Ohlédnutí za uplynulým rokem atletů z ASK Blansko

17. ledna 2019, tiskové zprávy, přečteno: 1806×

Pro blanenské atlety vše každoročně začíná halovou sezonou, která vrcholí mistrovstvím Moravy a Slezska a České republiky. Naši nejlepší atleti úspěšně reprezentují i výběry Jihomoravského kraje v atletice.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Největších úspěchů dosáhla naše děvčata na MMaS v Ostravě, kde vybojovala medaile v mladších žákyních za druhé místo na 800 m Dominika Bezdíčková a první místo na 300 m Veronika Jakusidisová.

Ve starších žákyních získala Pavla Štoudková první místo na 300m trati a druhé místo v běhu na 150 m. Na nepopulárním čtvrtém místě v juniorkách tehdy skončila Leona Marečková v závodě na 200 m.

Vrcholem každé zimní sezony bývá mistrovství ČR v hale, kde nás reprezentovala Pavla Štoudková, která zaběhla na 800m trati nový žákovský halový rekord, a po zásluze tak získala titul mistryně České republiky.

Z odcházející halovou sezonou se nám atleti blanenského oddílu začínají objevovat na venkovní dráze a různých bězích, ať už v rámci okresní běžecké ligy, nebo Brněnského běžeckého poháru. Těchto lig se účastní především naši nejmenší atleti, kteří zde dosahují předních umístění.

Z pětadvaceti venkovních soutěží, které naši atleti odběhali nejen v regionu, ale po celé ČR, a kde opět sklízeli pódiová umístění, si připomeňme aspoň některé. Jarní Morenda Kooperativa mítink v Brně, Memoriál Věry Bušové Gilkové v Blansku, víceboje v Třebíči, Vyškově, Pacově a Kolíně, kde se mimo jiné naše atletky setkaly s legendou České atletiky Jarmilou Kratochvílovou.

Celá sezona nám poté vrcholí největším mládežnickým mítinkem v Evropě, který se koná v Brně. Veronika Jakusidisová zde v mladších žákyních vybojovala první místo na 150 m a druhé ve výšce. Pavla Štoudková obsadila první místo v rekordu mítinku na 800 m a druhé na 300 m. Velkou radost nám udělala i štafeta mladších žákyň ve složení Poláčková, Šebková, Bezdíčková a Jakusidisová, když ve štafetě na 4 × 60 m doběhla třetí.

Vrcholem podzimu bývají mistrovství Moravy a Slezska a ČR. Na mistrovství ČR žáků v Jablonci Pavla Štoudková ovládla 800m trať a nejen k našemu velkému překvapení Veronika Jakusidisová doběhla na druhém místě na 300 m. Veronika v této kategorii bude ještě dva roky.

Družstvo atletů ASK Blansko na „přespoláku“ ve Skalici nad Svitavou. Foto: archiv M. Bezdíčka

Největší naše očekávání směřovalo k domácímu mistrovství Moravy a Slezska mladších žáků, kde naši atleti vybojovali čtyři cenné kovy. I co se týká pořadatelské činnosti, blanenský oddíl nezůstává pozadu za výsledky atletů z dráhy. V loňském roce se podařilo uspořádat sedm kvalitních soutěží, ať už pro nejmenší Čokoládovou tretru, Memoriál Věry Bušové Gilkové, nebo soutěže pro školy. Vrcholem naší pořadatelské činnosti pak bylo Mistrovství Moravy a Slezska mladších žáků, jež bylo z atletických kruhů hodnoceno jako jedno z nejlepších za poslední roky. Akce tohoho formátu by se nedala uspořádat bez podpory města Blanska a Služeb Blanska.

Oddíl uspořádal v době letních prázdnin atletický tábor pro padesát spokojených dětí. Díky podpoře Jihomoravského kraje, města Blanska, ASK Blansko a dalších partnerů se snažíme neustále vylepšovat tréninkové zázemí a podmínky atletům k jejich činnosti, za což jim tímto děkujeme. Bez této pomoci by se totiž v dnešní době mládežnický sport nedal vůbec provozovat.

V letošním roce uspořádáme základní kola družstev mladších žáků a žákyň, přípravek a na podzim pak finále krajského kola mladších žáků a žákyň družstev, ze kterého tři nejlepší postupují na mistrovství Moravy a Slezska.