Časy se mění, starosta zůstává. Někteří jsou ve funkci téměř třicet let

  12:54
Rok 1990 byl ve znamení velkých společenských změn a mimo jiné se konaly první porevoluční komunální volby. Málokterý zvolený starosta si asi dokázal představit, že by zůstal ve funkci desítky let, přesto se to v některých obcích Olomouckého kraje stalo.

Starosta Bernartic na Jesenicku Mojmír Michálek, který je ve funkci už od roku 1990. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Jedním z těch, kteří si udržují přízeň lidí po více než čtvrt století, je například starosta Bernartic na Jesenicku Mojmír Michálek. Mimo jiné i díky rychlé obnově obce po zničující bleskové povodni v roce 2009.

„Jak zvládl organizovat obnovu vesnice po povodni, bylo opravdu úžasné. V takové situaci se ukážou schopnosti a charakter,“ vyzdvihla místní obyvatelka Miroslava Polianská.

Lidé oceňují také starostovu práci, vstřícnost a zanícení pro věc. „Bernartice vzkvétají, náš starosta je vstřícný, vyslechne každý názor. Všechno řekne na rovinu. Je za ním vidět spousta práce. Zkrátka je to člověk na svém místě,“ dodala Danuše Osmančíková.

Podle Jana Mižigara je zase hodně důležité, že starosta umí pro obec sehnat peníze.

„Co patří obci a je důležité pro lidi, funguje, je pěkně opravené nebo nově vybudované. Líbí se mi, že umí naslouchat. Když s ním mluvíte, jako by patřil do rodiny,“ chválí starostu Mižigar.

Za ODS kandidoval i v době skandálů

Starosta má velkou podporu v každých komunálních volbách, měl vždy absolutně nejvíc hlasů.

„Poprvé jsem šel za Občanské fórum, od roku 1994 až do současnosti za ODS,“ popisuje Michálek. Kandidátku pod hlavičkou ODS skládal i v době, kdy se partaj ocitla ve volbách do Sněmovny na hranici volitelnosti.

„Být nestraníkem bylo najednou moderní. Já ale mám nějaké ideje a ODS je mi nejblíž. Rozhodně jsem ji nemínil opustit ani v době průšvihů a zůstanu v ní dál,“ říká. Komunální politika se podle něj od začátku 90. let velmi změnila.

„Tehdy v ní bylo víc entuziasmu a svobody, teď je v tom víc peněz a méně svobody,“ zhodnotil.

Ve funkci si podle svých slov ověřil, že člověk vydrží všechno. „Po povodni to byly dva měsíce, kdy jsem byl v zápřahu od rána do noci, domů jsem chodil jenom na pár hodin se vyspat. Ke konci jsem už fungoval jen ze setrvačnosti. Díky obětavosti a pomoci lidí a firem jsme se za neuvěřitelně krátkou dobu dostali z nejhoršího,“ vyzdvihuje Michálek.

Starostkou se stala v osmadvaceti

Dalšími dvěma nejdéle sloužícími starosty v kraji jsou na Přerovsku Alena Veličková z Horního Újezdu a Eduard Kavala, který řídí Bělotín.

Zootechničku Alenu Veličkovou vidí místní především jako schopnou organizátorku.

„Jako starostka se dobře stará o obec, je to vidět. Spíš si ale myslím, že oslovuje především starší generaci,“ míní Pavel Orság z Horního Újezda. Sama Veličková na první volby nikdy nezapomene.

„Byla jsem pár měsíců po mateřské, ohromně nadšená,“ vzpomíná na dobu, kdy se stala za lidovce v osmadvaceti nejmladší šéfkou obce na Přerovsku.

„Teď jsem nejstarší starostkou, i když zatím jenom služebně,“ přemítá.

Jeden z nestorů komunální politiky čelil i antikampani

Eduard Kozák z Bělotína zase oceňuje, jak se obec pod vedením starosty Eduarda Kavaly výrazně pozvedla.

„Podporuje podnikání, vesnice se rozrůstá. Pro nás z osady Lučice je navíc důležité, že nás nijak neopomíjí. Starosta dává stejný důraz na obec i na její místní části, což je velmi důležité,“ shrnuje Kozák.

Bělotínský starosta Kavala se může pochlubit tím, že začal vládnout ještě o půl roku dříve než jeho kolegové, kteří svou dlouholetou kariéru zahájili až na podzim roku 1990.

„V euforické době po listopadu 1989 jsem byl na jaře 1990 kooptován do místního národního výboru za Občanské fórum,“ vysvětluje Kavala. Pak už všechny volby drtivě vyhrával za ODS, později za nezávislé.

Když se podle něj zvedla před volbami v roce 2014 kampaň ve stylu „Dost bylo Kavaly“, nevěděl, jak se bránit. Jenže většina voličů měla naštěstí pro něj jiný názor. Výsledkem bylo nejpřesvědčivější vítězství jeho kandidátky sdružení nezávislých kandidátů v historii – získala osm z jedenácti mandátů a Kavala obdržel opět nejvyšší počet hlasů.

„Letošní volby byly z tohoto pohledu mnohem klidnější,“ vyzdvihuje Kavala.

Politolog: Na malé obci jsou zkušenosti ve funkci velmi důležité

Úctyhodnou komunální politickou kariéru a opakované volební úspěchy starostů politolog Univerzity Palackého v Olomouci Jakub Lysek nevidí tak jednoznačně a s chválou, na rozdíl od místních lidí, je opatrný.

„Nevím, jak je to konkrétně v případě těchto starostů. Ale to, že se někdo tak dlouho drží na výsluní, nemusí nutně znamenat, že odvádí dobrou práci. I ten, který dobře nevládne, může vyhrávat,“ komentuje to politolog.

Voliči se totiž podle něj často rozhodují podle emocí. „Někdy stačí, když politik dobře vychází s lidmi,“ upozorňuje Lysek. U malých obcí ale to, že je tam komunální politik ve funkci dlouhodobě, vidí jako pozitivum.

„Starosta v malých obcích nemá na pomoc žádný velký úřednický aparát, takže zkušenosti jsou velmi důležité. Naopak ve velkých městech zkušenosti tak velkou roli hrát nemusí a tam je lepší, když dochází k častějším obměnám vrcholných politiků už kvůli většímu nebezpečí klientelismu a korupce,“ uzavřel politolog.