ZEMNÍ PLYN Cena, online graf, aktuální a historický vývoj kurzu zemního plynu, predikce

Zemní plyn cena

1.76

USD
Kurz v CZK

41.73

CZK
Změna 24H

-0.05%


USD

Zemní plyn (anglicky natural gas) je hořlavý plyn přírodního původu. Pokrývá přibližně pětinu celosvětové energetické spotřeby, takže je spolu s ropou a uhlím hlavním zdrojem energie. Právě díky tomu je zemní plyn vysoce žádaný na komoditní burze. Jeho cena je ovšem ovlivněna mnoha faktory, takže je poměrně nestabilní a těžko předvídatelná.

Vlastnosti zemního plynu a jeho využití

Zemní plyn - využití a vlastnosti

Zemní plyn – využití a vlastnosti

Zemní plyn je směsí methanu s dalšími plynnými alkany (ethan, propan a butan). Obsahovat může i malé množství kyslíku, dusíku, oxidu uhličitého, sirovodíky a stopy vzácných plynů. Chemické složení je obvykle závislé na tom, kde se ložisko zemního plynu nachází. Zemní plyn je bez zápachu a z bezpečnostních důvodů se odorizuje tak, aby bylo možné zemní plyn rozpoznat ve vzduchu při koncentraci větší než 1 %.

Zemní plyn vzniká třemi přirozenými způsoby: bakteriálním rozkladem organické hmoty, termogenicky společně s ropou nebo při tuhnutí magmatu. Proces vzniku trvá miliony let, a proto se zemní plyn považuje za neobnovitelný zdroj. Jelikož je hlavní složkou zemního plynu methan (70-90 %), tak při spalování vzniká méně CO2, než při spalování ostatních fosilních paliv. Využívá se především jako fosilní palivo, zdroj energie nebo jako surovina pro chemický průmysl. Ve vozidlech se zemní plyn využívá jako palivo ve stlačené (CNG) nebo zkapalněné podobě (LNG).

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Výskyt a těžba

Zařízení pro hydraulické štěpení neboli frakování

Zařízení pro hydraulické štěpení neboli frakování

Zemní plyn je z chemického pohledu tvořen plynnými uhlovodíky a vyskytuje se často společně s ropou (kapalné uhlovodíky). Těžba zemního plynu se provádí pomocí hloubkových vrtů. Pokud se vrt nachází na rozhraní voda-ropa-plyn, musí se nejprve vytěžit ropa. Mezi další používané metody patří hydraulické štěpení (frakování), které je ovšem kvůli negativnímu dopadu na životní prostředí terčem časté kritiky.

Největšími producenty zemního plynu je USA a Rusku. Každá ze světových velmocí se na celosvětové produkci zemního plynu podílí asi 20 %. S podílem 5 % následuje Kanada, Katar a Írán. Z evropských zemí je největším producentem Norsko s 3 %. Žebříček se samozřejmě v průběhu let mění, protože stará ložiska zanikají a nová ložiska se objevují.

Rafinérie

Rafinérie

Celosvětově se za rok spotřebuje 3  500 miliard m3 zemního plynu. Největším odběratelem zemního plynu je USA se spotřebou 780 tisíc milionů m3. Následuje Evropská unie a Rusko, každý se spotřebou kolem 400 tisíc milionů m3 za rok. Na spotřebě EU se podílí nejvíce Německo, Itálie a Velká Británie. Alarmující zprávou je, že známé zásoby zemního plynu vystačí při současné spotřebě přibližně na pouhých 50 let. Objevují se ovšem alternativní zdroje (např. rozporuplný břidlicový plyn), které mají těžbu zemního plynu snížit.

Obchodování se zemním plynem

Na komoditním trhu se zemní plyn obchoduje přes futures kontrakty. Kontrakty slouží jako smlouva dvou stran o dodání předem stanoveného množství určité komodity, za předem smluvenou cenu a v určitém termínu. Nákupem či prodejem kontraktu si můžete zajistit současnou cenu k nákupu nebo k prodeji zemního plynu v budoucnu. Toho využívají dodavatelé (respektive odběratelé) zemního plynu, pokud mají obavy, že ceny zemního plynu budou klesat (respektive růst).

Kromě dodavatelů a odběratelů zemního plynu na burze obchoduje také početná skupina investorů a spekulantů, kteří chtějí profitovat na kolísavé ceně zemního plynu. Spekulanti mají ovšem k dispozici kromě futures kontraktů i alternativní investiční nástroje v čele s CFD.

CFD zemního plynu jsou kontrakty, které kopírují cenu zemního plynu a jsou obchodované přes internetové platformy brokerských společností. Stačí koupit kontrakt, počkat až jeho cena vzroste, a pak jej prodat. Princip je jednoduchý a umožňuje vydělat stejně, jako při obchodování s futures. Bohužel i riziko je stejné, takže pokud se cena zemního plynu nevyvíjí ve váš prospěch, tak skončíte ve ztrátě.

Přehled ověřených CFD brokerů, u kterých lze obchodovat komodity:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF a CFD
  • Nízké nebo nulové poplatky
  • Zlomkové akcie (investice od €1)
  • Podporuje češtinu a platby v CZK
  • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
  • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
  • Reálné akcie a ETF bez poplatků
  • Zlomkové akcie (investice od $10)
  • Kopírování ostatních obchodníků
  • Čeština není kompletní
  • Účet je vedený v dolarech
  • Nepodporuje výběry v CZK
  • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF a CFD
  • Reálné akcie a ETF bez poplatků
  • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
  • Podporuje češtinu a platby v CZK
  • Vyšší swapy u některých CFDs
  • Nenabízí české akcie
  • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Technická analýza – výhled

Technická analýza je metoda, pomocí které se obchodníci snaží odhadnout budoucí vývoj ceny. Metoda je založena na posuzování cenového grafu a technických indikátorů. Základní analýzu pro zemní plyn poskytuje například nástroj technické analýzy od TradingView.

Nástroj v reálném čase analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, oscilátorů a pivotů. Pomocí nich se vypočítá výsledná prognóza pro zvolený časový rámec, který můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Očekávaný vývoj ukazuje ručička indikátoru, přičemž modrá oblast predikuje růst ceny (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem (Sell).

Zemní plyn a jeho cena (kurz)

Komodita Cena Kurz v CZK Změna
Zemní plyn 1.76 USD 41.73 CZK -0.05%

Aktualizace: 20. 4. 2024
Co ovlivňuje cenu zemního plynu?
Zemní plyn - historický vývoj ceny

Zemní plyn – historický vývoj ceny

Cena zemního plynu je závislá na nabídce a poptávce. Nabídka souvisí s těžbou a s dostupnými zásobami. Mezi produkcí a cenou platí nepřímá úměra, takže pokud produkce roste, pak cena zemního plynu klesá a naopak. Na pokles produkce zemního plynu reaguje trh výrazněji, než třeba u ropy, což je dáno menšími zásobami. Na straně poptávky hraje roli počasí (při nízké teplotě se více topí), ekonomická situace a ceny ropy. Na cenu komodity má vliv také politická situace, měnový kurz a ostatní energetické komodity.

Při pohledu na cenový graf zemního plynu je patrné, že tato komodita není příliš stabilní. Od začátku milénia se ostatně zemní plyn obchodoval za 14 dolarů i za pouhé 2 dolary. Pro spekulanty ale kolísavá cena přináší řadu investičních možností, což je ovšem vykoupeno vysokým rizikem.

Zemní plyn – aktuální online graf

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Hodnota zemního plynu se udává v dolarech za mmBtu (milion britské tepelné jednotky). Historický vývoj ceny zemního plynu i aktuální hodnotu najdete v cenovém grafu, kde si můžete nastavit styl zobrazení i časový interval. Parametry grafu se mění prostřednictvím panelu nad grafem.

Základní graf lze změnit na sloupcový graf (bars) nebo svíčkový graf (candles). Pro nastavení časového období stačí změnit interval mezi jednotlivými body v grafu (M = minuty, H = hodiny). Dále je v ovládacím panelu tlačítko pro přidávání dalších aktiv, které můžete následně se zemním plynem porovnávat. Do grafu můžete přidat také technické indikátory a měnit jejich parametry.

Futures kontrakty na zemní plyn se obchodují pod symbolem NG. Kontrakty jsou označené podle měsíce doručení: leden (F), únor (G), březen (H), duben (J), květen (K), červen (M), červenec (N), srpen (Q), září (U), říjen (V), listopad (X), prosinec (Z). V praxi se například setkáte s kontraktem NGQ2020, který značí futures zemního plynu s exspirací v srpnu 2020.

Vývoj zájmu o komoditu

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o tuto komoditu v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu za uplynulých 12 měsíců.

Základní informace

Komodita Zemní plyn
Název kontraktu Natural gas futures
Symbol kontraktu NG
Jednotka mmBtu (miliony Britské termální jednotky)
Měna USD
Burzovní cena USD/ mmBtu
Velikost 1 kontraktu 10 000 mmBtu
burza CME
Minimální cenový pohyb (velikost ticku) 0,001 USD/mmBtu; 10 USD/kontrakt
Expirační měsíce Všech 12 měsíců
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Související komodity

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář