Ptejte se Lukáše Hodbodě

Aktuality
středa 13. února 2019
Dalším českým reprezentantem, který přijal naši pozvánku k „Rozhovoru měsíce“, je osmý nejlepší půlkař mistrovství Evropy v Berlíně Lukáš Hodboď.

Rodák z Nymburku je odchovancem místního oddílu. Ještě předtím, než se začal věnovat královně sportu, hrál závodně hokej, ale velmi záhy ho očarovala právě atletika, u které zůstal až doposud. Svůj talent rozhodně nezapřel a začal se výrazně prosazovat již v mládežnických kategoriích.

Jeho první velkou mezinárodní akcí bylo mistrovství světa juniorů v americkém Eugene, kde se na čtvrtce překážek dokázal probojovat do semifinále. Ve stejné disciplíně nás reprezentoval i o rok později na mistrovství Evropy juniorů ve švédské Eskilstuně. Tam skončila jeho cesta již v rozběhu.

Kromě překážkové čtvrtky běhal velmi slušně i tu hladkou a postupně zrychloval také na osmistovce, která se nakonec také stala jeho hlavní disciplínou. V sezóně 2017 ho čekaly dva letní vrcholy. Tím prvním bylo mistrovství Evropy do 22 let v polské Bydhošti, kde se mu bohužel nepodařilo postoupit z rozběhu na 800 metrů a podobný osud ho postihl i se štafetou na 4x400 metrů. O několik týdnů později odcestoval na univerziádu, kterou hostil Taiwan. V Jihovýchodní Asii se mu vedlo lépe. Na půlce se probil do semifinále a byl členem bronzové štafety na 4x400 metrů.

Prozatím životní sezónou pro něj byla ta loňská. Postupně si zlepšoval půlkařský osobák a poprvé v kariéře se mu podařil kvalifikovat na velkou mezinárodní akci mezi dospělými, kterou bylo mistrovství Evropy v Berlíně. V německé metropoli pak předvedl parádní výkon, když zaběhl tří závody na úrovni osobního rekordu 1:46.5 a dokázal se dostat mezi osmičku nejlepších Evropanů. Ve finálovém závodě si vedl velmi odvážně a jeho osmé místo bylo jedním z nejpříjemnějších překvapení české výpravy na ME. Za své výkony byl oceněn i v anketě Českého atletického svazu Atlet roku, kde byl zvolen objevem roku.

Velmi solidně zahájil i letošní halovou sezónu. Hned v jejím úvodu se mu podařilo vyhovět nominačním požadavkům pro start na halovém mistrovství Evropy v Glasgow a může se tak v klidu připravovat na halový evropský vrchol.

Své dotazy na Lukáše Hodbodě můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do neděle 17. února.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf