Lyžař Novák si doběhl na MS do 23 let pro stříbro

Aktualizováno

Lyžař Michal Novák vybojoval na mistrovství světa kategorie do 23 let stříbrnou medaili v běhu na 15 kilometrů volně. Ve finském Lahti nestačil jen na Francouze Julese Lapierrea, který zvítězil suverénně s téměř půlminutovým náskokem. Český reprezentant udržel druhé místo o dvě desetiny sekundy před Rusem Ivanem Jakimuškinem, který startoval po něm a v závěru na Novákovu pozici útočil.

Michal Novák na trati

Novák navázal na svou starší sestru Petru, která před třemi roky v rumunském Rašnově získala ve třiadvacítkách bronz na trati 10 km klasicky. Od té doby se na MS mladých lyžařů čeští běžci na stupně vítězů neprosadili. V minulých letech získávali medaile sdruženáři a skokani.

Pro Nováka je stříbrná medaile z Lahti největším úspěchem v dosavadní kariéře. Mezi juniory byl dvaadvacetiletý rodák z Karlových Varů na mistrovství světa nejlépe osmý v roce 2016. Účastník olympijských her v Pchjongčchangu už dokázal bodovat i ve Světovém poháru, kde se zatím prosazoval především ve sprintu.

V severské kombinaci se poprvé v historii na MS udělovaly medaile v ženském závodě. První juniorskou mistryní světa se stala Japonka Ajana Mijazakiová, česká reprezentantka Simona Weinlichová byla šestadvacátá. Na seniorské úrovni budou sdruženářky závodit poprvé na MS 2021 v Oberstdorfu.