vydáno 9. 7. 2018, text Petr Hájek, foto Vladimír Rejda, Radek Lavička, FB

Rea vyhrál na břehu Jadranu, Josef Franc dojel druhý na francouzské trávě.

Van der Mark málem v neděli vyhrál
Král Rea vládl i Misanu

Jonathan Rea (Kawasaki) si připsal v italském Misanu Adriaticu další dvojité vítězství, i když to nedělní mu dalo opravdu hodně práce. Pole position už po šestačtyřicáté získal Tom Sykes (Kawasaki), ale v závodech se mu v poslední době nedaří, dojel dvakrát pátý a v šampionátu je čtvrtý. V sobotu se podruhé za sebou dostal na bednu Eugen Laverty (Aprilia), v neděli se ale mimořádně dařilo van der Markovi (Yamaha), který v neděli dlouho vedl a nakonec podlehl Reovi jen o tři desetiny sekundy. Ježkův/Hanikův náhradník u Guandaliniho – Andreozzi získal v sobotu bod, když „pozávodil“ ještě slabší Hondu Jacobsena, v neděli po poruchách oba nedojeli.
Supersporty vyhrál poprvé Federico Caricasulo, vede Sandro Cortese (oba Yamaha). Po čtyřech třetích místech dojel Raffaele De Rosa (MV Agusta) poprvé druhý, abonent stupňů vítězů Jules Cluzel se na ně tentokrát nedostal.
Třístovkové supersporty vyhrál Manuel Bastianelli startující na divokou kartu, tabulku stále vede Ana Carrascová (oba Kawasaki), přestože zase dojela až desátá (šestá dojela Maria Herrera).

Zemřel Marian Troliga
Při havárii svého vrtulníku zahynul na Slovensku bývalý silničář Marian Troliga, který podnikal v autobusové výrobě. Bylo mu 63 let.

Další Speedway GP vyhrál Janowski
Ve švédském Hallstaviku se jela čtvrtá letošní plochodrážní Grand Prix a vítězství si odnesl Polák Maciej Janowski před Švédem Lindgrenem a dalším Polákem Bartoszem Zmarzlikem. Až na čtvrtém místě skončil vedoucí závodník světového šampionátu Tai Woffinden (GB), který přesto navýšil své vedení před Lindgrenem o další bod.

Světový motokros znovu v Indonésii
Další závod MS v motokrosu se jel po týdnu opět v Indonésii, ale v Semarangu jako Velká cena Asie. Překvapení se nekonalo, vyhráli Nizozemec Jeffrey Herlings (MXGP) a Španěl Jorge Prado (MX2), kteří také vedou tabulky, Prado ovšem společně s Lotyšem Paulsem Jonassem. Všichni jsou továrními jezdci KTM.

V Knoxhillu bez Smrže
Na skotském okruhu se jel pátý podnik britského superbikového šampionátu bez zraněného Jakuba Smrže, vyhráli Jake Dixon a Leon Haslam, oba na Kawasaki. ��ampionát vede s velkým náskokem Haslam před Dixonem.

Zahynul William Dunlop
Při tréninku na závod Skerries 100 v Irsku tragicky havaroval William Dunlop (32). Jeho otec Robert zahynul v roce 2008, jeho strýc Joey v roce 2000. Závodům na přírodních okruzích se z rodiny Dunlopů věnuje ještě Williamův mladší bratr Michael.

Polák Gabriel Chetnicki (Orion Racing Team)
Polák Chetnicki v Petrovicích porazil Francouze Jaulina

Týden po závodech v Dalečíně se jelo o body do Kůta mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu v Petrovicích u Karviné. V Ženách a Veteránech pokračovali v suverenních výkonech Němka Steffi Laierová a Martin Žerava, v MX1 opět Maďar Bence Szvoboda pozávodil českou elitu včetně Martina Michka, a tak jen v MX2 novinka: vyhrál Polák Gabriel Chetnicki před Rakušanem Edelbacherem, Martinem Krčem a Francouzem Sulivanem Jaulinem, který nadále vede s náskokem šampionát, podobně jako Laierová, Michek a Žerava.

Josefa France porazil jen Francouz Dimitri Bergé
Josef Franc vicemistrem Evropy na trávě

Ve francouzském Tayacu se jelo mistrovství Evropy na trávě a skvělé druhé místo získal Josef Franc, který dlouho bojoval o vítězství s domácím Dimitrim Bergém. Martin Málek dojel šestý a Hynek Štichauer jedenáctý.

Další iČMN články

• Obdivuhodný výkon Jakuba Kornfeila ve Velké ceně Nizozemí
  • Filip Salač: "Dnes to byl nejlepší den z celé sezóny"