REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Demolice bývalé sovětské ubytovny v Rokytnici se odkládá

Odstranění ubytovny pro sovětské vojáky z areálu někdejší vojenské základny v Rokytnici v Orlických horách na Rychnovsku se zpozdí. Vedení města předpokládalo, že zchátralý objekt do poloviny letošního roku zmizí. Město již vybralo stavební firmu, která by objekt měla demolovat.
Demolice bývalé sovětské ubytovny v Rokytnici se odkládá

Dotaci, o kterou usilovalo na ministerstvu pro místní rozvoj, ale nezískalo. Rekl to starosta dvoutisícového města Petr Hudousek. Na uvolněném místě chce radnice zřídit zázemí pro technické služby.

"Nesplnili jsme nějakou termínovou záležitost, proto nás z programu vyřadili. Jsme z toho poněkud rozčarovaní, ale co můžeme dělat," řekl Hudousek (SNK Na horách doma). Radnice podle něj v nejbližší době podá další žádost o dotaci.

"Jsme bez peněz (dotace), ale s vybraným dodavatelem. Bylo nám přislíbeno, že vybranou firmu si můžeme nechat, takže by mohla nastoupit i v případě našeho úspěchu v další výzvě. Pokud by šlo vše dobře, tak v druhém pololetí bychom to mohli zrealizovat," řekl to Hudousek.

Demolice dlouhodobě nevyužívaného čtyřpatrového objektu z 80. let minulého století by se tak podle něj mohla do konce roku stihnout. "Jsou to ale jen naše přání, nic jistého zatím není," řekl. Podle původních odhadů města měla stát demolice asi 13 milionů korun, většinu nákladů měla pokrýt dotace.

Jako ubytovna sloužila budova do roku 1991, kdy sovětští vojáci, kteří v Rokytnici byly od roku 1968, odešli. Všechny snahy budovu smysluplně využít zkrachovaly, stejně jako její prodej. "Předpokládáme, že bychom tam vybudovali zázemí pro zpracování biologického odpadu z technických služeb, například kompostéry. Sloužilo by to technickým službám města," dodal.

Bývalá základna o rozloze 7,5 hektaru, na které v 80. letech působilo přes 3000 sovětských vojáků, nyní funguje většinou jako průmyslová zóna. Po odchodu armády připadla téměř polovina základny městu, největší díl si nechal stát, město část svého dílu později prodalo. V současnosti městu patří asi čtvrtina areálu.

Vznik rokytnických kasáren souvisel s výstavbou pohraničního opevnění v druhé polovině 30. let minulého století. Ještě nedokončený areál v říjnu 1938 obsadila německá armáda, která se tam zabydlela. Po válce kasárna připadla československé armádě, která v Rokytnici byla do roku 1968, kdy ji vystřídali sovětští vojáci. Poslední ruský voják opustil kasárna v Rokytnici 8. března 1991.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.