Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

3 minuty
Události: Zemřel Alois Švehlík
Zdroj: ČT24

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.

„Alois Švehlík zemřel krátce po dnešní půlnoci (z úterý na středu) ve svém domově obklopen nejbližšími,“ uvedl mluvčí Národního divadla (ND) Tomáš Staněk, který o smrti herce informoval.

Na DAMU ho nevzali

Z Pardubic, kde se Alois Švehlík 30. července 1939 narodil, vedly jeho profesní cesty nejprve na strojní průmyslovku. Už tenkrát chtěl hrát divadlo, ale na pražskou DAMU – kde paradoxně později herectví vyučoval – se nedostal.

Po škole pracoval v továrně, nakonec se ale dostal na prkna, která znamenají svět. Napřed ten omezený oblastními divadly. S profesionálním herectvím začínal Švehlík v Klatovech, následovaly scény v Mostě či Olomouci a Liberci.

V polovině sedmdesátých let získal angažmá v Městských divadlech pražských, kde se zapsal mimo jiné jako rebelský pacient psychiatrické léčebny McMurphy v Přeletu nad kukaččím hnízdem. Ve filmu se proslavil Jack Nicholson, jehož mimo jiné Švehlík daboval, i když v tomto konkrétním snímku mluví americký herec hlasem Borise Rösnera.

Přes tři dekády v Národním divadle

Švehlíkovým domovským divadlem se ale nakonec stala zlatá kaplička. V Národním divadle působil přes pětatřicet let. Za svou dlouhou kariéru ztvárnil mnoho postav – od komediálních figur a milovníků až po vysoce charakterové role.

„Zemřel oblíbený kamarád, herec s poctivou a velkou kariérou, představitel silných a mužných postav s citlivou a překvapivě proměnlivou duší, dlouholetý vynikající pedagog na DAMU,” uvedl ke Švehlíkově smrti generální ředitel ND Jan Burian.

Alois Švehlík v inscenaci Hordubal v Národním divadle
Zdroj: Národní divadlo/Martin Špelda

Občas hostoval i na jiných scénách, mimo jiné v pražském Divadle Na zábradlí, kde za výkon ve hře Z cizoty získal v roce 2005 Cenu Divadelních novin. Toto komorní představní o prchavosti lidského života ho svedlo na scéně dohromady se synem Davidem, rovněž hercem.

Alois Švehlík je také laureátem ceny Thálie, prestižní divadelní ocenění obdržel za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Pohádkový mlynář či senior „na střeše“

Od sedmdesátých let se Švehlík objevoval před kamerou. Zahrál si například v psychologickém dramatu o venkovském zdravotním středisku Dým bramborové natě nebo v adaptaci Páralovy knihy Mladý muž a bílá velryba v režiích Františka Vláčila a Jaromila Jireše.

V devadesátých letech se u diváků zapsal třeba rolí jednoho z důstojníků v Černých baronech, komedii podtrhující absurditu československé armády. A také jako mlynář ve stále oblíbené pohádce Princezna ze mlejna.

Také na filmovém place se několikrát setkal se synem Davidem. Třeba v příběhu Úsměvy smutných mužů z prostředí protialkoholní léčebny či hořké komedii Na střeše. V ní mu role poněkud nerudného učitele na penzi, jemuž život převrátí naruby mladý Vietnamec na útěku, vynesla první nominaci na cenu Český lev a rovněž na Ceny české filmové kritiky. 

Tuto postavu měl původně hrát Jan Tříska, jenže před začátkem natáčení tragicky zemřel, a tak režisér Jiří Mádl musel změnit obsazení. „Když přišel na kamerovky, jako jediný neuměl text, ale jak jsem ho uviděl, hned jsem se začal těšit na další scény v jeho podání,“ popsal spolupráci se Švehlíkem tenkrát Mádl.

Jednu postavu v různém věku si Alois a David Švehlíkovi zahráli v televizním historickém seriálu Já, Mattoni. Podobně se podělili o postavu myslitele Jana Amose Komenského v dokudramatu Jako letní sníh. To patří k posledním Švehlíkovým titulům, stejně jako historické drama Muž, který stál v cestě o sovětském tlaku na československé politiky v srpnu 1968.

3 minuty
Zemřel Alois Švehlík
Zdroj: ČT24

Hlas Nicholsona či De Nira

Pro svůj chraplavý hlas byl Švehlík i vyhledávaným dabérem. Jeho prostřednictvím promlouvali k českému publiku filmoví herci Charles Bronson, Anthony Hopkins, Robert De Niro, Burt Lancaster nebo Jack Nicholson.

„Čeští herci, ale i překladatelé, režiséři vždycky brali dabing jako uměleckou disciplínu a pan Švehlík mezi ně bezesporu patřil. Dokázal se dokonale vcítit do hereckého představitele a často i šel nad výkony těch herců. Připomněl bych jeho dabing seriálu Profesionálové nebo Dempsey a Makepeaceová,“ podotkl prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

Švehlík patří k málu herců, kteří několikrát obdrželi Cenu Františka Filipovského za dabing. V roce 2014 ji získal za celoživotní mistrovství v tomto oboru.

Poslední rozloučení se Švehlíkem se po domluvě s pozůstalými a rodinou odehraje 16. dubna od 11:00 v Národním divadle, sdělil Burian. „Pro veřejnost bude divadlo otevřeno od 10:30, aby mohli lidé položit květiny na jeviště,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
před 7 hhodinami

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
před 13 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 13 hhodinami

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
před 14 hhodinami

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 17 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
3. 4. 2025

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
3. 4. 2025

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
3. 4. 2025
Načítání...