O půlnoci bude kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky omezena doprava na česko-slovenských hranicích na čtyři přechody s povinnými dezinfekčními rohožemi pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny, uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Situace se podle něj začíná výrazně zhoršovat. K reakci přistoupilo i Rakousko.
Česko omezí kvůli slintavce dopravu na hranicích se Slovenskem
Z Maďarska také není možné dovážet tepelně neopracované živočišné produkty na území Česka. Zákaz vydala Státní veterinární správa (SVS) kvůli nově potvrzenému ohnisku v severozápadním Maďarsku. Podobný zákaz už od minulého týdne platí pro dovoz ze Slovenska. Součástí mimořádných veterinárních opatření je i zákaz dovozu ovcí, koz, skotu či prasat z Maďarska a Slovenska.
Situace se podle Výborného vyvíjí nepříznivě a dynamicky, zároveň varoval před podceněním nákazy. O půlnoci má být také omezena nákladní doprava na česko-slovenských hranicích na čtyři přechody s povinnými dezinfekčními rohožemi pro nákladní vozidla.
Kontroly nákladní dopravy nad 3,5 tuny kvůli slintavce a kulhavce se mají týkat přechodů u Lanžhotu, Starého Hrozenkova, Bílé Bumbálky a Makova a Mostů u Jablůnkova.
Kamiony převážející jiné zboží, například nábytek nebo stavební materiál, budou moct překročit hranice ze Slovenska do Česka jakýmkoliv jiným přechodem, upřesnil mluvčí SVS Petr Vorlíček. Zároveň podle něj nebudou dezinfekčními pásy na čtyřech vybraných přechodech projíždět všechna vozidla nad 3,5 tuny, ale jen ta vytipovaná. „Například přes Lanžhot projede 12 tisíc náklaďáků za den a není možné všechny směrovat na dezinfekci, protože to by se hraniční přechod zablokoval,“ sdělil Vorlíček. Cílem je vybírat zejména vozy převážející zvířata a živočišné produkty, dodal.
Výborný požádal ministerstvo dopravy o to, aby ve středu o opatření informovalo Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia a další dopravce.
„Osobní auta projíždí a budou projíždět bez omezení,“ informovala po sedmé hodině večer redaktorka ČT Vendula Machů ze Starého Hrozenkova.
Dezinfekce na farmách
Ministerstvo zemědělství zvažuje kvůli šíření nákazy slintavkou a kulhavkou zavést povinné dezinfekce při vstupu do farem v okresech Frýdek-Místek, Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště, Hodonín a Břeclav, řekl Výborný. V těchto okresech se nachází 64 chovů s více než pěti kusy hospodářských zvířat. Ministr považuje za opodstatněné, aby pak chovatelé za povinné dezinfekce dostali kompenzaci.
Ve čtvrtek ráno podle ministra zasedne ústřední nákazová komise. Slovensko v úterý potvrdilo čtvrté ohnisko. Výborný ve středu dopoledne dostal informaci o tom, že je v Maďarsku zřejmě další ohnisko nákazy, nachází se na jih od Bratislavy. „Tady v tomto případě by dozorové pásmo už sahalo na území Rakouska,“ řekl.
Virus slintavky a kulhavky se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu lidského těla, nástrojů či dopravních prostředků.
Krizový scénář
Česko má podle dřívějšího vyjádření ministra připravené krizové scénáře. V úterý Výborný řekl, že požádal ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda, aby mu předložil aktualizované pohotovostní scénáře pro případ, že se nákaza dostane do Česka.
Pokud by se tak stalo, nejprve by podle veterinární správy bylo v zasaženém chovu vyhlášené ohnisko a všechna zvířata vnímavá k nemoci by musela být neprodleně utracena. Následně by veterinární správa okolo ohniska vymezila takzvaná uzavřená pásma a v nich přijala mimořádná veterinární opatření, spočívající zejména v omezení přesouvání zvířat nebo důsledných kontrolách chovů, včetně odběrů vzorků.
„Utracená zvířata se bezpečně likvidují v asanačních podnicích. Teď jsou na Slovensku určité problémy, protože oni mají jeden asanační podnik. V České republice je sedm asanačních podniků,“ informoval Vorlíček.
Veterinární správa kvůli výskytu nákazy na Slovensku už dříve zakázala dovoz zvířat i dalších živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Nařízení kontrolují na hranicích i ve vnitrozemí veterinární správa, policisté a celníci. Nejvíce kontrol zatím inspektoři uskutečnili na hraničním přechodu Lanžhot.
Přesunuté akce
Kvůli výskytu slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku se Veletrhy Animal Tech, Národní výstava hospodářských zvířat i Národní výstava myslivosti přesouvají na 14. až 17. září. Původně se měly konat na brněnském výstavišti od 27. do 30. dubna. Veletrhy Brno se na posunu termínu domluvily s Českomoravskou společností chovatelů. Rizika jsou podle chovatelů nyní příliš vysoká.
Ani zářijový termín však není stoprocentně jistý a Národní výstava hospodářských zvířat se jako součást trojlístku akcí uskuteční jen v případě stabilizace nákazové situace. Na výstavišti se při tomto veletrhu sjíždějí chovatelé se stovkami kusů dobytka i dalších zvířat. K nemoci jsou vnímavá také prasata, ovce a kozy.
V Česku byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975. Mezi typické příznaky nákazy patří horečka, snížená produkce mléka, nechutenství či deprese. Následně se u zvířat vyskytují puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze.
Zoologická zahrada Olomouc kvůli výskytu slintavky a kulhavky na Slovensku a v Maďarsku uzavřela volný výběh s kozami, zrušila zážitkové programy pro veřejnost i exkurze a eviduje vozidla přijíždějící do areálu zoologické zahrady. Pracovníci zoo zároveň instalovali dezinfekční rohože například v chovatelských úsecích se sudokopytníky.
Slovensko nakonec hranice s Maďarskem neuzavře
Slovensko kvůli nákaze slintavky a kulhavky nakonec neuzavře vybrané hraniční přechody s Maďarskem, jak to ve středu v reakci na potvrzení dalšího ohniska nákazy na maďarském území nedaleko hranic se Slovenskem ohlásil tamní ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Slovenská policie totiž odpoledne v tiskové zprávě oznámila, že hraniční přechody neuzavírá a že jakákoliv dopravní omezení na hranicích se budou vztahovat jen na přepravu zvířat náchylných k uvedeným chorobám.
Šutaj Eštok původně avizoval, že uzavřou menší hraniční přechody s jižním sousedem a že na ty velké postaví dezinfekční brány a zřídí dezinfekční brody.
Rakouská reakce
Preventivní opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky do země vyhlásilo i Rakousko. Těžiště vládních opatření podle serveru 5Minuten spočívá v informování příslušných profesních skupin, jako jsou veterináři, zemědělci nebo myslivci, a v posílení kontrol a zlepšení takzvané biobezpečnosti. Chovatelé zvířat byli vyzváni, aby dodržovali nejpřísnější hygienické standardy.
Dovoz zvířat do Rakouska podle webu 5Minuten podléhá přísné kontrole, transporty musejí být předem hlášeny veterinárním úřadům. Kromě toho platí zvýšené požadavky na přepravce zvířat a provozovatele jatek, zvláště pokud jde o čistění, dezinfekci a karanténní předpisy.
Rakousko vyslalo na Slovensko 52 příslušníků armádní jednotky pro boj s katastrofami (AFDRU) v rámci příslušného unijního mechanismu. Ode středy jsou tito vojáci s 18 vozidly a vybavením nasazeni na Slovensku, zhruba 40 kilometrů jihovýchodně od hraničního přechodu Kittsee–Jarovce. Jejich úkol spočívá v podpoře místních zásahových jednotek, uvedlo rakouské ministerstvo obrany.