Kipchoge a Miller-Uibová atlety roku dle AI

Aktuality
čtvrtek 3. ledna 2019
Keňský maratonský světový rekordman Eliud Kipchoge a bahamská sprinterka Shaunae Miller-Uibová se stali nejlepšími světovými atlety pro rok 2018 dle Athletics International.

Kipchoge byl již vyhlášen nejlepší atletem uplynulé sezóny dle IAAF i Track and Field News. Nyní získal za své jedinečné výkony další ocenění. Výrazně mu k tomu dopomohlo překonání světového rekordu v nejtradičnější běžecké disciplíně, když v Berlíně triumfoval v čase 2:01:39. K tomu ještě zvítězil na prestižním londýnském maratonu.

Druhá příčka patří dalšímu čerstvému světovému rekordmanovi Kevinu Mayerovi z Francie, jenž posunul na domácí půdě v Talence hodnotu historického světového maxima v desetiboji na 9126 bodů. Třetí místo obsadil katarský překážkářský suverén Abderrahman Samba, který se svým časem 46.98 stal druhým mužem historie, jenž zaběhl 400 metrů překážek pod 47 vteřin.

Čtvrtý je americký sprinter Noah Lyles, který letos zůstal na dvoustovce neporažen a hned čtyřikrát stlačil svůj čas pod 19.7. Do první pětky se pak vešel ještě keňský půlkař Emmanuel Korir. Jeho letošní světový výkon na této distanci 1:42.05 je nejrychlejší mužskou osmistovkou od roku 2012. Šestý skončil tyčkařský juniorský světový rekordman Armand Duplantis ze Švédska. Elitní desítku pak doplňují kubánský dálkařský objev Juan Miguel Echevarría, halový světový rekordman na 60 metrů Christian Coleman ze Spojených států, katarský výškař Mutaz Essa Barshim a keňský mílař Timothy Cheruiyot.

Mezi ženami ovládla celkové pořadí bahamská sprinterka Shaunae Miller-Uibová. Té se nejprve podařilo vyhrál Hry Commonwealthu na dvoustovce a následně na této trati obhájila i vítězství v seriálu Diamantové ligy. Přemožitelku nenašla ani při Kontinentálním poháru v Ostravě. Na čtvrtce startovala třikrát a ani jednou nebyla poražena. V Monaku zaběhla nejrychlejší čas od roku 2006 48.97. K tomu ještě přidala historická světová maxima na tratích 150 a 300 metrů.

Těsně za ní se umístila keňská stýplařská světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová, které se v Monaku podařilo vylepšit předešlý rekordní zápis Ruth Jebetové z roku 2016 o více než osm vteřin, když proběhla cílem v čase 8:44.32. Pomyslnou bronzovou pozici obsadila ruská výškařka Maria Lasickeneová, která v roce 2018 vyhrála, co se dalo. Stala se halovou mistryní světa, evropskou šampionkou, vyhrála na Kontinentálním poháru i Diamantovou ligu a patří jí nejlepší světové výkony roku v hale i pod otevřeným nebem, když shodně skočila 204 centimetrů.

Čtvrtá je jihoafrická půlkařka Caster Semenyová, která si ve své hlavní disciplíně udržela tříletou neporazitelnost. V TOP 5 je také světová atletka roku dle IAAF Caterine Ibargüenová z Kolumbie, dvojnásobná vítězka Diamatnové ligy. Dvě prvenství si připsala také na Kontinentálním poháru. Šestá je trojnásobná mistryně Evropy ve sprinterských disciplínách a držitelka ceny Golden Tracks Dina Asher-Smithová z Velké Británie. Následují belgická vícebojařka Nafissatou Thiamová, chorvatská diskařka Sandra Perkovičová, keňská vytrvalkyně Hellen Obiriová a sprinterka Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny.

Nejkvalitnějším kláním ME v Berlíně

Nejkvalitnějším atletickým podnikem uplynulého roku bylo mistrovství Evropy v Berlíně následované Kontinentálním pohárem v Ostravě a Hrami Commonwealthu v australské Gold Coast.

Co se týká jednodenních mítinku, měla největší kvalitu Diamantová ligy v Monaku, Eugene a finálový závod v Curychu.

V kategorii vícebojů si udržel pozici číslo jedna mítink v rakouském Götzisu. Svou kvalitou příliš nezaostalo ani mistrovství Evropy v Berlíně a halový světový šampionát v Birminghamu.

Nejkvalitnějším maratonem byl ten londýnský před maratony v Berlíně a Chicagu.

Další ocenění atleti

Nejlepší atletkou Rakouska byla vyhlášena potřetí v řadě vícebojařka Ivona Dadicová, která získala stříbro na halovém mistrovství světa v Birminghamu a na evropském šampionátu byla čtvrtá. Mezi muži kraloval dokonce počtvrté za sebou bronzový diskař z ME v Berlíně Lukas Weisshaidinger. Oběma oceněným se podařilo v uplynulém roce překonat národní rekordy své země.

Již několik let vládne vyhlášení nejlepších sportovkyň Chorvatska diskařka Sandra Perkovičová. Mužským sportovcem roku byl oceněn fotbalista Luka Modrič.

V Rusku se stala sportovkyní roku výškařka Maria Lasickeneová. Vítězka mistrovství Evropy, Kontinentálního poháru, halového mistrovství světa i Diamantové ligy.

Ocenění pro nejlepší nizozemskou atletku roku brala po zásluze běžkyně Sifan Hassanová. Té se podařil překonat evropské rekordy na tratích 5000 metrů a půlmaraton. Na nejvyšší stupínek vystoupala při mistrovství Evropy v Berlíně a z HMS v Birminghamu si přivezla stříbro a bronz.

Na Balkáně vládli turecký sprinter a mistr Evropy na 200 metrů Ramil Guliyev a řecká trojskokanka Paraskevi Papahristouová, která se také radovala z nejcennějšího kovu na kontinentálním vrcholu.