Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Život je tam, kde začíná příběh. Stoleté osudy žen zachycuje kalendář

  18:13
Některé lidské příběhy se během života nepodaří zaznamenat a s odchodem člověka se navždy rozplynou. Není tomu tak v případě klientek Domova pro seniory na Mikuláškově náměstí v Brně.
Fotograf Patrik Uhlíř zvěčnil v kalendáři dvanáct žen z domova pro seniory, jež...

Fotograf Patrik Uhlíř zvěčnil v kalendáři dvanáct žen z domova pro seniory, jež za sebou mají nevšední životy. Na snímku Alžběta Křivánková narozená v roce 1925. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Se vzpomínkami seniorů tady dlouhodobě pracují a životní příběh dvanácti dam přibližuje i kalendář na rok 2019. Snahou fotografa Patrika Uhlíře bylo vždy na jednom snímku zachytit vzpomínky a životní příběhy vepsané do tváří žen.

„Nejdříve jsem za nimi chodil do domova a poslouchal jejich vyprávění. Tím jsem je lépe poznal a podařilo se mi získat i jejich důvěru. Některé se focení zpočátku obávaly, pak se ale nemohly dočkat a ptaly se mě, kdy už začneme,“ vzpomíná Uhlíř, který spolupracuje s redakcí MF DNES.

Aby se na snímku propojila současnost s životním osudem žen, vzala si každá z nich do ruky fotografii z mládí. Čestné místo prvního měsíce zaujímá v kalendáři Libuše Marková. Právě její vzpomínky jsou nejstarší. Narodila se v roce, kdy vzniklo Československo, a letos tak oslavila sto let. Už když jí bylo šest let, poslali ji rodiče do služby.

„První tři dny jsem proplakala. Bydlela jsem u lidí, kteří měli dvouletého syna, a aby mohli pracovat, potřebovali pro něj hlídání. On pořád brečel a chtěl maminku. Když jednou odešli do chléva, rozhodla jsem se, že uteču domů. Byla zima a já na sobě měla jen tenkou košilku,“ vzpomíná Marková.

Kromě toho, že letos stejně jako republika oslavila stovku, se může pochlubit i setkáním s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. „Chodila jsem do školy v Novém Městě na Moravě a on tam přijel. Zazpívali jsme mu a on všem dětem potřásl rukou. Byl to takový pohádkový dědeček,“ usmívá se.

Do Československa jen s proutěným košem

Pozoruhodné osudy se pojí i s dalšími protagonistkami kalendáře. Jako osmiletá odjela Alžběta Křivánková s maminkou do Argentiny za otcem, který tam pracoval.

„Žila jsem tam až do roku 1947. Když jsme se vrátili, využila jsem znalost španělštiny a pracovala jsem jako překladatelka na brněnském výstavišti,“ vypráví Křivánková, která letos oslavila 92. narozeniny. V Argentině dodnes žijí její příbuzní, které před 15 lety navštívila.

V Rumunsku se slovenským rodičům narodila Marie Kaňová. „Celá rodina pracovala na poli. Když táta nebo děda oral, já jsem v mezičase štrikovala. To mi zůstalo dodnes. V Rumunsku jsem se vdala a narodily se mi dvě dcery. Třetí už v Československu. Té nejstarší je 74 let. Když jsme se po válce vrátili do Československa, měli jsme s sebou jen jeden proutěný koš s věcmi,“ vypráví Kaňová.

Ve svých 90 letech je stále vitální. Každý den chodí na procházku do zahrady. „Dopoledne obejdu pět koleček, odpoledne taky pět a mám dva a půl kilometru,“ dodává.

Jedenadevadesátiletá Marie Pazourková si na focení vzala do rukou rovnou dvě fotografie. Na jedné je, když jí bylo 20 let, na druhé jako dítě s rodiči. „Šla jsem s nimi tehdy na nějakou hasičskou slavnost, bylo mi asi šest let. Tatínek byl totiž hasič a maminka samaritánka,“ říká rodilá Brňanka, která pracovala jako účetní a ovládala těsnopis.

Dlouhodobá paměť u seniorů pracuje brilantně

Seniorky si focení kalendáře užily a vytrhlo je z každodenní rutiny. „Když jsem vyslechl jejich ne vždy jen veselé osudy, byl to pro mě velmi emotivní zážitek. Musel jsem ho v hlavě několik dní zpracovávat. Focení a setkání s těmito šarmantními ženami mi dalo především nadhled nad malichernostmi našeho života,“ přiznává Uhlíř.

Nápad zachytit v jedné fotografii vzpomínku a životní příběh seniorek vycházel i z toho, že v domově se vzpomínkami dlouhodobě pracují. Řídí se tady mottem: Život je tam, kde začíná příběh.

„Patrika jsem oslovil poté, co jsem na internetu zhlédl jeho video o hospici sv. Alžběty v Brně. Zaujalo mě citlivé zpracování tak složité problematiky,“ vysvětluje Marek Matej, ředitel Domova pro seniory na Mikuláškově náměstí, který letos oslavil 15 let od otevření.

Domov lidem poskytuje mimo jiné i takzvané reminiscenční terapie. „Pracujeme se vzpomínkami, vracíme se s našimi klienty do minulosti v jejich životě. Kdo pracuje se seniory, ví, že jejich krátkodobá paměť většinou už příliš nefunguje, ale dlouhodobá pracuje brilantně. Stoletá Libuše Marková si pamatuje, kolik před 90 lety stály její první boty,“ uvádí Matej příklad a dodává, že senioři rádi vzpomínají na období, kdy jim bylo dobře.

Terapeutická sezení jsou buď individuální, nebo skupinová – sto dvaceti seniorům se v domově věnují tři terapeuti. „Při vzpomínání mohou vyplynout i negativní vzpomínky. Nicméně i s těmi pracují nejen terapeuti, ale také pečovatelky a sociální pracovnice. Je to kolektivní záležitost,“ dodává ředitel.

  • Nejčtenější

Vrátili se problémoví Romové, zmínila starostka. Komunita chce její rezignaci

26. dubna 2024  16:13

Vlnu nevole a odsouzení rozpoutala svými výroky na adresu Romů poslankyně a starostka brněnských...

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Otec Masarykovy univerzity i ústavy. Špičkový právník vzešel z rodiny matematiků

27. dubna 2024

Vídeňský rodák František Weyr strávil podstatnou část života v Brně a zanechal tu nesmazatelnou...

Vyškov ztrácí na Duklu už jen bod, chrudimský Mašek dal čtyři góly

27. dubna 2024  13:25

Vyškovští fotbalisté v 25. kole druhé ligy porazili Varnsdorf 2:1 a na druhém místě tabulky...

Z českých krajin mizí původní druhy rostlin, nahrazují je teplomilné, uvádí studie

27. dubna 2024  11:34

Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy....

Mám strach, jestli jsem herce nezavedl do špatné uličky, říká brněnský režisér

27. dubna 2024  10:20

Po třiceti letech se brněnský divadelní herec a režisér Petr Gazdík znovu zabývá Bastardem. Býval...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...