Kornfeil v Rakousku vystřízlivěl, Salač dojel na bednu

vydáno 13. 8. 2018, text Petr Hájek, foto Ducati, motogp.com, Radek Lavička, SGP

Týden po brněnské velké ceně se závodilo o nejcennější světové tituly vedle v Rakousku, kde se dostal z našich jezdců nejvýš Filip Salač v Rookies Cupu. Ve Stříbře hájil své postavení úspěšně Martin Michek a ve Švédsku vyhrál velkou cenu veterán Nicki Pedersen.

Bezzecchi v Rakousku kraloval, Lorenzo vydržel do cíle

Hodně napínavé boje ve všech třídách jsme mohli vidět při Velké ceně Rakouska na Red Bull Ringu ve Spielbergu. Kornfeilovi se týden po úspěchu v Brně nedařilo, nejslabší třídě ale kraloval jeho týmový kolega a největší kandidát na titul Marco Bezzecchi: v prvních dvou trénincích druhý, pak vyhrál FP3, kvalifikaci, warm-up i závod! Jeho největší konkurent Jorge Martín, který si před týdnem v Brně zlomil zápěstí, se překvapivě objevil na startu a získal cenné třetí místo, které ho udrželo v boji o titul. Kornfeil se kvalifikoval až 13. časem a v závodě skončil rovněž 13. V tabulce klesl na sedmé místo.

V Moto2 rovněž po celý závod bojovali oba největší kandidáti na titul Miguel Oliveira a francesco Bagnaia. Oliveira celý závod vedl, ale Bagnaia si ho dobře nastudoval a předjel ho kousek před cílem. K vzteku… Oba jezdci už mají jistou budoucnost v MotoGP. Bagnaia těsně převzal vedení v tabulce MS.

Nádherný souboj Lorenza s Márquezem, Dovizioso už jen přihlíží

V královské třídě vyhrál kvalifikaci Márquez, ale v Rakousku ještě nikdy závod nevyhrál. Nedařilo se Rossimu, měl technické problémy, dva tréninky se navíc jely na mokru. Nevyšla mu ani kvalifikace Q1 a startoval až ze 14. místa. Závod ukázal, že zdejší rychlá trať nejvíc sedí motocyklům Ducati, které zde vyhrály předchozí dva ročníky a i tentokrát jezdily oba tovární stroje na čele. Život jim znepříjemňoval Márquez, v závěru předjel Doviziosa, ale Jorge Lorenzo svému krajanu vzdoroval až do cíle, přestože jako jediný zvolil obě pneumatiky z měkké směsi. Za ujetou trojicí jel svůj vlastní závod Cal Crutchlaw jako nejlepší z netovárních týmů. Valentino Rossi se dokázal propracovat až na šesté místo v cíli a dále drží druhé místo v mistrovství světa, byť jeho ztráta na Márqueze opět narostla. Abraham dojel jednadvacátý.

Velká cena Rakouska, Spielberg
Moto3:
1. Bezzecchi (I, KTM), 2. Bastianini (I, Honda), 3. Martín (E, Honda), 4. Arenas (E, KTM), 5. Dalla Porta (I, Honda), 6. Masiá (E, KTM),...13. Kornfeil (KTM).
Celkově: 1. Bezzecchi 158, 2. Martín 146, 3. Di Giannantonio (I, Honda) 121, 4. Canet (E, Honda) 118, 5. Bastianini 117, 6. Rodrigo (RA, KTM) 84, 7. Kornfeil 80.
Moto2: 1. Bagnaia (I, Kalex), 2. Oliveira (P, KTM), 3. Marini, 4. Pasini (oba I, Kalex), 5. Navarro (E, Kalex), 6. Binder (ZA, KTM).
Celkově: 1. Bagnaia 189, 2. Oliveira 186, 3. Á. Márquez (E, Kalex) 113, 4. Binder 111, 4. Baldassarri (I, Kalex) 106, 6. Mir (E, Kalex) 103.
MotoGP: 1. Lorenzo (E, Ducati), 2. M. Márquez (E, Honda), 3. Dovizioso (I, Ducati), 4. Crutchlow (GB, Honda), 5. Petrucci (I, Ducati), 6. Rossi (I, Yamaha),...21. Abraham (Ducati).
Celkově: 1. M. Márquez 201, 2. Rossi 142, 3. Lorenzo 130, 4. Dovizioso 129, 5. M. Viňales (E, Yamaha) 113, 6. Petrucci 105,...23. Abraham 4.

Salač na rakouské bedně

V rámci Velké ceny Rakouska se jely také dva závody Rookies Cupu a výborně si v nich vedl Filip Salač. V prvním závodě dojel pátý, když ještě v posledním kole bojoval o vítězství, ve druhém skončil třetí, když často jezdil na čele. V tabulce ale klesl na čtvrté místo, když ho předstihl nedělní vítěz Artegas. Vedou turečtí bratři Öncü.

Beaubier poráží Eliase

Na kalifornském okruhu Sonoma se jel sedmý podnik amerického superbikového šampionátu MotoAmerica, v němž obhajuje titul Španěl Toni Elias (Suzuki), bývalá hvězda Grand Prix. Oba závody vyhrál Cameron Beaubier (Yamaha), bývalý účastník seriálu Red Bull Rookies z roku 2007. Celkově vede po 14 závodech Beaubier, Elias ztrácí 63 body. Oba závody třídy supersport vyhrál pro změnu J. D. Beach, ten se dokonce v roce 2008 stal celkovým vítězem Rookies Cupu. Beach vede tabulku o sto bodů.

Musquin stále žije nadějí na titul

Na tradiční motokrosové trati v Unadilla ve státě New York se jel desátý podnik amerického šampionátu. Pokračoval soubojem domácího Eliho Tomaca (Kawasaki) s Francouzem Marvinem Musquinem (KTM). První závod vyhrál Tomac s náskokem 25 sekund na druhého Francouze, druhý závod vyhrál pro změnu Musquin s náskokem 35 sekund na druhého Tomaca. A tak se v tabulce na čele nic nezměnilo, Tomac stále vede jen o 15 bodů před Musquinem. Dalšímu z Evropanů Němci Kenu Roczenovi (Honda) se moc nevedlo, obsadil dvě sedmá místa a je celkově čtvrtý, na Tomaca ztrácí už 90 bodů. Třetí je Justin Barcia (Yamaha), který v Unadille dojel osmý a třetí.

Žerava poprvé nevyhrál, Michek porazil Maďara

Sulivan Jaulin už má titul MX2 v kapse
Ve Stříbře se na předposlední závody seriálu Kúta mezinárodní mistrovství České republiky sešla silná konkurence v podobě polských, rakouských, maďarských a jiných závodníků. A už je také jasný první titul – ve třídě MX2 už nemůže Francouze Sulivana Jaulina nikdo předstihnout, má náskok 52 body. Jaulin vyhrál první závod, druhý se stal kořistí Rakušana Edelbachera.
Martin Michek v MX1 sice podlehl v prvním závodě Szvobodovi, ale protože Maďara porazil v závodě druhém, stal se i celkovým vítězem. Protože Němka Laierová tradičně vyhrála oba závody, největším překvapením ve Stříbře byla první letošní porážka veterána Martina Žeravy: ve druhém závodě ho porazil Petr Masařík a poprvé vystoupil na nejvyšší stupeň pro vítěze.
O zbylých čtyřech titulech se rozhodne na posledních závodech v Opatově.

MX1 celkově: 1. Michek 232, 2. Kovář 192, 3. Szvoboda (H, všichni KTM) 187
MX2 celkově: 1. Jaulin (F) 221, 2. Krč 169, 3. Šikyňa (SK, všichni KTM) 160
Ženy celkově: 1. Laierová (D, KTM) 250, 2. Vítková (Yamaha) 210, 3. Hromková (KTM) 177
Veterán celkově: 1. Žerava (Suzuki) 247, 2. Masařík (Honda) 223, 3. Hammerl (D, Yamaha) 160

Naši šlapačkáři v Belgii

V belgickém Bilstainu se jela další soutěž evropského šampionátu v trialu s účastí našich jezdců. Vyhrál Matteo Grattarola (I) na Montese, Martin Křoustek obsadil 13. a Martin Matějíček 14. místo, celkově jsou 15. a 16. Dalibor Šulc byl 26. v juniorech.

Pedersen vyhrál po třech letech GP

Matej Žagar, Nicki Pedersen a Fredrik Lindgren
Dánská plochodrážní ikona Nicki Pedersen se po téměř třech letech dočkal vítězství v Grand Prix. Stalo se tak při GP Skandinávie ve švédské Malille a Pedersen dokázal, že přes četná i vleklá zranění nepatří ani v 41 letech ještě do starého železa. Na stupně vítězů se s Dánem vyškrábali Slovinec Matej Žagar a domácí Fredrik Lindgren (poprvé od pražské GP), který tak umazal trochu z náskoku vedoucího muže mistrovství světa Taie Woffindena (GB). Tomu se výjimečně nedařilo, vypadl v semifinále a skončil až na osmém místě, nicméně na Lindgrena ztratil jen tři body. Konečně se zadařilo Slovákovi Martinu Vaculíkovi, který postoupil až do finále, kde na něho ovšem zbyla jen ta bramborová medaile.

GP Skandinávie, Malilla
1. Pedersen (DK) 15, 2. Zagar (SLO) 16, 3. Lindgren (S) 13, 4. Vaculik (SK) 10, 5. Zmarzlik (PL) 14, 6. Janowski (PL) 11, 7. Dudek (PL) 10, 8. Woffinden (GB) 10, 9. Laguta (RUS) 6, 10. Sayfutdinov (RUS) 6
Celkově: 1. Woffinden 91, 2. Lindgren 74, 3. Janowski 70, 4. Zmarzlik 69, 5. Sajfutdinov 62, 6. Dudek a Hancock (USA) 56

Shupa explodovala v Divišově
V Divišově se jel plochodrážní Evropský pohár třídy 125 cm3 a kompletní stupně vítězů ovládla trojice domácích reprezentantů v pořadí Jaroslav Vaníček, Bruno Belan a Vojtěch Šachl na českých strojích Shupa. Až za nimi skončila ve finále trojice zahraničních konkurentů Sam McGurk (GB), Pawel Trzesniewski (PL) a Marlon Hegener (D).

Svitko a Roučková na Hungarian Baja
Slovák Štefan Svitko (KTM) vyhrál v Maďarsku Hungarian Baja a Jan Brabec (Husqvarna) skončil třetí. Olga Roučková (Yamaha) byla v quadech šestá a vyhrála ženskou kategorii, když její jediná konkurentka Portugalka Vieira startující na motocyklu v kategorii Junior, soutěž nedokončila. Roučková je tak i celkovou vítězkou ženské kategorie Bajas pro letošní rok před dvěma Španělkami, které vyhrály domácí Baja Aragón, ale do Maďarska nepřijely. Brabec je celkově čtvrtý před Svitkem, vítězem je Mohammed Al Balooshi (KTM) ze Spojených arabských emirátů.

Další iČMN články

• Obdivuhodný výkon Jakuba Kornfeila ve Velké ceně Nizozemí
  • Filip Salač: "Dnes to byl nejlepší den z celé sezóny"