Dohoda Ostravy o lagunách slibuje rychlejší vyčištění i peníze

  15:56
O jeden, možná dva měsíce rychlejší vyčištění lagun od zbylých hlinek a příspěvek ve výši 15 milionů korun si slibuje ostravský magistrát od smlouvy se společnostmi AVE CZ a Diamo, týkající se odvozu zbylých kalů a dokončení úpravy hlinek z ropných lagun společnosti Ostramo.

Stav lagun Ostramo v Ostravě v roce 2017. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Nechtěli jsme se nechat obejít a získáme tak přehled o tom, jak jsou z areálu lagun odváženy kaly a hlinky ke konečné likvidaci,“ přiblížil důvody sepsání trojstranné smlouvy ostravský primátor Tomáš Macura. „Bude ustaven monitorovací výbor, který bude sledovat plnění dohodnutého harmonogramu odvozu kalů a hlinek. Už by se nemělo stát, že bychom do září slyšeli, jak je vše v pořádku, a pak se zjistilo, že v areálu lagun leží sedmdesát tisíc tun kalů.“

K tomu by město mělo podle trojstranné dohody získat patnáct milionů korun v rámci kompenzací.

Drtivou většinu peněz ale zaplatí státní podnik Diamo. „Třináct milionů korun zaplatí Diamo, dva miliony pak AVE CZ. To už poslalo první milion, který město využije na ozdravné pobyty dětí,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

„Uvědomujeme si, že práce spojené se sanací mohou být pro obyvatele Ostravy obtěžující. Proto jsme se dohodli na dobrovolném příspěvku do Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduším,“ řekla Pavla Ivácková, mluvčí AVE CZ. „Jeden milion korun přispějeme v tomto roce a další milion korun pošleme také příští rok.“

Nová smlouva je pro AVE CZ výhrou

Na rozdíl od původních představ vedení Ostravy ale smlouva neobsahuje žádné případné sankce za nedodržení harmonogramu odvozu kalů. „Nepodařilo se nám to vkomponovat do smlouvy,“ přiznal primátor Macura.

Společnost AVE CZ se tak ocitla v podobně komfortní situaci, jako byla po podpisu první smlouvy na likvidaci nadbilančních kalů z lagun. Jedinou sankcí za nedodržení smlouvy, kdy měly být všechny kaly z Ostravy odvezeny do konce loňského roku, byla stotisícová pokuta za každý další den, kdy kaly v Ostravě leží.

Pokuty ale přestaly nabíhat minulý týden, kdy Diamo s AVE CZ podepsalo novou smlouvu. Ani v té se s případnými jinými sankcemi za nedodržení smlouvy ani za její předčasné ukončení nepočítá.

Primátor: Je velkou chybou, že si to stát nepohlídal

„AVE mělo projekt mizerně připravený, mělo málo koncových zařízení k likvidaci kalů,“ komentoval dosavadní průběh likvidace kalů ostravský primátor. „Je velkou chybou státu, že si to lépe nepohlídal. Je vidět, že stát takové akce prostě neumí.“

I s novou podobou smlouvy stále trvá povinnost zlikvidovat kaly do konce roku 2020. Kaly stejně jako hlinky mají být zlikvidovány v paroplynové elektrárně Vřesová na Sokolovsku.

„Abychom nebyli vázáni jen na jedno koncové zařízení, jednáme o dalších možnostech termického využití nadbilančních kalů v zahraničí,“ dodala Ivácková.