Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním této záhady. Obří lidé z kamene a lávového popela prý nebyli určeni k hlídání ostrova ani jako pocta předkům, ale původní obyvatelé si sochami označovali sladkovodní zdroje.

Vědci z americké Bighamton University všechny staleté otázky stopli, když přinesli až úsměvně jednoduchou odpověď. Analyzovali umístění soch i podstavců ahu, prošli ostrov a zkoumali lokality včetně zdrojů přírodních surovin. Ukázalo se, že sochy moai měly praktický účel a rozeseté po celém ostrově stojí v blízkosti zdrojů sladké vody, uvádí nejnovější výzkum zveřejněný v magazínu Plos One.

„Důležitý je důkaz, že samotné umístění soch se neváže k tajemnému rituálnímu místu, jak se předpokládalo. Sochy představují rituál v tom smyslu, že jim je dán symbolický význam, ale jsou integrovány do života komunity,“ uvedl pro The Guardian Carl Lipo, spoluautor výzkumu a profesor z Bighamton university v New Yorku.

Velikonoční ostrov, neboli Rapa Nui, má po sobě dodnes rozeseto přes tři sta podstavců ahu, na některých stojí sochy a každá z nich mohla být vytvořena jiným, samostatným kmenem. Nejstarší ze soch vznikly podle odhadů už ve 13. století. Mnoho z nich se nachází kolem pobřeží. Podrobně o Velikonočním ostrově si přečtěte zde.

Nejnovější americký výzkum, který jejich stanoviště i zdroje okolo zkoumal, vycházel ze studií, jež odkazovaly na klíčové zdroje. Vědci se zaměřili na východ ostrova, kde byly různé zdroje surovin dobře zmapovány a kde se nachází 93 megalitických podstavců, některých ještě se sochami.

Dřívější teorie spojující umístění soch s ložiskem kamene či lávové horniny na nástroje nebo jako stavebního materiálu se vědcům ověřit nepodařila. Vědci se však pídili i po blízkých zahrádkách obložených kameny, ve kterých místní lidé pěstovali batáty, po místech k rybolovu nebo po zdrojích sladké vody.

Ostrov totiž po odlesnění a ekologické katastrofě v 16. století nemá žádný trvalý pramen. A je jen málo důkazů, že tamní obyvatelé využívali jezera jako zdroj pitné vody, uvedl pro The Guardian Lipo. Sladká podzemní voda ovšem na ostrově prosakuje do vyšších vrstev, proniká do jeskyní a pramení u pobřeží. „Při odlivu, kdy voda klesá, se najednou různě po pobřeží objevují proudy čisté sladké vody, které se pak mísí s mořskou. Je to úžasné,“ popsal spoluautor výzkumu.

Dodal, že vědci si nečekané spojitosti všimli v momentě, kdy viděli koně pít vodu „z oceánu“ - ve skutečnosti zvířata pila smíšenou brakickou vodu z pramene.

Čech, co rozchodil sochy

Jak domorodci dokázali přesunout sochy z místa, kde je vytesali, ke konečnému stanovišti? Opět, existuje více teorií. Jednu z nich však přinesl známý český vědec Pavel Pavel, který „rozchodil“ sochy. Jeho experiment s lany a rozkýváním soch ukázal, že k „přepravě“ sochy je třeba mnohem méně lidí, než předpokládaly původní teorie. Podle těch byly potřeba k přesunu několikatunových monolitů stovky lidí. Pavel Pavel byl pozván Thorem Heyerdalem na jednu z výprav a při ní se skupinou šestnácti domorodců a za použití pouze lana a páky v praxi předvedl přesun originálních soch po ostrově. Experiment však museli předčasně ukončit kvůli poškození základu sochy odštěpováním kamene. Proto někteří vědci Pavlovu teorii zpochybňují.

Vědci se dlouho zabývali otázkou, kde původní obyvatelé získávali vodu k pití. Historické záznamy ukazují, že ostrované byli odkázáni na smíšenou brakickou vodu a dřívější studie uvádí, že pro zachycení vody vyráběli studny.

Nejnovější výzkum podle vědců prokázal na spojení soch se zdroji vody a na to, že sochy mohly sloužit jako jakési „označovače“ takových míst - jak pramenů u pobřeží, tak míst, kde voda vyvěrá v jeskyni, nebo míst se studnami. Zároveň tím vědci získali odpověď na otázku, proč se sochy nacházejí u pobřeží i ve vnitrozemí.

„Bylo to směšně předvídatelné. Pokaždé, když jsme viděli ze země vyvěrat masivní množství sladké vody, našli jsme zároveň obří sochu,“ dodal Lipo. Podle něj je takové vysvětlení logické, protože zdroj sladké vody byl pro jednotlivé kmeny na ostrově nepostradatelný a po odlesnění a po problémech s vodou také velmi cenný. Bylo by nepraktické chodit pro vodu míle daleko.

Výzkumníci se nyní zabývají ověřením teorie a detaily - velikostí soch, jejich počtem, kvalitou zdrojů - a snaží se také zjistit, zda spolu jednotlivé kmeny na ostrově v budování soch a označování zdrojů spolupracovaly, či mezi sebou soupeřily. Spolupráce jim totiž mohla dát výhodu oproti komunitám na jiných ostrovech a byla zřejmě zásadní při budování monumentů moai.

Voda je nesmysl

Ne všichni však s výsledky výzkumu souhlasí. Rozporuje jej například archeoložka a expertka na Velikonoční ostrov Jo Anne Val Timburgová z Kalifornské univerzity, která zastává teorii, že sochy jsou součástí polynéského kultu předků.

„Podle mne je vysoce nepravděpodobné, že by v dávné době měly zdroje vody tak velkou důležitost při umisťování podstavců a soch,“ uvedla s tím, že vývěry vody poblíž soch nikdy nebyly hlavními zdroji pitné vody.

Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Tajemství soch moai

  • Moai jsou kamenné monolity na Velikonočním ostrově. Mají podobu velkých placatějších obličejů - většina z nich má již tělo probořeno v zemi. Největší stojící moai měří 9,8 metru, nejmenší jen 1,13 metru. Průměrná výška soch pak činí asi čtyři metry a průměrná hmotnost necelých čtrnáct tun. Některé sochy měly na hlavě "klobouk" Pukao z červené horniny - nejčastěji se však mluví o tom, že nešlo o pokrývku hlavy, ale o styl účesu na Rapa Nui v době, kdy poslední sochy vznikaly. Sochy měly původně také korálové oči.
  • Existuje několik teorií, proč sochy na ostrově vznikly, kde stojí a k jakému účelu sloužily. Zatím žádná z nich nebyla nikdy jasně potvrzena. Jisté je to, že sochy vznikaly na místě, kde se nacházel stavební materiál - sopečná hornina, a na současná stanoviště byly po dokončení v dávných dobách přemisťovány mnoho kilometrů. Moai byly umístěny na speciálně připravené kamenné plošiny, kterým se říká ahu. Většina z nich stála podél pobřeží.
  • Dosud se mělo za to, že jsou sochy spojeny s polynéskou tradicí kultu předků, dřívější teorie odkazovaly na umístění soch podél pobřeží a uváděly, že sochy měly za cíl hlídat ostrovany. Sochy jsou spojovány i s rituály, kde měly označovat místo setkávání původních obyvatel. Poslední výzkum ukazuje na praktické využití monolitů jako označovačů zdrojů čisté sladké vody.
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...