Kipchoge a Semenyová atlety roku dle TFN

Aktuality
čtvrtek 27. prosince 2018
Nejlepšími světovými atlety podle Track and Field News byli zvoleni keňský maratonec Eliud Kipchoge a jihoafrická běžkyně Caster Semenyová.

Eliud Kipchoge je maratonským králem posledních let. Několik sezón po sobě neúspěšně útočil na světový rekord a letos se mu to konečně podařilo, když na maratonu v Berlíně zvítězil v čase 2:01.39 a předešlý rekordní zápis krajana Dennise Kimetta ze stejného závodu před čtyřmi lety překonal o jednu minutu a osmnáct vteřin. Další maratonský primát přidal ještě v Londýně, kde proběhl cílem vítězně v čase 2:04.17. Kipchoge se stal vůbec prvním maratonským běžcem, kterým byl vyhlášen světovým atletem roku dle TFN.

Na druhé příčce se umístil katarský objev světové čtvrtky překážek Abderrahman Samba a třetí místo obsadil francouzský desetibojařský světový rekordman Kevin Mayer. Mezi první pětku se vešli ještě americký sprinter Noah Lyles, jenž dominoval na dvoustovce a novozélandský koulař Tom Walsh.

Šestá pozice patří keňskému půlkaři Emmanouilovi Korirovi. Za ním následují ruský překážkář Sergej Šubenkov, kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría, keňský mílař Timothy Cheruiyot a katarský výškař Mutaz Essa Barshim (loňský vítěz).

Kipchogemu patří dle TFN také nejkvalitnější výkon roku. V této kategorii se umístil druhý Francouz Kevin Mayer se svým novým desetibojařským světovým rekordem 9126 bodů. Za třetí nejlepší výkon byl označen čas 46.98 Katařana Abderrahmana Samby z Kataru. Čtvrtý je švédský tyčkař Armand Duplantis, jenž letos při svém triumfu na ME vylepšil hodnotu juniorského světového rekordu na 605 centimetrů a pátý je další čtvrtkař překážkář Rai Benjamin, který ještě jako reprezentant Antiguy a Barbudy zaběhl na šampionátu NCAA čas 47.02 a zařadil se na dělené třetí místo historických světových tabulek. Nyní je již reprezentantem Spojených států amerických.

Univerzální Jihoafričanka Caster Semenyaová měla v tomto roce životní formu. Na Hrách Commonwealthu brala zlato na tratích 400 a 1500 metrů. Ve své hlavní disciplíně, kterou je osmistovka, zůstala v devíti závodech neporažena. Vyhrála africký šampionát, finále Diamantové ligy i Kontinentální pohár. Letošní světové tabulky opanovala časem 1:54.25. Na Kontinentálním poháru v Ostravě navíc přidala ještě druhé místo na čtvrtce v novém národním rekordu 49.62.

Stříbrná pozice patří keňské stýplařské světové rekordmance Beatrice Chepkoechové a na pomyslné stupně vítězů se dostala také bahamská sprinterka Shaunae Miller-Uibová. Hned za ní skončily ruská výškařská suverénka Maria Lasickeneová a kolumbijská trojskokanka a dálkařka Caterine Ibargüenová (světová atletka roku dle IAAF).

Na šestém místě figuruje bahrajnská čtvrtkařka Salwa Eid Naserová. Sedmá je belgická vícebojařka Nafissatou Thiamová a elitní desítku doplňují osmá chorvatská diskařka Sandra Perkovičová, devátá polská kladivářka Anita Wlodarczyková a desátá sprinterka Marie-Joseé Ta Louová z Pobřeží Slonoviny.

Autorkou nejkvalitnějšího výkonu roku je dle TFN Beatrice Chepkoechová, která na mítinku Diamantové ligy v Monaku vylepšila hodnotu světového rekordu na trati 3000 metrů překážek na 8:44.32. Druhý je půlkařský počin 1:54.25 Jihoafričanky Caster Semenyové a třetí je Shaunae Millerové se svým vynikajícím časem 48.97 na hladké čtvrtce. Mezi pět nejlepší se dostali ještě americká čtvrtkařka překážkářka Sydney McLaughlinová, která zaběhla juniorský světový rekord na této distanci 52.75 a chorvatská Sandra Perkovičová (71.38).