Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

4 minuty
Události: Ruský plyn a ropa v Česku
Zdroj: ČT24

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.

„Je skandální, že EU stále dováží ruský plyn,“ je přesvědčený analytik Emberu Pawel Czyžak. „Místo toho, aby členské státy investovaly do skutečných řešení, jako jsou obnovitelné zdroje energie a energetická účinnost, a odřízly se tak od ruského dovozu, plýtvají penězi na drahé kapacity LNG (zkapalněného zemního plynu), které ani nebudou využity,“ dodal.

„Dovoz ruského plynu se v roce 2024 zvýšil o osmnáct procent z 38 miliard metrů krychlových na 45 miliard metrů krychlových, a to zejména v důsledku zvýšeného dovozu do Itálie (+4 miliardy metrů krychlových), Česka (+2 miliardy metrů krychlových) a Francie (+1,7 miliardy metrů krychlových). A to i přesto, že země jako Česko deklarovaly záměr ukončit svou závislost na ruské energii,“ napsal institut Ember ve své analýze.

Analýza také ukazuje, že EU plánuje zvýšit kapacitu pro dovoz LNG o 54 procent, přestože by poptávka po dovozu plynu měla zůstat do roku 2030 stabilní a přestože existují dostupná alternativní řešení. Hrozí tak prý budování nadbytečné infrastruktury.

„Dovoz ruského LNG láme rekordy. Důvodů je hned několik, ovšem tím nejdůležitějším je cenová atraktivita. Byznys je velmi pragmatický a dovozce příliš nezajímá, zda je odběr ruského plynu politicky problematický, či nikoliv. Dovozci jsou ekonomicky racionální a pokud neexistují právní překážky, jako například embargo, pak se na dovoz levnějšího ruského plynu soustředí. Na ruku tomuto přístupu jde rostoucí poptávka v Evropě,“ přiblížil analytik XTB Jiří Tyleček.

Evropský přístup hodnotí analytik jako pokrytectví, kdy se politici na jednu stranu tváří, že se s Ruskem neobchoduje, ale na druhou stranu nechávají soukromé firmy s tím, že není způsob, jak tento obchod zastavit. Podle něj nárůst dovozu podtrhuje přetrvávající problémy v evropské energetické bezpečnosti.

Alternativní zdroj plynu

Ember také varuje, že ani dodávky ze zahraničních zdrojů mimo Rusko nemusejí být zcela bezpečné. Spojené státy sice zvyšují kapacity pro vývoz LNG, je ale riskantní spoléhat se kvůli zvýšenému geopolitickému napětí na jejich dodávky, míní institut.

Evropská unie navrhla plány na financování zahraniční infrastruktury LNG a podepsání dlouhodobých smluv jako způsob, jak se postupně odstřihnout od ruského plynu, to ale může vést k další závislosti na potenciálně nespolehlivých vývozcích, upozorňuje Ember.

Zpráva institutu také uvádí, že dovoz ruského plynu se zvýšil navzdory záměru Evropské komise ukončit do roku 2027 závislost na ruských fosilních palivech. Analýza upozorňuje, že EU stále nemá právně závazný cíl ani zveřejněný plán k této věci. Členské země mohou stále dovážet ruský plyn pomocí různých kliček i v případech, kdy jsou zavedena omezení, třeba využíváním stínových plavidel nebo nepřímým nákupem.

Spoluautorka analýzy Tatiana Mindeková dodala, že bez politiky omezující tok ruského plynu do členských států hrozí, že EU letos opět zvýší svoji závislost na dodávkách z Ruska.

Česko poprvé využije rozšířený ropovod TAL

Závislosti na ruské ropě už se Česko zbavuje. Země poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, informoval státní provozovatel ropovodů Mero. První zvýšené dodávky neruské ropy by měly dorazit do Česka po stočení tankeru v italském Terstu ve druhé polovině dubna.

Země tak bude dominantně zásobována ropou západní cestou ropovody TAL a IKL. Nahradí se tím zastavené dodávky suroviny z ruského ropovodu Družba.

Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se surovina dostává z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička vinu odmítá.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 21 hhodinami

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se budou muset čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA bude povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace bude stát deset liber, zhruba 300 korun.
před 22 hhodinami

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025
Načítání...