KP druhé, Zohnová vítězná a úžas na SBŠ

21.01.2019 - red
počet přečtení: 978
vytvořeno 21.01.2019, upraveno 21.01.2019

ECHO 15. KOLA ŽBL Z pětice duelů 15. dějství ŽBL jasně nejvíc rezonoval senzační 15bodový triumf Ostravy doma nad pražskou Slavií (83-68). Ve šlágru kola Hradecké lvice před svými fanoušky pokořily Nymburk (62-55) a dorovnaly jeho bilanci v tabulce, dlouholetá reprezentantka Kateřina Zohnová ozdobila svůj comeback do české ligy po více než 10 letech výhrou 61-89 v Trutnově v dresu brněnských Žabin, nyní už druhé KP rovněž na domácí půdě rozprášilo v brněnském souboji Teamstore 72-50 a USK Praha si napravil špatnou náladu z Euroligy proti U19 Chance (127-40).

Favorit naděloval v brněnském derby i podruhé

I podruhé během čtyř dnů v brněnském derby zvítězil favorizovaný tým KP Brno. Královopolanky si nedělaly větší problémy a Teamstore i přes jeho statečný výkon přehrály 72-50.

Svěřenkyně trenérky Zítkové po nepovedeném středečním pohárovém duelu, ve kterém nastřílely jen třicet bodů, nastoupily do ligového střetnutí koncentrovaněji a většinu první čtvrtiny vedly, dokonce až o pět bodů. Hlavně se Teamstore dařilo solidně bránit a udržely domácí hráčky v první čtvrtině na dvanácti bodech. Pak se ale ofenziva domácích rozjela a 28 body ve druhé čtvrtině skóre otočila. Po přestávce začal navíc hostující hráčky zlobit útok, za třetí čtvrtinu zvládly jen devět bodů a rozdíl ve skóre přerostl dvacet bodů. I tak ale Teamstore zabral a nedovolil ze zápasu udělat debakl, jako tomu bylo ve středu.

KP mělo útok velmi dobře rozdělený, všech osm hráček, které zasáhly do zápasu, dalo alespoň šest bodů, nejlepší střelkyní zápasu byla s 15 body egyptská posila Brňanek Reem Moussa. Teamstore neměl ani jednu dvoucifernou střelkyni, Tereza Zítková se dostala na 9 bodů, tři její spoluhráčky nastřílely po osmi bodech.

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno): „Naše hráčky podaly i bez Báry Holubové, která nám chyběla v rotaci, výborný výkon, bojovaly a odehrály hezké utkání. Proti středečnímu pohárovému derby jsme se lépe připravily. Holky hrály disciplinovaně, věděly, co mají dělat v útoku. Škoda zmatkování na začátku třetí čtvrtiny, tam jsme obdržely zbytečné koše. Celkově to tedy bylo mnohem lepší než v poháru.“

Martin Pospíšil (trenér KP Brno): „Je mentálně těžké odehrát dva zápasy během tří dnů se stejným soupeřem. Jsme rádi, že to máme úspěšně za sebou, i když tentokrát jsme nepotvrdili kvalitu, kterou jsme měli potvrdit. Zvládli jsme derby i v okleštěném složení, nyní se můžeme koncentrovat na další střetnutí, která nás od února čekají.“

Šlágr kola pro Lvice

Ve šlágru kola si to rozdaly dva týmy z nejlepší čtyřky soutěže a Hradec Králové ukořistil cennou výhru 62-55 nad Nymburkem. V ofenzivně utrápené první čtvrtině měl navrch Nymburk, který si několikrát vytvořil až pětibodový náskok, nedokázal ale soupeřkám více utéct. Druhá desetiminutovka ale vyšla lépe domácím hráčkám, které udržely Nymburk na jedenácti bodech a dostaly se před přestávkou do mírného vedení. Vyrovnaná bitva pokračovala, Středočešky tažené hlavně duem Chloe Wells – Alexandra Chomenčuk několikrát vyrovnaly skore a před poslední čtvrtinou ztrácely pouhé tři body. Poslední desetiminutovky nastartovaly Lvice dvěma trojkami, utrhly se na devět bodů, a to jim dodalo sebevědomí. Nymburk se nevzdal a na soupeřky tlačil, blíže, než na pět bodů se ale nedostal.

Dvaašedesát nastřílených bodů si hráčky Hradce velmi dobře rozdělily, nejlepší střelkyní vítězek byla s 10 body a 10 doskoky zkušená pivotka Petra Kulichová, Andrea Klaudová přidala 9 bodů, dominanci Hradce na doskoku potvrdila osmi body a 11 doskoky Klára Marečková. Nymburk se opíral o Wells s 22 body a 10 doskoky, Chomenčuk přidala 16 bodů, vůbec se nedařilo opoře z posledních zápasů Michaele Krejzové, která za patnáct minut na palubovce nedala ani bod.

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Bylo to hodně nervózní utkání, oba týmy si byly vědomi jeho důležitosti. Utkání vévodily obrany, myslím, že ani jeden z trenérů nemůže být spokojen s útočnou fází. Rozhodlo asi to, že se na našich bodech podílel celý tým. Soupeře táhla jen dvojice Wells - Chomenčuk, které předvedly výborné individuální výkony. Nakonec ale rozhodl týmový výkon, který byl na naší straně.“

Daniel Kurucz (trenér BS DSK Basketball Nymburk KV). „Myslím, že domácí hráčky hrály s větším nasazením, především v doskocích. Když soupeř zaznamená 14 útočných doskoků, tak se nedá vyhrát. Takže musíme zapracovat na tom, abychom začali konečně bojovat. Bez toho nevyhrajeme žádný zápas.“

Střelnice na USK

Basketbalistky prvního týmu tabulky USK Praha si napravily chuť po nepovedeném utkání v Eurolize, kde ve středu podlehly italskému Schiu, a rozstřílely doma jeden z nejhorších týmů soutěže U19 Chance 127-40. Zápas nabral jasný směr už od začátku, první čtvrtinu vyhrály Pražanky 32:15 a to byla nejvyrovnanější čtvrtina zápasu. Ve druhé desetiminutovce zasypalo USK soupeře 40 body, za celou druhou půli nastřílely hostující hráčky jen 13 bodů a byl z toho debakl.

Nejlepší hráčkou utkání byla s 23 body a málo vídanými osmi zisky Alyssa Thomas, Valériane Ayayi přidala 20 bodů a Renáta Březinová přispěla 15 body a 13 doskoky. Poražené vedly s 11 body Tereza Halátková a s 10 body Eliška Petrušková.

Petr Martínek (trenér U19 Chance): „Všechna utkání s USK jsou velmi těžká a pro naše hráčky poučná. Proto jsou také v Eurolize tam, kde jsou.“

Pavel Kubálek (asistent ZVVZ USK Praha): „I v tomto zápase jsme si chtěli ověřit obranu, která nám dělá problémy. Chtěli jsme si vše zopakovat a opravit v hlavách a snad se to ukáže ve středečním euroligovém zápase ve Francii.“

Úspěšný návrat Zohnové

Bývalá reprezentantka Kateřina Zohnová oslavila vítězný návrat do ŽBL. Při své obnovené premiéře na palubovce Trutnova, odkud před lety odcházela do zahraničí, pomohla 11 body Žabinám k přesvědčivé výhře 61-89. Brňanky trápí široká marodka a v novém roce se jim příliš nedaří, cenná výhra je ale posunula na páté místo tabulky o jedinou výhru za Hradec Králové a Nymburk.

Trutnov je v letošní sezoně hlavně na domácí palubovce velmi silný, Žabiny však nepodcenily přípravu, na svého soupeře od začátku vlétly a už po pěti minutách si získaly dvouciferný náskok. Skvěle bránili Brittany Carter, oporu Trutnova, nepustily soupeřky do rychlého protiútoku a postupně navyšovaly rozdíl ve skóre. V poločase to bylo o 23 bodů a zdálo se být rozhodnuto. Východočešky sice po přestávce zabraly a dokázaly vyhrát třetí čtvrtinu, ale na víc už jim nezbyly síly a Brno si pohlídalo výhru.

Čtyřiatřicetiletá Zohnová stihla 11 bodů za 16 minut hry. Její spoluhráčka Marques Webb byla s 19 body nejlepší střelkyní zápasu, Michaela Vacková zaznamenala double double za 14 bodů a 13 doskoků. Trutnovská Jordan Adams zapsala 17 bodů a 15 doskoků, Carter dala 14 bodů.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „K zápasu jsme přistoupili s velkým respektem vzhledem k tomu, jaké výsledky v této sezoně Trutnov zaznamenává. KP Brno i Slavie právě v téhle hale prohrály, když nestačily na velmi dobře připravený a bojovný domácí tým. V úvodních minutách to bylo takové oťukávání, ale pak už jsme potvrdili roli favorita. Ve třetí čtvrtině jsme sice předvedli takovou divočejší pasáž, kdy jsme zaspali v přechodové fázi do obrany a dovolili soupeři předvést bodovou šňůru. Jinak jsme ale udrželi koncentraci prakticky celý zápas a za to jsem moc rád. Je to pro nás strašně důležité vítězství po té šňůře, kterou v novém roce zatím máme. V obraně jsem byl spokojen s tím, jak hráčky dodržovaly taktický plán, který jsme si dali. Hodně jsme v týdnu před utkáním pracovali s videem, protože Trutnov je hodně specifický soupeř z hlediska stylu hry a výšky hráček, takže jsem rád, že až na malé chybičky jsme byli schopni eliminovat největší zbraně soupeře. V útoku se nám zase začíná dařit rychlá přechodová fáze a využívání rychlého protiútoku, navíc se nám dnes dařilo hledat volné střelce z čehož plyne vysoký počet asistencí a dobrá úspěšnost střelby. Katka Zohnová je v Česku hodně krátce, přestup se udál hrozně rychle, absolvovala s týmem zatím jen jeden trénink, který byl navíc ještě taktického rázu, ale všichni viděli, že je to hráčka velkých kvalit s velkými zkušenostmi, které bude přenášet na naše mladé hráčky. Je to velmi inteligentní hráčka a bude pro nás velkou vzpruhou.“

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov): „Žabiny dominovaly hned od začátku, protože dokázaly zastavit naše největší zbraně, kterými jsou rychlý protiútok, eliminovaly hlavně v prvním poločase Brittany Carter a naše střelba za tři body 0/15 hovoří sama za sebe. Když nevyužijeme naše zbraně, tak konečný rozdíl není až tak špatný. Žabiny byly skvěle připraveny a zaslouženě vyhrály. Rozhodlo se už v první půli, my jsme se pak pokoušeli přitvrdit obranu, podařilo se nám vyhrát třetí čtvrtinu, pak se ale projevila širší rotace Žabin a rozhodlo to o tomto výsledku. Chyběla nám hodně Tereza Šípová. Čím dál postupuje sezona, tak je potřeba každá zdravá hráčka a tím, že my nemáme tak širokou lavičku a zraněná hráčka základní pětky chybí extrémně. Káťa Kozumplíková také není ještě stoprocentně fit, takže musí hrát velmi opatrně a potýkáme se s tím. Nepomohla nám reprezentační pauza ani vánoční přestávka, ale to je normální. Máme nějaké problémy, ze kterých se potřebujeme dostat. Teď nás čekají Strakonice, Technic Brno a Slavia, které potřebujeme zdolat, abychom uhájili šesté místo. Chceme se dostat do herní pohody, abychom vyladili formu na březen a zkusili uhrát co nejlepší výsledky.“

Překvapení v Ostravě

Nečekanou výhru vybojovala ostravská SBŠ, jež doma porazila Slavii 83-68. Na teprve druhém vítězství v sezoně se nejvíc podílela 26 body srbská rozehrávačka Ines Čorda, jež trefila pět trojek.

Slávistky působily od začátku utkání zaskočeně a od třetí minuty ani jednou v utkání nevedly. Ostrava skvěle střílela z dálky, velmi dobře bránila a po deseti minutách vedla o devět bodů. Tam se však domácí hráčky nezastavily, pokračovaly v podobném výkonu i ve druhé čtvrtině a do přestávky si odnesly sedmnáctibodové vedení. Po pauze se Slavia zlepšila hlavně v obraně, ale zápas se jí nepovedlo zdramatizovat.

Ve druhém utkání v ostravském dresu se blýskla americká posila Chelsea Waters, která zaznamenala 18 bodů, 10 asistencí a 11 získaných faulů. Navíc doskočila i devět míčů, také se ale dopustila devíti ztrát. Devatenácti body se prosadila i další lednová posila z USA Sarah Saba. Slavii vedla se 14 body Michaela Vondráčková, která odehrála celých 40 minut, její střelecký příspěvek srovnala Cherise Beynon.