Ochranu míst typu šikmý kostel v Karviné bude řešit nová rada vlády

3 minuty
Události: Záchrana památných míst
Zdroj: ČT24

Nově zřízená Rada vlády pro paměťovou agendu představila konkrétní témata, kterými se začala zabývat. Založila například speciální skupinu pro vzdělávání zaměřenou na výuku moderních dějin. Členové zároveň zdůraznili, že je potřeba dbát o místa paměti druhého a třetího odboje, pokud jsou zanedbaná nebo je ohrožena jejich existence.

Starou Karvinou symbolizuje kostel sv. Petra z Alkantary, známý jako šikmý kostel. Kvůli poddolovanému území se výrazně naklonil. Dřív tam bývalo město, teď je kolem jen zarostlá plocha.

Na pozemku před kostelem stála takzvaná Bílá škola. Zprvu se tam učilo česky, poté polsky a německy. Dnes ji připomíná drobná cedulka s fotografií.

Další cedule zase připomíná bývalou lokálku. Spojovala starou Karvinou s centrem Ostravy. Na ploše by mohly v budoucnu stát průmyslové haly. První má být od kostela vzdálená zhruba čtyři sta metrů.

Politici by měli chápat důležitost ochrany památných míst

Podle památkářů se jedná o archeologicky významnou lokalitu. Pod povrchem jsou nejen části zástavby, ale také průmyslových a těžebních areálů. „Paměťová stopa je ve vzpomínkách lidí. To, že je místo, k němuž máte vztah jako k místu, ze kterého pocházeli vaši předkové. To je podstatné,“ vysvětlil publicista věnující se historii Martin Groman.

Na území ale byly i pracovní tábory pro sovětské, italské nebo židovské zajatce. Právě taková místa by se podle odborníků měla chránit. „Je důležité, aby politici, kteří v daných místech rozhodují o tom, jak bude vypadat veřejný prostor, chápali důležitost a smysl ochrany míst, kde se odehrával zápas o demokracii a svobodu,“ poznamenala místopředsedkyně rady a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Některá památná místa zůstala zapomenuta

„Na řadě míst České republiky se nachází památná místa, která z různých důvodů zůstala zapomenuta. Nebo je převrstvil čas, a přesto jsou spojená s národní i mezinárodní historií,“ poznamenal místopředseda rady a předseda Spolku Političtí vězni.cz Tomáš Bouška.

Jedním je například zchátralá převlékárna pro vězně pracovního tábora Rovnost u Jáchymova. Takzvanou Řetízkárnu se teď snaží zachránit. Vzniknout tam má kulturní centrum.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 40 mminutami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 3 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 4 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 4 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 5 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 12 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 14 hhodinami
Načítání...