Způsob, jak až stokrát zlepšit přesnost měření vzdáleností ve vesmíru, našli vědci z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT provedl průlomové měření v takzvané intenzitní optické interferometrii, což je metoda pro vysoce přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Škola o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
Výzkum týmu se zaměřil na takzvaný Hanbury Brown – Twiss (HBT) efekt, který je důležitý pro přesné měření vzdáleností mezi kosmickými objekty a pro kvantovou optiku. Vědci představili nový spektrometr, díky kterému mohli tento jev lépe pozorovat.
„Tradičně se HBT efekt pozoruje pouze na jedné frekvenci najednou, což omezuje jeho aplikace. Autoři představují nový spektrometr, který dokáže detekovat HBT efekt napříč více frekvencemi současně,“ vysvětlují odborníci.
Podle jednoho z autorů Sergeje Kulkova se jedná o zásadní pokrok. Jeho využití by mohlo výrazně zvýšit přesnost měření ve vesmíru.
Zvýšení přesnosti by podle expertů výrazně zlepšilo měření takzvané paralaxy, tedy úhlu, pomocí kterého se v astronomii měří vzdálenost vesmírných těles. Paralaxu svírají přímky vedené ze dvou různých míst v prostoru k pozorovanému bodu.
Zároveň by to mohlo pomoci zpřesnit kosmologický žebřík vzdáleností, a tím i určení Hubbleovy konstanty, která vyjadřuje rychlost rozpínání vesmíru. Kosmologický žebřík je posloupnost metod, kterými astronomové určují vzdálenosti k nebeským objektům.
Tým z laboratoře CAPADS na výzkumu spolupracoval s dalšími institucemi, jako jsou americká laboratoř Brookhaven National Laboratory a Švýcarský federální technologický institut v Lausanne (EPFL).