Magazín EURO 2024

Z rusko-norských manévrů vyšli na Tour de Ski vítězně Klaebo a Östbergová

Přijel, viděl, zvítězil. Tour de Ski poznalo nejmladšího vítěze v historii. Nor Johannes Klaebo ve dvaadvaceti letech při své premiérové účasti vyhrál Tour de Ski. Odolal tlaku Rusa Jevgenije Usťugova a dorazil do cíle na vrcholu sjezdovky Alpe Cermis s náskokem 16,7 sekundy. Vedení v klání žen uhájila s přehledem Ingvild Flugstad Östbergová před Ruskou Natálií Něprjajevovou.

Ingvild Flugstad Östbergová
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Úřadující vítěz Světového poháru Klaebo se v těžkém stoupáním hodně trápil, ztratil v závěrečné etapě z náskoku na Usťugova přes minutu, ale první místo uhájil. Třetí skončil po heroickém výkonu další Nor Simen Krüger, který vyrazil do poslední etapy jako pátý. Čeští reprezentanti Petr Knop a Adam Fellner se seřadili na konci čtvrté desítky pořadí.

"Byla to opravdu dřina. Byl jsem po včerejšku hodně unavený a slyšel jsem, že Sergej běží rychle. Musel jsem se hodně zmáčknout, ale je to paráda stát tu jako první," uvedl Klaebo. Vítěz čtyř etap dnes zaběhl až 27. čas, za nejrychlejším krajanem Sjurem Röthem zaostal téměř o 2:20 minuty.

Kateřina Razýmová dojela do cíle poslední etapy na 23. místě. Další česká reprezentantka Sandra Schützová dokončila devět kilometrů dlouhou trať na 28. místě. Byla tak zároveň poslední ze závodnic, které zvládly kompletní program seriálu. Do první etapy odstartovalo 75 běžkyň.

Do závěrečné etapy vystartovala olympijská vítězka ve štafetě Östbergová s náskokem 53 sekund před Něprjajevovou a v rozhodujícím stoupání, v němž vloni prohrála s krajankou Heidi Wengovou, tentokrát neztrácela. Předvedla nejrychlejší čas dne a vyhrála s náskokem 2:42 minuty. Druhý nejlepší běžecký výkon zaznamenala celkově třetí Finka Krista Pärmäkoskiová, která se dotáhla na Něprjajevovou na rozdíl 14 sekund. Kateřina Razýmová měla 21. čas dne, Schützová 24.

Za celkové prvenství v Tour získali Klaebo a Östbergová prémii 55 000 švýcarských franků (1,25 milionu korun). Navíc obdrželi bonus 400 bodů do Světového poháru, který vedou. Norka si první pozici upevnila, její krajan předstihl Rusa Alexandra Bolšunova.

Výsledky SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme

Muži - stíhací závod:

1. Klaebo (Nor.) 32:51,3, 2. Usťugov (Rus.) -16,7, 3. Krüger -48,8, 4. Röthe (oba Nor.) -1:05,3, 5. Bolšunov -1:26,6, 6. Melničenko (oba Rus.) -1:37,1, 7. Sundby (Nor.) -2:04,3, 8. Spicov (Rus.) -2:05,9, 9. De Fabiani (It.) -2:18,5, 10. Larkov (Rus.) -2:34,6, ...39. Knop -11:33,9, 40. Fellner (oba ČR) -12:22,2.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 32 závodů): 1. Klaebo 934, 2. Bolšunov 810, 3. Röthe 634, 4. Tönseth (Nor.) 569, 5. Usťugov 554, 6. De Fabiani 530, ...90. Novák 7, 92. Pechoušek (oba ČR) 6.

Ženy - stíhací závod:

1. Östbergová (Nor.) 35:15,0, 2. Něprjajevová (Rus.) -2:42,0, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -2:55,9, 4. Sedovová -3:53,2, 5. Bělorukovová (obě Rus.) -4:47,4, 6. Digginsová (USA) -5:13,5, 7. H. Wengová (Nor.) -6:49,3, 8. Išidaová (Jap.) -9:16,2, 9. Slindová (Nor.) -9:30,5, 10. Istominová (Rus.) -9:45,0, ...23. Razýmová -13:24,7, 28. Schützová (obě ČR) -17:16,2.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 32 závodů): 1. Östbergová 1152, 2. Pärmäkoskiová 883, 3. Něprjajevová 881, 4. Bělorukovová 680, 5. Digginsová 601, 6. Johaugová (Nor.) 600, ...47. Razýmová 61, 65. Schützová 21, 83. Beranová 5, 84. Janatová (obě ČR) 2.