Nový senátor Jan Tecl sedí na několika židlích. Je lovec funkcí?

10. leden 2019

Chrudimský senátní obvod má v sobě dva okresy a dva kraje. Jeho barvy hájí starosta Havlíčkova Brodu. Vysočinu zná výborně. Teď se chystá otevřít senátní kancelář v Chrudimi.

Jana Tecla se prý řada občanů Havlíčkova Brodu ptala, proč kandiduje v senátním obvodu Chrudim, aniž by si uvědomili, že Havlíčkův Brod patří do tohoto senátního obvodu. O post usilovalo 14 uchazečů včetně prezidentského kandidáta anebo exministra. „Byli kvalitní, vážím si jich. Možná mi pomohlo, že jsem místní. V tomto obvodu byl zatím vždy senátor odjinud. Musel jsem tomu dát všechno. Zaměřil jsem se na kontaktní kampaň. Setkával jsem se s lidmi.“

Proč jich přesto k senátním volbám tolik nechodí? „Možná činnost senátorů je voličům trochu vzdálenější. Neuvědomují si, co vykonávají. Senátoři by měli vysvětlovat, proč je Senát důležitý. Jde o pojistku demokracie. Senátor je takovým kontrolorem zákonů. Má šanci poupravit to, co posílají poslanci.“

Neutopit se v paragrafech

Jan Tecl toho stíhá hodně. Senátor, starosta, krajský zastupitel. Nic špatného v tom nevidí: „Funkce senátora a starosty jdou docela dobře skloubit. Navíc neztrácíte kontakt s veřejností, neodtrhnete se od reality. Jako starosta vím, že neustále chodí nová nařízení, příkazy, regulace, zákazy. Budu se snažit, aby byrokracie bylo co nejméně. Každý zákon, který do Senátu přijde, se snažím posuzovat podle tohoto kritéria.“

Na jednáních horní komory oceňuje, že se zákonodárci nehádají. „Vliv má způsob voleb, který generuje jenom jednu osobnost z daného senátního obvodu. Taky je tam věková podmínka 40 let.“

Jan Tecl po absolvování gymnázia pracoval u okresní správy spojů. Následně podnikal a po vstupu do komunální politiky se přihlásil ke studiu oboru veřejná správa na Vysoké škole CEVRO Institut. Mezi jeho koníčky patří šachy a ochotnické divadlo. V Chotěboři by dokonce měl mít malou roli v Mrazíkovi.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.