Karlovarská nemocnice podpoří práci duchovních, vybuduje kapli

  8:56
Vybudovat zázemí pro duchovní služby v karlovarské nemocnici je jedním z úkolů pro její vedení. Duchovní, kteří za svými ovečkami do zdravotnického zařízení docházejí, totiž musejí většinou pracovat u lůžka nemocného. Péče o duši pacienta je přitom podle lékařů i duchovních nanejvýš důležitá.

Nemocniční kaple už funguje v Chebu. V roce 2015 ji tam vysvětil kaplan Vít Metoděj Kout. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Záleží pochopitelně na aktuálním zdravotním stavu. Podobné zázemí bychom ale uvítali,“ konstatoval římskokatolický farář Jiří Majkov. Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého už místo vyhrazené pro duchovní služby funguje v chebské nemocnici, v té karlovarské je v plánu.

Zájem o duchovní služby mezi pacienty přitom podle zkušeností zástupců jednotlivých církví stoupá.

„V nemocnicích je ovšem jejich poskytování složitější v tom, že fluktuace pacientů je velká. Snazší práci máme v zařízeních, v nichž se zdravotnické služby prolínají s těmi sociálními, kde je klientela stálá,“ konstatoval Lukáš Bujna, farář Církve československé husitské.

Frekvence návštěv věřících v nemocnicích je podle Pavla Rubína, předsedy Židovské obce v Karlových Varech, odvislá i od počtu věřících. „K židovské víře se v současné době v Karlových Varech hlásí přibližně 400 lidí,“ řekl Rubín.

Velkou změnou, která podle jeho názoru také přispěje ke zkvalitnění duchovních služeb, je fakt, že karlovarská Židovská obec bude mít od 1. ledna příštího roku vlastního rabína.

Lékaři i duchovní jsou zajedno v tom, že péče o duši pacientů je prakticky stejně důležitá, jako o jejich tělo.

„Naše zdravotnictví bylo dlouho v zajetí materialistického hlediska, kdy se na duchovno moc nedalo. Současný přístup je spíš technokratický, ale duše se stále ztrácí. Proto je práce duchovních tak důležitá,“ řekl lékař a člen představenstva Karlovarské krajské nemocnice Josef Mašek.