Majitelé domácích zvířat, kteří krmí své kočky a psy syrovou stravou, pravidelně ukazují na TikToku své barevné misky, plné tepelně neupraveného masa, orgánů, hlav, nožek nebo kostí.

Celosvětový průmysl tepelně nezpracované stravy pro domácí mazlíčky v hodnotě 3,1 miliardy dolarů byl vždy kontroverzní, protože tato strava obsahuje živočišné bílkoviny, které nebyly dostatečně tepelně upraveny nebo zahřáty, aby se zničily choroboplodné zárodky. Nedávná souvislost s ptačí chřipkou však vyvolává nový poplach.

V prosinci jedna společnost vyrábějící krmivo pro domácí zvířata stáhla z trhu šarži svého syrového mraženého krmiva s krůtím masem poté, co bylo pozitivně testováno na přítomnost viru H5N1, vysoce smrtelného viru ptačí chřipky.

Kočka domácí, která toto krmivo konzumovala, na tento virus uhynula a genetické testy prokázaly shodu viru kočky s virem v krmivu. Nejedná se o jediný zaznamenaný případ. V prosinci byla na virus H5N1 pozitivně testována také kočka domácí v Kalifornii, která konzumovala syrové krmivo jiné značky. A v březnu byla ptačí chřipka zjištěna u dvou domácích koček v New Yorku, což souviselo s jiným typem syrového krmiva pro domácí zvířata. Všechny tyto kočky uhynuly.

„Některá komerční syrová krmiva jsou mražená, lyofilizovaná nebo dehydratovaná, což může v lidech vzbuzovat falešný pocit bezpečí,“ varuje Aimee Simpsonová, lékařská ředitelka nemocnice VCA Cat Hospital of Philadelphia. „Je důležité si uvědomit, že tyto metody nejsou spolehlivým nebo účinným způsobem, jak zabít bakterie nebo viry, jako je ptačí chřipka.“

Kočky jsou vůči viru H5N1 obzvláště vnímavé a současný kmen má u kočkovitých šelem vysokou úmrtnost, dodává Simpsonová. Psi mohou onemocnět, ale je méně pravděpodobné, že onemocní vážně.

Proč majitelé domácích zvířat volí syrovou stravu

Syrová strava se objevila v 90. letech 20. století jako zdravější alternativa ke komerčnímu krmivu pro domácí zvířata. Dnes někteří majitelé domácích zvířat volí syrovou stravu, aby své kočky nebo psy krmili tím, co by jejich předkové jedli ve volné přírodě. Tvrdí, že se tím zlepšuje zdraví, kočky a psi mají lesklejší srst, čistší zuby a lepší trávení. Syrová strava také umožňuje majitelům kontrolovat, co se dostává do krmiva jejich domácích mazlíčků, a vyhnout se tak přísadám a konzervačním látkám v mnoha komerčních krmivech.

Údajné zdravotní výhody syrové stravy však nejsou vědecky podloženy, tvrdí Antonio Varcasia, vědec z univerzity v italském Sassari, který se zabývá šířením parazitů mezi zvířaty. Dodává, že nesprávně vyvážená syrová strava může mít za následek také nutriční nedostatky, například příliš mnoho bílkovin nebo příliš málo vlákniny.

„Existují průzkumy mezi majiteli, kteří mají pocit, že jejich zvíře je zdravé a daří se mu dobře, ale to není vědecký důkaz prospěšnosti,“ podotýká Jennifer Larsenová, odbornice na veterinární výživu z Kalifornské univerzity v Davisu.

V souvislosti s rostoucím trendem tepelně neupravené stravy pro domácí zvířata vydala Americká asociace veterinárních lékařů, Světová asociace veterinárních lékařů malých zvířat, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv a Středisko pro kontrolu nemocí prohlášení, ve kterém nedoporučují syrovou stravu.

Co je špatného na tepelně nezpracované stravě pro vašeho domácího mazlíčka?

„Velmi zřejmé jsou možné nevýhody a rizika pro zvíře i majitele,“ upozorňuje Varcasia.

Domácí zvířata, která jedí syrovou stravu, mohou být vystavena parazitárním infekcím - například Toxoplasma gondii, která je v USA hlavní příčinou úmrtí na nemoci způsobené potravinami, a Echinococcus granulosus, tasemnice, která může způsobovat gastrointestinální problémy a může být smrtelná, pokud se přenese na člověka, což se může stát přímým kontaktem s potravinami nebo prostřednictvím kontaminovaných povrchů. Může dojít i k bakteriální kontaminaci, protože v syrovém mase se běžně vyskytují salmonely, bakterie E. coli a listerie, které mohou způsobit závažná gastrointestinální onemocnění zvířat i lidí. Výskyt salmonely u lidí v roce 2023 byl spojen s manipulací se syrovou stravou pro psy a výskyt bakterie E. coli u lidí v roce 2017 souvisel se psy, kteří byli krmeni nevařenou stravou.

Nyní se k seznamu možných zárodků, které se mohou dostat do syrového krmiva pro zvířata v zájmovém chovu, přidává ptačí chřipka, pravděpodobně v důsledku použití infikovaných kuřat jako přísady (na farmách zahynulo v roce 2024 v důsledku ptačí chřipky přes 20 milionů kuřat). „Kočky a psi se mohou nakazit, pokud sežerou nemocné nebo uhynulé infikované volně žijící ptáky, vypijí nepasterizované mléko nebo smetanu od infikovaných krav nebo snědí nedostatečně tepelně upravené nebo syrové maso z infikovaných kachen a kuřat,“ vysvětluje veterinární patoložka z Iowa State University Silvia Carnacciniová.

Jak chránit své domácí mazlíčky (a sebe)

Organizace AVMA vydala doporučení pro majitele koček, která zahrnují držení koček v uzavřených prostorách, aby se zabránilo kontaktu s volně žijícími ptáky, důkladné vaření masa před krmením a vyhýbání se pamlskům nebo krmivům z tepelně nezpracovaného masa. Doporučují také krmit kočky mléčnými výrobky pouze v případě, že byly pasterizovány nebo důkladně tepelně upraveny, a okamžitě kontaktovat veterinárního lékaře, pokud u své kočky zpozorujete příznaky ptačí chřipky. Mezi příznaky patří horečka, třes, silný výtok z nosu a zrychlené nebo obtížné dýchání. Příznaky by byly podobné jako u psů, ale pravděpodobně by byly méně závažné, ačkoli ve Spojených státech nebyl během této poslední epidemie potvrzen žádný případ u psů.

„Bohužel zatím nejsou k dispozici žádné schválené vakcíny ani léčebné postupy, které by domácí zvířata chránily před H5N1, a proto jsou tato opatření tak důležitá,“ píše Carnacciniová.

Podle CDC je riziko nákazy člověka virem H5N1 od infikovaného domácího mazlíčka nízké. A v případě viru H5N1 se to zatím nestalo, uvádí viroložka Martha Nelsonová z Národního ústavu zdraví. „Může to jít o přenos z domácího zvířete na člověka, ale je to velmi vzácné,“ poznamenává Nelsonová. „U mnoha patogenů, včetně chřipky, se zdá, že existuje silná biologická bariéra pro přenos z domácích psů a koček na lidi.“

Aby byli domácí mazlíčci v bezpečí, Nelson doporučuje „držet kočku doma, aby nehledala mrtvé nakažené ptáky... a nekrmit domácí mazlíčky syrovým krmivem, které by mohlo být potenciálně kontaminované.“.

Varcasia uvádí, že pokud majitelé domácích zvířat trvají na krmení svých mazlíčků syrovou stravou, měli by se poradit s veterinárním lékařem, ujistit se, že vybraná značka dodržuje přísné bezpečnostní předpisy, a zvážit původ složek. Nejbezpečnější volbou je však vyhnout se syrové stravě úplně, poznamenává Nelson: „Nekrmit kočku syrovou stravou je docela snadné a proveditelné pravidlo.“