ACF Fiorentina - FC Viktoria Plzeň

Prokop se i s poraněnou rukou posunul na šesté místo, Loprais už je pátý

Trápí ho poraněná ruka, přesto bojuje, a úspěšně. Martin Prokop obsadil v předposlední, 9. etapě Rallye Dakar v Peru šesté místo a na stejnou pozici se v kategorii automobilů posunul i celkově. Šestatřicetiletý český pilot tak zaznamenal své nejlepší umístění v letošním ročníku slavné soutěže a útočí na vylepšení českého maxima, jímž je jeho sedmá pozice z minulého ročníku a Miroslava Zapletala z roku 2009. Posun zaznamenal i zbývající Čech ve startovním poli kamionů Aleš Loprais, jemuž čtvrtý čas v 9. etapě zajistil průběžnou pátou příčku.

Martin Prokop na Rallye Dakar
zdroj: PR autor: MP Sports

Prokopovi, jedoucímu od pondělního karambolu s pohmožděnýma rukama, pomohlo k posunu odstoupení dakarského rekordmana Stéphana Peterhansela. Třináctinásobný vítěz skončil v úvodu středeční 313 km dlouhé etapy okolo města Pisco kvůli zranění zad svého spolujezdce po jednom z tvrdých dopadů po skoku. Průběžně byl Peterhansel čtvrtý.

O šanci na vítězství nejspíš definitivně přišel také jeho krajan Sébastien Loeb, jenž dvakrát zůstal stát. Do té doby si přitom devítinásobný mistr světa WRC jel pro jasné vítězství v etapě, poté však nabral hodinu a čtvrt ztráty a za vedoucím Násirem Attíjou má už více než dvouhodinový odstup.

Katarský jezdec na voze Toyota si průběžné první místo pojistil výhrou v etapě a neohroženě míří za třetím dakarským triumfem. Před druhým Španělem Nanim Romou má náskok 51:27 minuty, třetí je Loeb.

Sestřih 9. etapy Rallye Dakar

Prokop dojel šestý s odstupem 23 minut a celkově na Attíju ztrácí ještě téměř o tři hodiny víc. "Bylo to hodně velké peklo, protože to chtěli asi ještě vyhrotit. Bylo tam spousta měkkého písku, spousta dun a před cílem to ztížili tak, že jsme skákali přes krátery. Já už jsem nemohl, ruce byly špatné a přes rozbité úseky jsem nemohl jet. Jen jsem si držel nějaké tempo, abych se posunoval dále a neudělal nějaký větší průšvih," uvedl Prokop.

V závěru také pomohl převrácenému Francouzovi Cyrilu Despresovi. Pětinásobný vítěz kategorie motocyklů je přitom před poslední etapou Prokopovým nejbližším soupeřem v boji o páté místo.

"Viděli jsme ho, jak leží v ďolíku na střeše a prosí, abychom ho vytáhli, i když jsme věděli, že se tím možná připravíme o jedno místo v absolutním pořadí. Hezky prosil jak kočička na kolenou, tak jsme mu pomohli a nechali jsme tam hodně času, který nám snad odečtou. Alespoň jeden dobrý skutek, doufám, že se nám to v budoucnosti vyplatí," dodal český pilot, jemuž pořadatelé nakonec skutečně ubrali z dosaženého času deset minut.

Loprais zaznamenal nejlepší etapový výsledek v ročníku a vrátil se na páté místo. "Konečně to byla pro nás hezká etapa, poprvé jsme zažili čistou etapu bez drobných technických problémů, z čehož mám radost. Ztratili jsme pouze 20 minut navigací, ale bylo to navigačně náročné. Neměli jsme výkon, ale v dunách jsme to dohnali čistou technickou jízdou a ve finále to byl první pěkný zážitek na letošním Dakaru," pochvaloval si Loprais.

V cíli byl o 28 minut pomalejší než etapový vítěz Eduard Nikolajev. Ruský pilot kamazu se po třetím etapovém vítězství vrátil do čela pořadí před krajana Dmitrije Sotnikova.

Motocyklista Milan Engel obsadil v etapě 19. místo se ztrátou 40 minut na nejrychlejšího Michaela Metgeho z Francie, v průběžném pořadí zůstal šestnáctý. "Celý den se jelo v písku a v dunách, byla to velká dřina. Strašně jsme bloudili a jsem rád, že to mám za sebou. Byla to fakt horničina," uvedl Engel.

"S výsledkem jsem docela spokojený, byla to stabilní jízda. Moc jsem neriskoval a snažil jsem se šetřit motorku i sebe. Jsem rád, že jsem neudělal žádnou větší chybu," doplnil člen týmu Moto Racing Group.

Engel startuje na pátém Dakaru a jeho dosavadním maximem je 30. místo z premiérové účasti v roce 2015. "Snad už to doválčím do cíle a na rampu. Čeká mě závěrečných 112 kilometrů," dodal Engel před čtvrtečním dojezdem do Limy.

V čele průběžného pořadí je Australan Toby Price na KTM s náskokem pouhých 62 sekund před Chilanem Pablem Quintanillou. Třetí místo patří loňskému vítězi Matthiasi Walknerovi z Rakouska.

Rallye Dakar

9. etapa (Pisco - Pisco, 408 km/312 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) 3:53:22, 2. Roma, Haro (Šp./Mini) -4:58, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -7:15, ...6. Prokop, Tománek -22:59, 16. Ouředníček, Křípal (všichni ČR/Ford) -1:10:21.

Průběžné pořadí: 1. Attíja 33:09:12, 2. Roma -51,27, 3. Loeb, Elena (Fr., Mon./Peugeot) -2:02:37, ...6. Prokop -3:19:06, 17. Ouředníček -13:25:42.

SxS: 1. Varela, Gugelmin (Braz./Can-Am) 4:20:02.

Průběžné pořadí: 1. Lopez, Leon (Peru/Can-Am) 40:47:46.

Motocykly: 1. Metge (Fr./Sherco) 3:46:38, 2. Nosiglia Jager (Bol.) -2:00, 3. P. Quintanilla (Chile) -3:28, ...19. Engel (ČR/KTM) -40:44, 34. Brabec (ČR/Husqvarna) -1:11:01, 45. Vlček (ČR/KTM) -1:39:49, 70. Veselý -3:54:25, 73. Novotná (oba ČR/Husqvarna) -4:34:24.

Průběžné pořadí: 1. Price (Austr./KTM) 32:43:15, 2. P. Quintanilla -1:02, 3. Walkner (Rak./KTM) -6:35, ...16. Engel -5:00:09, 36. J. Brabec -14:11:45, 49. Vlček -18:32:13, 68. Veselý -33:59:56, 72. Novotná -39:59:35.

Čtyřkolky: 1. Andújar (Arg./Yamaha) 4:41:31.

Průběžné pořadí: 1. Cavigliasso (Arg./Yamaha) 41:22:21.

Kamiony (406 km/310 km): 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 4:19:37, 2. Vjazovič (Běl./Maz) -14:03, 3. Sotnikov (Rus./Kamaz) -27:43, 4. Loprais (ČR/Tatra) -28:30.

Průběžné pořadí: 1. Nikolajev 39:24:52, 2. Sotnikov -28:35, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -1:35:10, ...5. Loprais -6:05:02.