Lidovky.cz

Prokop zůstává na Dakaru sedmý, Engel se posunul na 16. místo

Sport

22:11
Pisco - Martin Prokop obsadil v 8. etapě Rallye Dakar 7. místo a sedmý je i nadále v celkovém pořadí. Český jezdec s fordem zaostal na 361 km dlouhé rychlostní zkoušce o 28 a půl minuty za vítězným Sébastienem Loebem z Francie. V kategorii motocyklů si v Peru polepšil předběžně na 16. místo Milan Engel.

Ilustrační foto foto: ČTK

Rallye Dakar - 8. etapa (San Juan de Marcona - Pisco, 575 km/360 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Peugeot) 3:54:53, 2. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) -7:27, 3. Przygoňski, Colsoul (Pol., Belg./Mini) -15:15, ...7. Prokop, Tománek (ČR/Ford) -28:36. Průběžné pořadí: 1. Attíja 29:15:50, 2. Roma, Haro (Šp.) -46:29, 3. Loeb -46:45, ...7. Prokop -2:56:07.

SxS: 1. Lopez, Leon (Peru/Can-Am) 4:38:34. Průběžné pořadí: 1. Lopez, Leon 36:16:18.

Motocykly: 1. Walkner (Rak./KTM) 3:55:25, 2. Quintanilla (Chile/Husqvarna) -45, 3. Price (Austr./KTM) -1:13, ...21. Engel (ČR/KTM) -43:03, 28. J. Brabec (ČR/Husqvarna) -58:39, 44. Vlček (ČR/KTM) -1:45:52. Průběžné pořadí: 1. Price 28:53:08, 2. Quintanilla -1:03, 3. Walkner -6:35, ...16. Engel -4:22:54, 40. J. Brabec -13:04:13, 50. Vlček -16:55:53.

Čtyřkolky: 1. Cavigliasso (Arg./Yamaha) 5:18:53. Průběžné pořadí: 1. Cavigliasso 36:35:51.

Prokop se počtvrté letos umístil v první desítce, ale v boji o vylepšení životního sedmého místa z loňska prohrál s nejbližším soupeřem Jakubem Przygoňským z Polska. Dvě etapy před koncem za ním nyní zaostává zhruba o 36 minut.

„Máme za sebou druhou nejdelší etapu rallye, většina byla v dunách, takže jsem tam strávili docela dost času. Jsem rád, že jsem to zvládl, protože v pondělí večer jsem se cítil hodně blbě,“ řekl Prokop, jenž si v pondělí poranil zápěstí na levé ruce a prsty na pravé. V závodě pokračoval se speciálními tejpy.

„Dostal jsem včera hodně silné prášky na bolest. Sice mě to nebolelo, ale bolela mě hlava a byl jsem jak po deseti pivech,“ pousmál se pilot týmu MP Sports. „Ale zvládli jsme to a na erzetě zbytek udělal adrenalin. Nějak jsme to prokormidlovali, i když ke konci už jsem měl tvrdé ruce, protože jsem musel používat jiné svaly než normálně. Jsme ale tady a bojujeme dál,“ řekl Prokop.

V čele pořadí Katařan Násir Attíja s toyotou zvýraznil druhým časem náskok a míří ke třetímu triumfu na rallye. Vede už o 46 minut před Španělem Nanim Romou, který na druhém místě vystřídal Stéphanea Peterhansela z Francie.

Před rekordmana v počtu vítězství se dostal i Loeb. Peterhansel prohrál na trase ze San Juan de Marcona do Pisca i s Prokopem, za Attíjou zaostal o 24 minut, jeho celková ztráta se téměř zdvojnásobila a má už jen malou šanci na 14. triumf.

To dosavadní lídr kategorie motocyklů Ricky Brabec už o všechny naděje zcela přišel. Americký jezdec musel v 8. etapě odstoupit s poškozeným motorem po 56 kilometrech rychlostní zkoušky. Ztrátu nabral i dosud druhý Adrien Van Beveren z Francie, a tak se poprvé letos posunul do čela průběžné klasifikace Australan Toby Price. Vítěz závodu z roku 2016 vede pořadí o 63 sekund před Pablem Quintanillou z Chile.

Kamion Tatra, ve kterém letos závodí se svou posádkou Aleš Loprais
Pilot kamionu Liaz Martin Macík ve čtvrtek sahal po premiérovém etapovém...

Třetí obhájce prvenství Matthias Walkner z Rakouska ztrácí po druhém etapovém vítězství v ročníku šest a půl minuty. Engel zajel 21. čas a v neoficiálním celkovém pořadí si polepšil o čtyři pozice. Nadále tak při páté účasti směřuje k nejlepšímu výsledku v kariéře.

Dosud byl nejlépe třicátý hned při prvním startu v roce 2015. „Bylo to docela náročné, zase o level výš než v předešlé etapě. Navigace byla opravdu těžká. Jsem docela vyflusanej a nejtěžší den mám před sebou,“ uvedl Engel.

Závod nedokončí ani slovenský motocyklista Šefan Svitko. Osmý muž průběžného pořadí, jehož nejlepším výsledkem v kariéře bylo druhé místo v roce 2016, skončil po havárii v nemocnici s poraněním hlavy.