Vondráček chtěl nižší tresty pro členy zločineckých skupin. Po kritice změnu nepředložil

Poslanec Radek Vondráček (ANO) přišel s návrhem na zmírnění trestů pro členy zločineckých skupin, a to primárně v případě, že se nepodílejí na násilné trestné činnosti. Změna by se mohla týkat například korupčních kauz spojených s manažery nebo podnikateli. Návrh na jednání vyvolal ostrou debatu mezi pirátským poslancem Jakubem Michálkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Vondráček ho po kritice vzal zpět.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Podcasty a audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Kromě Vondráčkova návrhu, aby nikdo nemohl v přípravném řízení zveřejňovat jména stíhaných, se politici ústavně-právního výboru tento týden zabývali ještě dalším jeho námětem.
Šlo o předlohu, v níž požadoval zmírnění navrhovaných trestů pro členy zločineckých skupin, a to primárně v případě, že se nepodíleli na násilné trestné činnosti.
Když dnes policie někoho stíhá za to, že je součástí takové skupiny a aktivně se podílí na její činnosti, znamená to automaticky vyšší navrhovaný trest.
„Nová úprava směřuje zejména k tomu, aby se přísnější postih uplatňoval především u násilné trestné činnosti a dalších závažných deliktů, pro které je charakteristická vysoká míra organizovanosti,“ napsal Vondráček v odůvodnění návrhu, který má Deník N k dispozici.
Podle politika je tato vysoká míra organizovanosti typická zejména pro skupiny s mezinárodním dosahem. „Jako je obchodování s lidmi, nelegální obchod s narkotiky či organizované formy nelegální migrace,“ dodal v dokumentu.

Zločinecké skupiny se ale v Česku vztahují především na rozsáhlou hospodářskou kriminální činnost. Jen v posledních třech letech policie obvinila desítky lidí z toho, že v rámci zločineckých skupin manipulovali se zakázkami či dotacemi nebo prali špinavé peníze.
Některé případy se přitom dotkly i politiků, a to jak vládních (jako například kauza Dozimetr), tak těch z opozičního hnutí ANO.
Blažek: Ještě si to rozmyslím
Na jednání se proti návrhu postavil pirátský poslanec Jakub Michálek. Podle zvukového záznamu, který má Deník N k dispozici, se ptal Pavla Blažka (ODS) na stanovisko ministerstva spravedlnosti.
„Myslím si, že je to velmi nebezpečný návrh, zejména když tady pozorujeme kauzy rozkrádání státu, korupce, podvodů a zakázek. Týká se to ale také gangů, které kradou auta na ulici. V takových případech bychom neměli snižovat tresty,“ pronesl Michálek s tím, že se ministerstvo k návrhu postavilo nejasně.
Podle Blažka se na rezortu o návrhu vedla debata. „A dneska dám