Jaroslav Kalina
8. února 2019 • 04:45

Zohornové v akci: Radim nedal trestné střílení, pak Švédy donutili chybovat

0
  • Bratři (zprava) Tomáš, Hynek a Radim Zohornovi si připsali společnou premiéru v dresu národního týmu. A debut to byl vítězný! Česko vyhrálo nad Švédskem 5:2Bratři (zprava) Tomáš, Hynek a Radim Zohornovi si připsali společnou premiéru v dresu národního týmu. A debut to byl vítězný! Česko vyhrálo nad Švédskem 5:2FOTO: Sport

Dětský sen, který přepisoval historii, se splnil. Hokejový klan bratrů Zohornů poprvé společně nastoupil do svého prvního zápasu v dresu národního týmu. A byl to vítězný debut! Češi se sourozenci v sestavě porazili tradičního rivala ze Švédska 5:2. Mimořádnou událost, kdy se v české reprezentaci poprvé objevili tři bratři, trochu přebil hattrickem navrátilec Jan Kovář, ale historie tuzemského hokeje a především hráči na tento okamžik rozhodně nikdy nezapomenou. „Je to neskutečný zážitek, ještě to vstřebávám. Když jsme šli všichni tři na buly, tak to byly strašné emoce," líčil po utkání nejmladší Radim.

• První střídání

Bratři Radim (vlevo) a Hynek (vpravo) Zohornovi společně bojují na ledě proti ŠvédůmFoto Michal Beránek / Sport

Do vysněného zápasu vstoupili pekelně nažhavení. Na všech třech hráčích se jmenovkou Zohorna na dresu bylo znát, že se na tuto velkou chvíli nesmírně těšili. V 5. minutě utkání za nepříznivého stavu 0:1 přišel jejich čas. Třetí český útok tvořený Tomášem, Hynkem a Radimem Zohornovými se poprvé pustil do akce. Premiérové společné střídaní jim však Seveřané moc nedarovali. Místo tvoření útočných akcí se musel bratrský klan stáhnout do obranného pásma, kde se snažil zabránit druhé inkasované brance.

Útočník Jan Kovář (druhý zleva) se vrátil po roce do národního týmu stylově! Švédsku nasázel hattrick

• Šance nejstaršího Tomáše

Bratrský klan Zohornů si splnili dlouho očekávaný sen a po vzoru bratrů Šťastných si v národním týmu zahrál v jedné formaciFoto Michal Beránek / Sport

O šest minut později už to ale vypadalo mnohem lépe. Bratři Zohornové totiž vytvořili jednu z prvních největších šancí národního týmu v úvodní dvacetiminutovce. Po nahrávce sourozence Hynka zpoza branky se dostal k šanci nejstarší bratr Tomáš, který se snažil procpat puk za švédského gólmana Magnuse Hellberga. Tahoun Amuru Chabarovsk však majitele zlaté medaile z posledního mistrovství světa v Dánsku nepřekonal.

• Vybojovaná přesilovka

Český reprezentant Radim Zohorna byl podražen Švédy a rozhodčí odpískali trestné stříleníFoto Michal Beránek / Sport

To ale od rodinného klanu nebylo všechno. Zohornové měli na ledě čím dál větší hlad, především nejmladší a největší bratr Radim. Útočník Mladé Boleslavi se několikrát dokázal skvěle proklouznout přes švédskou obranu a domácímu brankáři pořádně zatopil. V čase 16.18 svou aktivitou dokonce donutil soupeře hrát nedisciplinovaně a dal Čechům šanci srovnat v početní výhodě. I ve 20. přesilovce sezony se ale národnímu týmu vůbec nedařilo a Švédi si hru ve čtyřech pohlídali.

• Radimův neúspěšný nájezd

Český útočník Radim Zohorna měl obrovskou příležitost se poprvé trefit za národní tým. Proti Magnusi Hellbergovi v trestném střílení však neuspělFoto Michal Beránek / Sport

Dvaadvacetiletý dlouhán tím ale neřekl poslední slovo. Minutu a půl před koncem první třetiny ujížděl necelé dva metr vysoký Radim sám na Hellberga a po faulu na jeho osobu bylo nařízeno trestné střílení! Obrovskou šanci na vyrovnání skóre utkání ale promarnil. Výkon bratrů Zohornů byl v podstatě obrazem české hry během prvních 20 minut, kdy se národní tým snažil dostat Seveřanům pod kůži.

• Faul na Radima s Hynkem a góly z přesilovek

Čeští hokejisté se radují z úspěšné gólové akceFoto Michal Beránek / Sport

Od druhé třetiny už ale patřil zápas Říhově partě. Částečně na tom měli podíl i Zohornovi, kteří se svou aktivitou znovu donutili Švédy chybovat. Po faulu na Radima Zohornu český tým konečně prolomil střelecké trápení v přesilovce a zásluhou Marka Kvapila srovnal na 1:1. Větší radost ale přišla poté, co byl nečistě atakován mladší bratr Hynek. Druhou úspěšnou českou přesilovkou ztrestal domácí mužstvo Jan Kovář, který tím odstartoval svojí cestu za čistým hattrickem a vítězstvím.

• Rozdělení ve třetí třetině

Radim Zohorna smutní po nevydařeném trestném stříleníFoto Michal Beránek / Sport

Bratři Zohornové spolu strávili dost času při své premiéře, trenér Říha se však ve třetí třetině rozhodl při dlouhé pětiminutové přesilovce, že vedle Tomáše a Hynka Zohornovi postaví extraligového lídra bodování Marka Kvapila. Klan Zohornů proti Švédsku sice nebodoval, dlouho očekávaný sen tří bratrů se však stal skutečností.

„Je to neskutečný zážitek, ještě to vstřebávám. Když jsme šli všichni tři na buly, tak to byly strašné emoce. Fakt nepopsatelné. Byl to náš sen a konečně se nám splnil. Doufám, že je to jen začátek. Je to o to krásnější, že jsme vyhráli. Měli jsme i šance, a kdyby dala naše lajna ještě gól, tak by to korunoval. Ale jestli nám bude trenér věřit a dá nás znovu do lajny, věřím, že to prolomíme," líčil po utkání Radim Zohorna, nejmladší z klanu.

Bratři Zohornovi společně v reprezentaci. Takhle se fotili jako Šťastní

0

Mistrovství světa v hokeji 2024 ONLINE

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.