Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mayová je nezničitelná jako Nokia 5210. Británie zůstává v brexitovém patu

Svět

  11:08
Londýn/Brusel/Paříž - O brexitovém patu, paralýze a uvíznutí na mrtvém bodu píší britská média na titulních stránkách po středečním hlasování o nedůvěře vládě, které kabinet premiérky Theresy Mayové ustál. Řada listů si všímá také vyhroceného sporu mezi Mayovou a lídrem opozice Jeremym Corbynem, který odmítl její pozvání k jednání, dokud neodmítne variantu brexitu bez dohody. Podle evropských médií nejistota kolem brexitu škodí nejen Británii, ale celé EU. Některé listy vyzývají k odsunutí jeho termínu.

Britský premiérka Theresa Mayová na cestě do Dolní sněmovny. foto: Reuters

„Mayová přežila hlasování, ale Británie zůstává v brexitovém patu,“ napsal na titulní straně deník The Guardian. Bulvární list The Sun současnou situaci v Británii označil za „brexitovou patovou krizi“. Podle deníku Metro je britský parlament paralyzován.

Mayová získala důvěru. Odmítá posunutí brexitu i předčasné volby, nechce ani jednat s Corbynem

Na titulní stránce Metro zveřejnilo fotografie premiérky Mayové a předsedy labouristů Corbyna a svůj úvodní článek nadepsalo titulkem „Brexican stand-off“, který je slovní hříčkou odkazující na „Mexican stand-off“. Výraz „mexický pat“ přitom označuje střet, který nemůže vyhrát ani jedna ze soupeřících stran.

Sporu Mayové s Corbynem, který odmítl její pozvání na jednání, dokud premiérka nevyloučí možnost odchodu Británie z EU bez dohody, se na titulních stránkách věnují i další britské listy. Například bulvár Daily Express dává Corbynovi za pravdu a Mayové s odkazem na průzkum veřejného mínění vzkazuje, že ztratila „respekt národa“.´

Nezničitelná jako šváb v nukleární zimě nebo Nokia 5210

Server Independent v komentáři označil premiérku Mayovou za „nezničitelnou“. „Je švábem v nukleární zimě. Je chaluhou, která přežije v sirném plynu vylučovaném podmořskými sopkami sedm mil pod denním světlem. Je Nokií 5210,“ napsal s odkazem na mobilní telefon považovaný mnohými uživateli za synonymum nezničitelnosti.

Patové situaci v Británii po úterním odmítnutí brexitové dohody a středečním hlasování o nedůvěře vládě se věnují i evropská média.

Návrat ‚pana brexit‘ do europarlamentu? Farage se bojí opakování referenda, zvážil by kandidaturu

Prestižní švýcarský list Neue Zürcher Zeitung v reakci na vítězství Mayové při hlasování o nedůvěře upozornil, že premiérka ještě není „z nejhoršího venku“, neboť labourista Corbyn teď využije každé její porážky ve svůj prospěch. Ani lídr opozice ale nemá podle NZZ lehkou situaci: „Labouristický sjezd pověřil na podzim vedení strany, aby v případě neúspěšného pokusu o vyjádření nedůvěry vládě pracoval na vypsání druhého referenda nebo zrušení brexitu - a to je cesta, které se Corbyn bojí.“

Španělský list El Mundo považuje odsunutí termínu brexitu za možné, dával by podle něj ale smysl jen tehdy, pokud by v Británii existovala shoda na dalším postupu. „Taková shoda není v současnosti na dohled,“ napsal El Mundo.

Pět krajů ohrožených brexitem. Které obory zasáhne odchod Britů a co doporučuje Brusel?

Nizozemský list De Volkskrant uvedl, že mnozí vnímají odmítnutí brexitové dohody jako způsob, jak dotlačit EU k dalším ústupkům. Tento způsob uvažování zároveň list označil za „iluzi“. „Nečekaně těžká porážka (Mayové) u EU posílí spíše pocit, že další ústupky nemají smysl, dokud nebude jasné, o co vlastně Britové usilují,“ doplnil De Volkskrant.

Kriticky vidí situaci v Británii francouzský list L’Opinion, podle kterého se kdysi „velký“ britský národ nachází v „sebezničujícím módu“. Podle bulharského listu SEGA je sledování dění v Británii „utrpením“, země se podle něj nakazila „balkánským virem“. Maďarský list Magyar Idök chválí premiérku Mayovou, kterou označuje za „tichou hrdinku“, která byla podle něj jako jediná v „celé té hazardní hře“ schopna hájit přání lidu vyjádřené v roce 2016 v referendu.

Autor: