Nepřišlo žádné odvolání. Majitel Transgasu může začít s demolicí budov na Vinohradech

Majitel souboru Transgas na pražské Vinohradské třídě může budovy poslat k zemi. V udělené lhůtě nikdo nepodal odvolání proti rozhodnutí o demolici, sdělila mluvčí Prahy 2 Lenka Prokopová. Majitel komplexu HB Reavis chce na místě vybudovat několik nových staveb. Záměr odstranit budovy, jejichž památkovou ochranu stát odmítl, vyvolal kritiku části odborníků.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 13:05 1. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Transgasu a její okolí u Vinohradské třídy

Budova Transgasu a její okolí u Vinohradské třídy | Foto: Barbora Linková | Zdroj: Český rozhlas

„Do dnešního dne nepřišlo na odbor výstavby úřadu Městské části Praha 2 žádné odvolání ve věci odstranění bývalého areálu Transgas. Proto si v pátek stavebník vyzvedl ověřenou projektovou dokumentaci a nechal si vyznačit právní moc na rozhodnutí s datem 29. 1. 2019,“ uvedla Prokopová.

Transgas z ptačí perspektivy. Podívejte se na budovu, která je od 70. let součástí Prahy

Číst článek

Stavební úřad vydal rozhodnutí o povolení demolice 9. ledna. Od okamžiku, kdy poslední účastník řízení 14. ledna převzal rozhodnutí, plynula patnáctidenní lhůta k podání odvolání.

Ta vypršela 29. ledna, úřad však vyčkával dalších několik dní, zda se některé odvolání nezdrželo při doručování.

Několikaměsíční proces

Majitel chce v nejbližších dnech pozemek oplotit, aby zajistil bezpečnost v okolí stavby. „V první řadě instalujeme dočasné mobilní oplocení, které následně nahradí pevně ukotvený plot. Tyto práce budou trvat minimálně 14 dní,“ uvedla za společnost HB Reavis Kristýna Křemenová.

Začne se také s vyklízením vnitřních prostor a navážením techniky. Firma instaluje lešení s protiprachovými plachtami a vodní clony.

„Teprve poté zahájíme postupnou demontáž nadzemních objektů. Nejedná se o jednorázovou akci, ale několikaměsíční proces, během kterého nebudou využity žádné drastické metody typu odstřelu,“ řekla dále Křemenová.

Veškeré práce podle ní budou šetrné k životnímu prostředí a mobilní čisticí stroje uklidí případné nečistoty na přilehlých komunikacích. O záborech či uzavírkách v místě slibuje firma předem informovat na www.vinohradska8.cz nebo na stejnojmenné facebookové stránce.

Investor by chtěl na místě Transgasu postavit administrativní centrum podle návrhu architekta Jakuba Ciglera. Mělo by se jednat o novostavbu, která bude mít šest až sedm podlaží,“ popsal již dříve mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

O Transgasu

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí nad Václavským náměstím a pod budovou Českého rozhlasu.

Tři budovy byly postaveny v letech 1966 až 1976 v brutalistním stylu doplněném o různé technicistní detaily. Je dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický.

Záměr bourat soubor objektů dříve opět vyvolal debaty o architektuře z doby socialismu, jež má své zastánce i kritiky, jak z řad laické veřejnosti, tak odborníků.

cen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme