírá možnost žádat od státu odškodnění. Soud zároveň zdůraznil, že pokud soudy ukládají podmíněný trest za sexuální trestnou činnost, musí to důkladně odůvodnit.
Kauza, která vzbudila kritiku a protesty, se týká muže odsouzeného za znásilnění a výrobu dětské pornografie. Otčím si nezletilou dívku natáčel při intimním styku, poté ji skoro rok a půl až pětkrát týdně nutil k sexu. Předloni v létě odešel od Okresního soudu ve Vyškově s trestem tří let za mřížemi.
Loni v lednu však uspěl s odvoláním. Krajský soud v Brně v čele se soudcem Miroslavem Novákem následně původně uložené tříleté vězení podmínečně odložil na pět let.
Dívka, které se v médiích začalo přezdívat Anička, se proto obrátila na Ústavní soud, rozsudek chtěla zvrátit a domáhá se práva na účinné vyšetřování. Plénum Ústavního soudu, tedy sbor všech soudců, nyní došlo k závěru, že krajský soud skutečně porušil práva poškozené. „Krajský soud vedl stereotypizující a ničím nepodložené úvahy, nezabýval se následky a ty ještě bagatelizoval,“ přiblížil soudce zpravodaj Tomáš Langášek.
Soudci však zároveň rozhodli, že i přes závažnou chybu nelze verdikt krajského soudu zrušit. Podle soudce zpravodaje s ohledem na vícero aspektů. „Jako je procesní charakter zmíněného práva nebýt mučen ani podroben krutému, nelidskému nebo ponižujícímu zacházení, s ohledem na koncepci trestněprocesních vztahů v českém právu, na vícestranné působení lidských práv v oblasti trestání a trestního řízení a s ohledem na svou ústavní roli v systému dělby moci,“ přiblížil Langášek.
Ústavní soud proto vybídl k „celosystémové promyšlené reakci“, která vytvoří odpovídající procesní prostor a nástroje pro ochranu a uplatňování práv poškozených v trestním řízení. Je to úkol pro výkonnou a zákonodárnou moc.
Otřesný případ už projednal i Nejvyšší soud poté, co se na něj obrátil ministr spravedlnosti Pavel Blažek, připomněly Novinky.cz. Nejvyšší soudci konstatovali, že byl porušen zákon ve prospěch pachatele, ale podle platných zákonů nemohli trest zvrátit.