Psím invalidům vrací chuť do života, tisknou jim vozíčky na míru

  10:58
Brněnský startup AnyoneGo vrací ochrnutým psům chuť do života i možnost pohybu. Na 3D tiskárně vyrábí speciální vozíky na zadní tlapky. A přizpůsobuje je na míru i podle terénu, jejž zdolávají.

Francouzský buldoček Cooper začal mít s chůzí problémy doslova ze dne na den. Vyšetření ukázala, že má vyhřezlé ploténky a musí okamžitě na operaci. Po ní však ochrnul. To se stalo loni v létě, teď už běhá skoro jako dřív.

Pomohl invalidní vozík od brněnské firmy AnyoneGo, která je jako jediná v Česku i na světě začala vyrábět technologií 3D tisku. Podle majitelky čtyřletého buldočka Adély Rumrichové z Rakovníka byl výsledek okamžitý. „Jakmile Cooper zjistil, že může běžet jako dřív, vyrazil a bylo vidět, jak je šťastný,“ vypráví Rumrichová.

Vozítko o váze 1,2 kilogramu přímo pro Coopera vzniklo nejprve v počítači a pak na 3D tiskárně. Majitelka jen poslala fotografii psa, jeho rozměry a vybrala si barvu.

„Díky 3D tisku můžeme vozíky přizpůsobit na míru. S tím, jak se zdravotní stav zvířete mění, dá se měnit i tvar, aby pracovaly svaly, které pracovat mají,“ vysvětluje jeden ze spoluzakladatelů brněnského startupu Ivan Lukáš.

Vývoj trval necelé dva roky

Špatně padnoucí vozík podle něj může zdraví psa poškodit, způsobit mu otlaky, přetížit některé partie, hlavně přední nohy. „To umíme vyladit. Když díl nesedí nebo se poničí, vyměníme ho,“ upřesnil Lukáš.

Společnost, která existuje teprve od roku 2016, sídlí pod Žlutým kopcem v Brně, ale hlavní vývoj a výrobu má v jižních Čechách. Své plány a vize spojila s českým průmyslovým designérem a konstruktérem Janem Jiránkem, který je po úrazu páteře přes 30 let na vozíku.

„Poprvé jsme se potkali před třemi a půl lety na konferenci o 3D tisku v Brně. Sháněl tehdy partnery pro realizaci svého modelu lidského vozíku. Porozuměli jsme si a dohodli se, že nejprve půjdeme do vozíků pro psy,“ vzpomíná Lukáš.

Samotný vývoj trval necelé dva roky. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v roce 2017 firma předvedla první testovací model pro střední plemeno. „Ten jsme ale poté znovu kompletně překreslili a přepracovali, protože se změnily nároky a hlavně přišly na svět nové 3D technologie. Teď už jsme ve fázi, kdy jsme schopni vyrobit vozík pro jakéhokoli psa,“ poznamenává Lukáš.

Vozík vyrobí do týdne

Hlavními zákazníky jsou dnes majitelé menších plemen, ale firma pracuje na vozících pro velké psy i ty o velikosti jorkšíra. Po Česku s nimi běhá necelá dvacítka zvířat. „Díky tomu je známe jménem a známe i jejich příběhy,“ říká Jana Varnerová, která má na starosti kontakt se zákazníky. „Někteří psi se přestali hýbat po úrazu, jiní postupem nemoci či věkem. Patří k nim i postižená fenka mopse z množírny, která měla úplně atrofované svalstvo a už nebylo možné ji operovat,“ vypráví Varnerová.

Výroba menšího vozíku trvá týden, většího čtyři dny. Tím, kdo je nakreslí a pošle do tiskárny, je Jan Jiránek. „Dříve jsem vyvíjel stojany, vitríny a světelné reklamy, ale toto mi připadá trvalejší a smysluplnější,“ tvrdí Jiránek, který výrobky neustále zdokonaluje.

Kola vozíku se dají sklopit, aby si pes mohl lehnout, dají se přizpůsobit na město, do přírody i na zimu, kdy stačí nacvaknout místo kol ližiny. Díly vznikají 3D tiskem, u větších plemen se konstrukce zpevňuje hliníkovými prvky. Kromě vozíků, jejichž cena se podle velikosti psa a vybavení pohybuje od 12 do 20 tisíc korun, AnyoneGo „tiskne“ i ortézy a různé rehabilitační pomůcky. Vyráběla je pro vlkodava či zakrslého jezevčíka.

Zkušenosti s nimi má i fyzioterapeutka Kateřina Plačková, která se specializuje na ochrnutá zvířata a s brněnskou firmou spolupracuje. „Výhodou je, že designér reaguje ihned a vytvoří pomůcku přímo pro konkrétního psa a jeho postižení. Zvíře, které by jinak pajdalo, tak může zase normálně chodit,“ vyzdvihuje Plačková. Podobně hodnotí i vozík. „Jsem ráda, že doby, kdy bylo zvykem ochrnutého psa utratit, jsou pryč. Díky vozíku mohou zvířata žít plnohodnotný život a neřeší, že mají místo nohou kolečka,“ uzavírá Plačková.