Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

  7:20
Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej Ochranný svaz autorský. Kendik za hudbu odmítá platit.

Liberecký Palác Dunaj | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nezaplatíme, hudbu máme jen jako kulisu, vzkazuje liberecký podnikatel Alexandr Kendik Ochrannému svazu autorskému (OSA). Ten vybírá poplatky za veřejně provozovanou hudbu a skladatelům nebo textařům posílá autorské odměny.

Kendik, majitel velkoprodejny potravin v libereckém Paláci Dunaj, je kvůli svému postoji k šíření hudby ve sporu s OSA. Svaz jej pohnal před soud. Kendika zažaloval, protože podnikatel nezaplatil za licenci, i když v jeho prodejně hrál během otvírací doby ze dvou desítek reproduktorů rozhlas. 

Je to jen kulisa, tvrdí advokát

Svaz poukazuje na to, že se tím Kendik bezdůvodně obohacoval. U soudu proto požaduje celkem 25 tisíc korun. Soud řeší dobu mezi červnem a prosincem roku 2017. 

„Autorská díla žalovaný užíval neoprávněně,“ konstatovala v žalobě právní zástupkyně OSA Petra Macounová. Jenže podnikatel to prostřednictvím svého advokáta vidí jinak. Zaplatit odmítá a tvrdí, že licenci platit nemusel.

„Tvrdíme, že jde o volné užití. Pan Kendik rozhlas neprovozuje proto, aby si navyšoval zisk nebo aby dosáhl nějakého svého prospěchu. Když tam lidé jezdí po prodejně s drnčícími vozíky, nelze předpokládat, že tam přišli proto, aby poslouchali písničky. Je to jen taková zvuková kulisa. Nic víc,“ řekl MF DNES Kendikův advokát Rudolf Vaněk.

Poukázal na to, že Alexandr Kendik o prázdninách zkoušel prodávat i bez zmíněné zvukové kulisy. „Srovnávaly se tržby a dokonce byly v srpnu vyšší, i když rádio vůbec nehrálo,“ zmínil právní zástupce Vaněk.

Jenže OSA poukazuje na to, že pokud podnikatel pouštěl během otvírací doby ve své velkoprodejně hudbu, měl zkrátka zaplatit za autorská práva. 

Soud už jednou nařídil podnikateli zaplatit

Kvůli stejnému postoji se Kendik ocitl před soudem už dříve. Soud mu uložil za licenci zaplatit. Kauza ale ještě není pravomocně skončená, věcí se bude zabývat vrchní soud.

Hudba v prodejně hraje i dnes. Vyjádření Alexandra Kendika ke kauze jako takové ani k tomu, zda už za licenci platí, se redakci nepodařilo získat. Alexandr Kendik nezvedal telefon a nereagoval ani na zaslané SMS zprávy.

Podle mluvčí OSA Kateřiny Růžičkové není tento případ ojedinělý. Porušování práv k hudebním dílům je časté.

„S užíváním děl bez řádné licence se naši regionální zástupci setkávají skoro každý den,“ zmínila mluvčí Kateřina Růžičková.

Soudní spor je ale podle ní až krajním řešením. Když provozovatel neuzavře licenční smlouvu, nejprve svaz tuto povinnost připomíná. Soudnímu sporu také předchází to, že provozovatel nereaguje na výzvu k zaplacení bezdůvodného obohacení, ignoruje upomínku a nakonec i předžalobní výzvu. 

Jiné řetězce OSA platí

Hudba hraje i v řadě libereckých prodejen nadnárodních řetězců. Všechny oslovené společnosti ale poplatky hradí. Společnost BILLA spustila v České republice celodenní živé vysílání svého vlastního rádia v době od 7.00 do 21.00 hodin loni v září. „Poplatky OSA platí společnost pravidelně za vysílání na celostátní úrovni. Rádio BILLA vysílá ve všech 225 prodejnách po celé ČR,“ zmínila mluvčí společnosti BILLA Dana Bratánková.

Hudba zní i v Globusu. „Platíme roční poplatek za všechny hypermarkety dohromady, proto bohužel není možné říci, kolik je to pouze za Liberec,“ komentovala vysílání Rita Gabrielová, mluvčí společnosti Globus ČR. 

„Hudba pouštěná v našich hypermarketech je pouze podkres, tedy tichá hlasitost, aby zpříjemnila zákazníkům nákup. Produktové a image spoty naopak upozorňují zákazníky na naše benefity a na produktové nabídky, které by jim neměly uniknout.“

Autor: