Dvojitý norský triumf! Vítězi prestižní série Tour de Ski jsou Östbergová a Klaebo

Aktualizováno

Norská běžkyně na lyžích Ingvild Flugstad Östbergová vyhrála poprvé v kariéře seriál Tour de Ski. V závěrečném výběhu na vrchol sjezdovky Alpe Cermis ve Val di Fiemme uhájila s přehledem první místo před Ruskou Natalií Něprjajevovou. Kateřina Razýmová dojela do cíle na 23. místě. Mezi muži triumfoval rovněž Nor. Johannes Klaebo udržel náskok, i když druhý Rus Sergej Usťugov v poslední etapě stáhl manko o více než minutu.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Östbergová slaví premiérový triumf na Tour de SkiVideo: sntv

Další česká reprezentantka Sandra Schützová dokončila devět kilometrů dlouhou sedmou etapu Tour na 28. místě. Byla tak zároveň poslední ze závodnic, které zvládly kompletní program seriálu. Do první etapy odstartovalo 75 běžkyň.

Za celkové prvenství v Tour získali Klaebo a Östbergová prémii 55.000 švýcarských franků (1,25 milionu korun). Navíc obdrželi bonus 400 bodů do Světového poháru, který vedou. Norka si první pozici upevnila, její krajan předstihl Rusa Alexandra Bolšunova.

Ingvild Flugstad Östbergová na trati Tour de Ski.

Karl-Josef Hildenbrand

Do závěrečné etapy vystartovala olympijská vítězka ve štafetě s náskokem 53 sekund před Něprjajevovou a v rozhodujícím stoupání, v němž loni prohrála s krajankou Heidi Wengovou, tentokrát neztrácela. Předvedla nejrychlejší čas dne a vyhrála s náskokem 2:42 minuty.

Druhý nejlepší běžecký výkon zaznamenala celkově třetí Finka Krista Pärmäkoskiová, která se dotáhla na Něprjajevovou na rozdíl 14 sekund. Kateřina Razýmová měla 21. čas dne, Schützová 24.

Klaebo se na Alpe Cermis protrápil k triumfu

Klaebo ve 22 letech přidal do své sbírky další velký úspěch. Úřadující vítěz Světového poháru ztratil v závěrečné sedmé etapě, zakončené tradičním výběhu na sjezdovku Alpe Cermis, přes minutu z náskoku na druhého Rusa Sergeje Usťugova, ale první místo uhájil.

Klaebo uhájil vítězství na Tour de Ski

Klaebo se v těžkém stoupání trápil, přesto se stal nejmladším vítězem seriálu. Předloňského vítěze Usťugova nakonec porazil o 16,7 sekundy. Třetí skončil další Nor Simen Krüger, který vyrazil do poslední etapy jako pátý.

Čeští reprezentanti Petr Knop a Adam Fellner se seřadili na konci čtvrté desítky pořadí.

"Byla to opravdu dřina. Byl jsem po včerejšku hodně unavený a slyšel jsem, že Sergej běží rychle. Musel jsem se hodně zmáčknout, ale je to paráda stát tu jako první," uvedl Klaebo v televizním rozhovoru. Vítěz čtyř etap dnes zaběhl až 27. čas, za nejrychlejším krajanem Sjurem Röthem zaostal téměř o 2:20 minuty.

Závod SP a závěrečný díl Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie):